kanagram - en to fr translation catalogue (111 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
fr: Ce paramètre stocke la liste de mots actuellement sélectionnée.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
fr: Ce paramètre vous permet de choisir entre le mode à un joueur et celui à deux joueurs

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
fr: Ce paramètre vous permet de régler la durée d'affichage de la bulle d'indice de Kanagram.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
fr: Ce paramètre vous permet de régler en secondes la durée maximale de résolution d'un anagramme.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
fr: Ce paramètre vous permet de régler en secondes l'intervalle de temps du chronomètre de score.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
fr: Ce paramètre vous permet de régler le score associé à une réponse correcte.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
fr: Ce paramètre vous permet de régler le score associé à une réponse incorrecte.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
fr: Ce paramètre vous permet de régler le score associé à une réponse révélée.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
fr: Ce paramètre vous permet de régler le score associé à un mot évité.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
fr: Active / désactive les effets sonores.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
fr: Utiliser des majuscules.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
fr: Active / désactive la prononciation.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
fr: Règle la traduction par défaut

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
fr: Liste de mots

en: No hint
fr: Pas d'indice

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
fr: Aucune

en: An anagram game
fr: Un jeu d'anagrammes

en: Coding
fr: Développement

en: Design, Graphics and many Vocabularies
fr: Conception, graphismes et listes de mots

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Coding & Design
fr: Développement et apparence

en: Modularization and porting to Mobile
fr: Modularité et portage sur mobiles

en: Sound effects
fr: Effets sonores

en: Italian Data Files
fr: Fichiers de données pour l'Italien

en: Danish Data Files
fr: Fichiers de données pour le Danois

en: German Data Files
fr: Fichiers de données pour l'Allemand

en: British English Data Files
fr: Fichiers de données pour l'Anglais Britannique

en: Swedish Data Files
fr: Fichier de données pour le Suédois

en: Slovenian Data Files
fr: Fichier de données pour le Slovaque

en: Ukrainian Data Files
fr: Fichiers de données pour l'Ukrainien

en: Hungarian Data Files
fr: Fichiers de données pour le Hongrois

en: 2-player mode
fr: Mode 2 joueurs

en: Letters turned to clickable buttons
fr: Les lettres se sont transformées en boutons cliquables

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
fr: Ce paramètre vous permet de régler la durée d'affichage de la bulle d'indice de Kanagram.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
fr: Indices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
fr: Cacher automatiquement les indices après :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
fr: Ne pas cacher automatiquement les indices

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
fr: 3 secondes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
fr: 5 secondes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
fr: 7 secondes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
fr: 9 secondes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
fr: Temps pour la résolution de l'anagramme :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
fr: Aucune limite de temps

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
fr: 15 secondes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
fr: 30 secondes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
fr: 45 secondes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
fr: 60 secondes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
fr: Options pour la liste de mots

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
fr: Jouer en utilisant :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
fr: Options du système de scores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
fr: Définir un chronomètre pour la gestion des scores :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
fr: Options du système de scores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
fr: Donner ce score pour une réponse correcte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
fr: Donner ce score pour une réponse incorrecte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
fr: Donner ce score pour une réponse révélée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
fr: Donner ce score pour un mot évité :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
fr: Utiliser des so&ns

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
fr: N'utiliser que des majuscules.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
fr: Seulement des majuscules

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
fr: Active / désactive la prononciation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
fr: Dire les mots corrects

en: Next Vocabulary
fr: Vocabulaire suivant

en: Previous Vocabulary
fr: Vocabulaire précédent

en: Start Timer
fr: Démarrer le chronomètre

en: Show Hint
fr: Afficher un indice

en: Reveal Word
fr: Révéler le mot

en: Show Wiki Content
fr: Afficher le contenu du Wiki

en: Score :
fr: Score :

en:  Player 1 :
fr:  Joueur 1 :

en: 
     Player 2 :
fr: 
     Joueur 2 :

en: 
     Close dialog for new game
fr: 
     Fermez la boîte de dialogue pour lancer une nouvelle partie

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
fr:  Le temps est écoulé. 
     C'est au tour du joueur 2

en: Close
fr: Fermer

en: Quit
fr: Quitter

en: Change mode
fr: Changer de mode

en: Next Anagram
fr: Anagramme suivante

en: 1st Player
fr: Premier joueur

en: 2nd Player
fr: Deuxième joueur

en: Configure
fr: Configurer

en: About
fr: À propos

en: About KDE
fr: À propos de KDE

en: About Kanagram
fr: À propos de Kanagram

en: Kanagram Handbook
fr: Manuel de Kanagram

en: Would you like to save your changes?
fr: Voulez-vous enregistrer vos modifications ?

en: Save Changes Dialog
fr: Boîte de dialogue pour l'enregistrement des modifications

en: New Item
fr: Nouvel élément

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
fr: Éditeur de listes de mots

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
fr: Enregi&strer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
fr: &Fermer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
fr: Description de la liste de mots. Si vous créez une nouvelle liste, ajoutez une description afin que les utilisateurs de cette liste sachent quelle sorte de mots elle contient.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
fr: &Description :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
fr: Le nom de la liste de mots que vous éditez actuellement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
fr: &Nom de la liste de mots :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
fr: Retire le mot sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
fr: Supprime&r un mot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
fr: Crée un nouveau mot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
fr: &Nouveau mot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
fr: La listes de mots.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
fr: Le mot sélectionné. Cette boîte vous permet de modifier le mot sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
fr: &Mot :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
fr: L'indice sélectionné. Ajoute un indice pour vous aider à deviner le mot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
fr: &Indice :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
fr: Crée une nouvelle liste de mots.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
fr: &Créer une nouvelle liste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
fr: Télécharger de nouvelles listes de mots avec « Obtenir les dernières nouveautés »

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
fr: Télécharger de nouvelles listes de mots

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
fr: Modifie la liste de mots sélectionnée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
fr: Les listes de mots installées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
fr: Titre
