kanagram - en to fi translation catalogue (121 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
fi: Tämä asetus säilyttää nykyisellään valitun sanaston.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
fi: Tällä asetuksella voi vaihtaa yhden ja kahden pelaajan tilan välillä

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa Kanagramin vihjekuplan näkymisen kestoa (sekunneissa).

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa anagrammin ratkaisemisen aikarajaa (sekunneissa).

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa pistekellon aikaväliä sekunneissa.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa oikeaan vastaukseen liittyvää pistemäärää.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa väärään vastaukseen liittyvää pistemäärää.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa sanan näyttämiseen liittyvää pistemäärää.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
fi: Tällä asetuksella voi muuttaa sanan ohitukseen liittyvää pistemäärää.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
fi: Asettaa äänet päälle/pois.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
fi: Käytä suuraakkosia.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
fi: Asettaa sanojen ääntämisen päälle/pois.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
fi: Aseta oletuskäännös

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
fi: Yleiset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: No hint
fi: Ei vihjettä

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
fi: Ei mitään

en: An anagram game
fi: Anagrammipeli

en: Coding
fi: Koodaus

en: Design, Graphics and many Vocabularies
fi: Suunnittelu, grafiikka ja monet sanastot

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Coding & Design
fi: Ohjelmointi ja suunnittelu

en: Modularization and porting to Mobile
fi: Modularisointi ja mobiiliversio

en: Sound effects
fi: Äänitehosteet

en: Italian Data Files
fi: Italian tiedostot

en: Danish Data Files
fi: Tanskan tiedostot

en: German Data Files
fi: Saksan tiedostot

en: British English Data Files
fi: Brittienglannin tiedostot

en: Swedish Data Files
fi: Ruotsin tiedostot

en: Slovenian Data Files
fi: Sloveenin tiedostot

en: Hungarian Data Files
fi: Unkarin tiedostot

en: 2-player mode
fi: Kahden pelaajan tila

en: Letters turned to clickable buttons
fi: Kirjaimet muutettu napsautettaviksi painikkeiksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
fi: Tällä asetuksella voit säätää Kanagramin vihjekuplan näkymisaikaa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
fi: Vihjeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
fi: Piilota vihjeet automaattisesti, kun aikaa on kulunut:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
fi: Älä piilota vihjeitä automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
fi: 3 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
fi: 5 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
fi: 7 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
fi: 9 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
fi: Anagrammin ratkaisemisaika:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
fi: Ei aikarajaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
fi: 15 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
fi: 30 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
fi: 45 sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
fi: 60 sekuntia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
fi: Sanaston asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
fi: Käytä kieltä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
fi: Pisteytysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
fi: Aseta pisteytyksen ajastin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
fi: Pisteytysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
fi: Aseta pistemäärä oikealle vastaukselle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
fi: +5 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
fi: +10 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
fi: +15 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
fi: +20 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
fi: Aseta pistemäärä väärälle vastaukselle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
fi: −1 piste

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
fi: −2 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
fi: −3 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
fi: −4 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
fi: Aseta pistemäärä sanan näyttämiselle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
fi: −6 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
fi: −8 pistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
fi: Aseta pistemäärä sanan ohitukselle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
fi: Käytä ää&niä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
fi: Käytä vain suuraakkosia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
fi: Vain suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
fi: Aseta sanojen ääntäminen päälle/pois.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
fi: Lausu oikeat sanat

en: Next Vocabulary
fi: Seuraava sanasto

en: Previous Vocabulary
fi: Edellinen sanasto

en: Start Timer
fi: Käynnistä kello

en: Show Hint
fi: Näytä vihje

en: Reveal Word
fi: Näytä sana

en: Show Wiki Content
fi: Näytä Wiki-sisältö

en: Score :
fi: Pisteet:

en:  Player 1 :
fi:  Pelaaja 1:

en: 
     Player 2 :
fi: 
     Pelaaja 2:

en: 
     Close dialog for new game
fi: 
     Aloita uusi peli sulkemalla tämä

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
fi:  Aika loppui. 
     Pelaaja 2:n vuoro

en: Close
fi: Sulje

en: Quit
fi: Lopeta

en: Change mode
fi: Vaihda tilaa

en: Next Anagram
fi: Seuraava sana

en: 1st Player
fi: 1. pelaaja

en: 2nd Player
fi: 2. pelaaja

en: Configure
fi: Asetukset

en: About
fi: Tietoa

en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

en: About Kanagram
fi: Tietoa Kanagramista

en: Kanagram Handbook
fi: Kanagramin käyttöohje

en: Would you like to save your changes?
fi: Haluatko tallentaa tekemäsi muutokset?

en: Save Changes Dialog
fi: Tallenna muutokset -ikkuna

en: New Item
fi: Uusi sana

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
fi: Sanastomuokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
fi: &Tallenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
fi: &Sulje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
fi: Sanaston kuvaus. Jos luot uuden sanaston, lisää siihen kuvaus, jotta sanastosi käyttäjät tietävät, minkälaisia sanoja se sisältää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
fi: &Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
fi: Muokkaamasi sanaston nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
fi: Sanaston &nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
fi: Poistaa valitun sanan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
fi: &Poista sana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
fi: Luo uuden sanan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
fi: &Uusi sana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
fi: Luettelo sanaston sanoista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
fi: Valittu sana. Tässä voit muokata valittua sanaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
fi: &Sana:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
fi: Valittu vihje. Lisää vihje opasteeksi sanan arvaukseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
fi: &Vihje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
fi: Luo uuden sanaston.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
fi: Luo &uusi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
fi: Lataa uusia sanastoja ”Hae verkosta” -toiminnolla

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
fi: Lataa uusia sanastoja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
fi: Muokkaa valittua sanastoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
fi: Luettelo asennetuista sanastoista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
fi: Kuvaus
