kanagram - en to hi translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
hi: ध्वनि चालू/बन्द करता है.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
hi: डिफ़ॉल्ट अनुवाद सेट करें

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
hi: शब्द संग्रह

en: No hint
hi: संकेत नहीं है

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Kanagram
hi: के-अनाग्राम

en: An anagram game
hi: एनाग्राम खेल

en: Joshua Keel
hi: जोशुआ कील

en: Coding
hi: कोडिंग

en: Danny Allen
hi: डैनी एलन

en: Design, Graphics and many Vocabularies
hi: ग्राफ़िक्स, डिज़ाइन तथा बहुत से शब्द संग्रह

en: Jeremy Whiting
hi: जेरेमी व्हिटिंग

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Artemiy Pavlov
hi: आर्टेमिटी पावलोव

en: Sound effects
hi: ध्वनि प्रभाव

en: Pino Toscano
hi: पिनो टोसकानो

en: Italian Data Files
hi: इतालवी डाटा फ़ाइलें

en: Kris Thomsen
hi: क्रिस थॉमसन

en: Danish Data Files
hi: दानिश डाटा फ़ाइल

en: Patrick Spendrin
hi: पैट्रिक स्पैंड्रीन

en: German Data Files
hi: जर्मनी डाटा फ़ाइलें

en: Eric Krüse
hi: एरिक क्रूस

en: British English Data Files
hi: ब्रितानी अंग्रेजी डाटा फ़ाइलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
hi: के पश्चात् संकेत को स्वतः छुपाएँ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
hi: संकेत को स्वतः नहीं छुपाएँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
hi: 3 सेकंड्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
hi: 5 सेकंड्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
hi: ७ सेकंड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
hi: ९ सेकंड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
hi: शब्दावली विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
hi: के द्वारा खेलें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
hi: ध्वनि प्रयोग करें (&n)

en: Next Anagram
hi: अगला एनाग्राम

en: About KDE
hi: केडीई के बारे में

en: About Kanagram
hi: एनाग्राम के बारे में

en: Kanagram Handbook
hi: के-एनाग्राम हैंड-बुक

en: Would you like to save your changes?
hi: क्या आप परिवर्तनों को सहेजना चाहेंगे?

en: Save Changes Dialog
hi: परिवर्तनों को सहेजें संवाद

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
hi: शब्दावली संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
hi: सहेजें (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
hi: बंद करें (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
hi: वर्णनः (&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
hi: शब्द संग्रह का नाम जिसे आप संपादित कर रहे हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
hi: शब्दावली नाम: (&n)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
hi: चयनित शब्द को हटाता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
hi: शब्द मिटाएँ (&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
hi: नया शब्द बनाता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
hi: नया शब्द (&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
hi: शब्दावली में शब्दों की सूची.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
hi: चयनित शब्द. यह बक्सा आपको चयनित शब्द को संपादित करने देता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
hi: शब्दः (&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
hi: चयनित संकेत. शब्द का अंदाजा लगाने के लिए एक संकेत जोड़ें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
hi: संकेत: (&H)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
hi: नया शब्दसंग्रह बनाता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
hi: नया बनाएँ (&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
hi: चयनित शब्द संग्रह को संपादित करता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
hi: संस्थापित शब्द संग्रहों की सूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
hi: शीर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
hi: वर्णन
