kanagram - en to hne translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
hne: अवाज चालू/बन्द करथे.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
hne: डिफाल्ट अनुवाद सेट करव

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
hne: सब्द संग्रह

en: No hint
hne: संकेत नइ हे

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
hne: कुछ नइ

en: Kanagram
hne: के-अनाग्राम

en: An anagram game
hne: एनाग्राम खेल

en: Joshua Keel
hne: जोसुआ कील

en: Coding
hne: कोडिंग

en: Danny Allen
hne: डैनी एलन

en: Design, Graphics and many Vocabularies
hne: ग्राफिक्स, डिजाइन अउ बहुत से सब्द संग्रह

en: Jeremy Whiting
hne: जेरेमी व्हिटिंग

en: Maintainer
hne: मेंटेनर

en: Artemiy Pavlov
hne: आर्टेमिटी पावलोव

en: Sound effects
hne: अवाज प्रभाव

en: Pino Toscano
hne: पिनो टोसकिसनो

en: Italian Data Files
hne: इतालवी डाटा फाइल

en: Kris Thomsen
hne: क्रिस थामसन

en: Danish Data Files
hne: दानिस डाटा फाइल

en: Patrick Spendrin
hne: पैट्रिक स्पैंड्रीन

en: German Data Files
hne: जर्मनी डाटा फाइल

en: Eric Krüse
hne: एरिक क्रूस

en: British English Data Files
hne: ब्रितानी अंगरेजी डाटा फाइल

en: Hanna Scott
hne: हाना स्काट

en: Swedish Data Files
hne: स्वीडिश डाटा फाइल

en: Jure Repinc
hne: जुर रेपिन

en: Slovenian Data Files
hne: स्लोवेनियाई डाटा फाइल

en: Yuri Chornoivan
hne: यूरी क्रोनोइवान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
hne: के बाद् संकेत ल अपने अपन लुकाव:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
hne: संकेत ल अपने अपन नइ लुकाव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
hne: 3 सेकन्ड्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
hne: 5 सेकन्ड्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
hne: ७ सेकन्ड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
hne: ९ सेकन्ड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
hne: सब्दावली विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
hne: के साथ खेलें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
hne: अवाज परयोग करव (&n)

en: Next Anagram
hne: अगला एनाग्राम

en: About KDE
hne: केडीई परिचय

en: About Kanagram
hne: एनाग्राम के बारे में

en: Kanagram Handbook
hne: के-एनाग्राम हेंड-बुक

en: Would you like to save your changes?
hne: का आप मन बदलाव मन ल सहेजना चाहू?

en: Save Changes Dialog
hne: बदलाव मन ल सहेजे बर गोठ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
hne: सब्दावली संपादक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
hne: सहेजव (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
hne: बंद करव (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
hne: वर्ननः (&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
hne: सब्द संग्रह के नाम जऊन ल आप मन संपादित करत हो.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
hne: सब्दावली नाम: (&n)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
hne: चुने गे सब्द ल हटाथे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
hne: सब्द मेटाव (&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
hne: नवा सब्द बनाथे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
hne: नवा सब्द (&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
hne: सब्दावली मं सब्दों के सूची.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
hne: चुने गे सब्द. ए डब्बा आप मन ल चुने गे सब्द ल संपादित करन देथे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
hne: सब्दः (&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
hne: चुने गे संकेत. सब्द के अंदाजा लगाय बर एक संकेत जोड़व.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
hne: संकेत: (&H)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
hne: नवा सब्दसंग्रह बनाथे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
hne: नवा बनाव (&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
hne: चुने गे सब्द संग्रह ल संपादित करथे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
hne: इनस्टाल सब्द संग्रह के सूची

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
hne: सीर्सक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
hne: वर्नन
