kanagram - en to it translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
it: Questa impostazione rappresenta il vocabolario selezionato.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
it: Questa impostazione permette di impostare la modalità a singolo giocatore o con due giocatori

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
it: Questa impostazione permette di impostare per quanto tempo (in secondi) è mostrato il fumetto di Kanagram con i suggerimenti.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
it: Questa impostazione permette di impostare quanto tempo (in secondi) è disponibile per risolvere l'anagramma.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
it: Questa impostazione permette di impostare l'intervallo di tempo (in secondi) del timer del punteggio.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
it: Questa impostazione permette di impostare il punteggio di una risposta corretta.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
it: Questa impostazione permette di impostare il punteggio di una risposta non corretta.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
it: Questa impostazione permette di impostare il punteggio di una risposta rivelata.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
it: Questa impostazione permette di impostare il punteggio di una parola saltata.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
it: Attiva o disattiva i suoni.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
it: Usa maiuscolo.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
it: Attiva o disattiva la pronuncia.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
it: Imposta la traduzione predefinita

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: No hint
it: Nessun suggerimento

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
it: Nessuna

en: An anagram game
it: Un gioco di anagrammi

en: Coding
it: Codice

en: Design, Graphics and many Vocabularies
it: Design, grafica e molti vocabolari

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Coding & Design
it: Programmazione e progettazione

en: Modularization and porting to Mobile
it: Modularizzazione e conversione a mobile

en: Sound effects
it: Effetti sonori

en: Italian Data Files
it: Dati in italiano

en: Danish Data Files
it: Dati in danese

en: German Data Files
it: Dati in tedesco

en: British English Data Files
it: Dati in inglese britannico

en: Swedish Data Files
it: Dati in svedese

en: Slovenian Data Files
it: Dati in sloveno

en: Ukrainian Data Files
it: Dati in ucraino

en: Hungarian Data Files
it: Dati in ungherese

en: 2-player mode
it: Modalità a 2 giocatori

en: Letters turned to clickable buttons
it: Lettere trasformate in pulsanti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
it: Questa impostazione permette di impostare per quanto tempo è mostrato il fumetto di Kanagram con i suggerimenti.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
it: Suggerimenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
it: Nascondi automaticamente i suggerimenti dopo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
it: Non nascondere automaticamente i suggerimenti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
it: 3 secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
it: 5 secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
it: 7 secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
it: 9 secondi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
it: Tempo di risoluzione dell'anagramma:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
it: Nessun limite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
it: 15 secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
it: 30 secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
it: 45 secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
it: 60 secondi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
it: Opzioni dei vocabolari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
it: Gioca usando:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
it: Opzioni dei punteggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
it: Imposta timer per i punteggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
it: Opzioni dei punteggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
it: Punteggio per una risposta corretta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
it: +5 punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
it: +10 punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
it: +15 punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
it: +20 punti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
it: Punteggio per una risposta non corretta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
it: -1 punto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
it: -2 punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
it: -3 punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
it: -4 punti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
it: Punteggio per una risposta rivelata:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
it: -6 punti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
it: -8 punti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
it: Punteggio per una parola saltata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
it: Usa i suo&ni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
it: Usa solo lettere maiuscole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
it: Solo lettere maiuscole

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
it: Attiva o disattiva la pronuncia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
it: Pronuncia le parole corrette

en: Next Vocabulary
it: Vocabolario successivo

en: Previous Vocabulary
it: Vocabolario precedente

en: Start Timer
it: Avvia timer

en: Show Hint
it: Mostra suggerimento

en: Reveal Word
it: Rivela parola

en: Show Wiki Content
it: Mostra contenuto wiki

en: Score :
it: Punteggio:

en:  Player 1 :
it:  Giocatore 1:

en: 
     Player 2 :
it: 
     Giocatore 2:

en: 
     Close dialog for new game
it: 
     Chiudi la finestra per iniziare un nuovo gioco

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
it:  Finito il tempo.
     Tocca al giocatore 2.

en: Close
it: Chiudi

en: Quit
it: Esci

en: Change mode
it: Cambia modalità

en: Next Anagram
it: Anagramma successivo

en: 1st Player
it: Primo giocatore

en: 2nd Player
it: Secondo giocatore

en: Configure
it: Configura

en: About
it: Informazioni

en: Kanagram Handbook
it: Manuale di Kanagram

en: About Kanagram
it: Informazioni su Kanagram

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

en: Would you like to save your changes?
it: Vuoi salvare le modifiche?

en: Save Changes Dialog
it: Finestra di salvataggio delle modifiche

en: New Item
it: Nuovo elemento

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
it: Editor di vocabolari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
it: &Salva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
it: &Chiudi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
it: La descrizione del vocabolario. Se stai creando un nuovo vocabolario, aggiungi una descrizione così chi utilizza il tuo vocabolario saprà che tipo di parole contiene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
it: &Descrizione:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
it: Il nome del vocabolario che stai modificando.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
it: &Nome del vocabolario:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
it: Rimuove la parola selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
it: &Rimuovi parola

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
it: Crea una nuova parola.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
it: &Nuova parola

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
it: La lista delle parola nel vocabolario.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
it: La parola selezionata. Questa casella permette di modificare la parola selezionata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
it: &Parola:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
it: Il suggerimento selezionato. Aggiungi un suggerimento per aiutare nell'individuazione della parola.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
it: &Suggerimento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
it: Crea un nuovo vocabolario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
it: Crea &nuovo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
it: Scarica nuovo vocabolario dalle «Novità»

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
it: Scarica nuovo vocabolario

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
it: Modifica il vocabolario selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
it: La lista dei vocabolari installati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
it: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
it: Descrizione
