KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (113 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
hu: Ez a beállítás tárolja a jelenleg kiválasztott szótárat.

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
hu: Ezzel állíthatja be, mennyi ideig legyen látható a tippbuborék.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
hu: Ezzel állíthatja be, mennyi idő áll rendelkezésre az anagramma megfejtéséhez.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
hu: Itt állíthatja be a pontszámláló időközét másodpercekben megadva.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
hu: Itt állíthatja be a helyes válaszért járó pontszámot.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
hu: Itt állíthatja be a helytelen válaszért járó pontszámot.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
hu: Itt állíthatja be a felfedett válaszért járó pontszámot.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
hu: Itt állíthatja be az átugrott szóért járó pontszámot.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
hu: Ki-be kapcsolja a hangokat.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
hu: Nagybetűk használata.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
hu: Kiejtés be-/kikapcsolása.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
hu: Beállítja az alapértelmezett fordítást

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
hu: Általános

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: No hint
hu: Nincs tipp

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
hu: Nincs

en: An anagram game
hu: Anagramma játék

en: © 2005 Joshua Keel
    © 2005 Danny Allen
    © 2007 Jeremy Whiting
    © 2014 Debjit Mondal
hu: © Joshua Keel, 2005.
    © Danny Allen, 2005.
    © Jeremy Whiting, 2007.
    © Debjit Mondal, 2014.

en: Coding
hu: Kódolás

en: Design, Graphics and many Vocabularies
hu: Tervezés, grafika és sok szótár

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: Coding & Design
hu: Kódolás és design

en: Laszlo Papp
hu: Papp László

en: Modularization and porting to Mobile
hu: Modularizáció és mobil változat

en: Sound effects
hu: Hangeffektusok

en: Italian Data Files
hu: Olasz adatfájl

en: Danish Data Files
hu: Dán adatfájl

en: German Data Files
hu: Német adatfájl

en: British English Data Files
hu: Brit angol adatfájl

en: Swedish Data Files
hu: Svéd adatfájl

en: Slovenian Data Files
hu: Szlovén adatfájl

en: Kristóf Kiszel
hu: Kiszel Kristóf

en: Hungarian Data Files
hu: Magyar adatfájlok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
hu: Ezzel állíthatja be, mennyi ideig legyen látható a tippbuborék.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
hu: Tippek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
hu: A tippek elrejtése ennyi idő után:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
hu: Nem kell elrejteni a tippeket

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
hu: 3 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
hu: 5 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
hu: 7 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
hu: 9 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
hu: Az anagramma megoldására fordítható idő:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
hu: Nincs időkorlát

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
hu: 15 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
hu: 30 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
hu: 45 másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
hu: 60 másodperc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
hu: Szótárjellemzők

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
hu: Lejátszás ezzel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
hu: Pontozási beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
hu: Időzítő beállítása pontozáshoz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
hu: Pontszámbeállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
hu: Helyes válasz értéke:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
hu: +5 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
hu: +10 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
hu: +15 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
hu: +20 pont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
hu: Helytelen válasz értéke:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
hu: -1 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
hu: -2 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
hu: -3 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
hu: -4 pont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
hu: Felfedett válaszok értéke:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
hu: -6 pont

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
hu: -8 pont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
hu: Átugrott szavak értéke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
hu: A hangok be&kapcsolása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
hu: Csak nagybetűk használata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
hu: Csak nagybetűk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
hu: Kiejtés be- vagy kikapcsolása.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
hu: Helyes szavak felolvasása

en: Next Vocabulary
hu: Következő szótár

en: Previous Vocabulary
hu: Előző szótár

en: Start Timer
hu: Időzítő indítása

en: Show Hint
hu: Tipp megjelenítése

en: Reveal Word
hu: Szó felfedése

en: Show Wiki Content
hu: Wikitartalom megjelenítése

en: Score :
hu: Pontszám:

en: Quit
hu: Kilépés

en: Next Anagram
hu: Következő szó

en: Configure
hu: Beállítások

en: About
hu: Névjegy

en: About KDE
hu: Névjegy: KDE

en: About Kanagram
hu: Névjegy: Kanagram

en: Kanagram Handbook
hu: Kanagram kézikönyv

en: Would you like to save your changes?
hu: El szeretné menteni a módosításokat?

en: Save Changes Dialog
hu: A módosítások mentése

en: New Item
hu: Új elem

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
hu: Szótárszerkesztő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
hu: &Mentés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
hu: &Bezárás

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
hu: A szótár leírása. Ha új szótárt hoz létre, vegyen fel egy leírást hozzá, hogy a felhasználók tudják, milyen szavak találhatók a szótárban.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
hu: &Leírás:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
hu: A szerkesztés alatt álló szótár neve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
hu: A szótár ne&ve:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
hu: Eltávolítja a kijelölt szót.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
hu: Szó &eltávolítása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
hu: Létrehoz egy új szót.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
hu: Ú&j szó

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
hu: A szótárban található szavak listája.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
hu: A kijelölt szó. Ebben a szövegmezőben lehet szerkeszteni a kijelölt szót.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
hu: &Szó:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
hu: A kijelölt tipp. A szó kitalálását segítő tippet lehet beírni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
hu: &Tipp:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
hu: Létrehoz egy új szótárat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
hu: Ú&j létrehozása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
hu: Új szótár letöltése innen: „Új dolgok letöltése”

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
hu: Új szótárak letöltése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
hu: Szerkesztésre megnyitja a kijelölt szótárt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
hu: S&zerkesztés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
hu: A telepített szótárak listája.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
hu: Cím

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
hu: Leírás
