kanagram - en to he translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
he: מפעיל/מכבה צלילים

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
he: אוצרי מילים

en: An anagram game
he: משחק היפוך-אותיות

en: Coding
he: קוד

en: Design, Graphics and many Vocabularies
he: עיצוב, גרפיקה ואוצרי מילים רבים

en: Sound effects
he: אפקט קולי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
he: הסתר אוטומטית את הרמזים כעבור:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
he: אין להסתיר אוטומטית רמזים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
he: 3 שניות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
he: 5 שניות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
he: 7 שניות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
he: 9 שניות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
he: אפשרויות אוצר המילים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
he: שחק באמצעות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
he: הפעל צלי&לים

en: About KDE
he: אודות KDE

en: About Kanagram
he: אודות Kanagram

en: Kanagram Handbook
he: מדריך למשתמש

en: Would you like to save your changes?
he: האם ברצונך לשמור את השינויים?

en: Save Changes Dialog
he: תיבת הדו שיח שמירת שינויים

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
he: עורך אוצר המילים

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
he: שם אוצר המילים שאתה עורך.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
he: מוחק את המילה שנבחרה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
he: יוצר מילה חדשה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
he: רשימת המילים באוצר המילים.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
he: המילה שנבחרה. כאן באפשרותך לערוך את המילה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
he: הרמז שנבחר. הוסף רמז כדי לעזור בניחוש המילה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
he: יוצר אוצר מילים חדש.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
he: עורך את אוצר המילים שנבחר.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
he: רשימת אוצרי המילים המותקנים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
he: כותרת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
he: תיאור
