kanagram - en to ja translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
ja: サウンドの有効/無効を切り替えます。

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
ja: デフォルトの翻訳を設定

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
ja: 語彙

en: No hint
ja: ヒントはありません

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
ja: なし

en: An anagram game
ja: 回文ゲーム

en: Coding
ja: コーディング

en: Design, Graphics and many Vocabularies
ja: デザイン、グラフィック、多くの語彙

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Sound effects
ja: サウンドエフェクト

en: Italian Data Files
ja: イタリア語のデータファイル

en: Danish Data Files
ja: デンマーク語のデータファイル

en: German Data Files
ja: ドイツ語のデータファイル

en: British English Data Files
ja: イギリス英語のデータファイル

en: Swedish Data Files
ja: スウェーデン語のデータファイル

en: Slovenian Data Files
ja: スロベニア語のデータファイル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
ja: Kanagram のバルーンヒントを表示する長さを設定します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
ja: ヒント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
ja: ヒントを自動的に隠すまでの秒数:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
ja: ヒントを自動的に隠さない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
ja: 3 秒後

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
ja: 5 秒後

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
ja: 7 秒後

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
ja: 9 秒後

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
ja: 語彙のオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
ja: これでプレイ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
ja: サウンドを有効にする(&N)

en: Next Anagram
ja: 次の問題

en: Kanagram Handbook
ja: Kanagram ハンドブック

en: About Kanagram
ja: Kanagram について

en: About KDE
ja: KDE について

en: Would you like to save your changes?
ja: 変更を保存しますか？

en: Save Changes Dialog
ja: 変更保存ダイアログ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
ja: 語彙エディタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
ja: 保存(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
ja: 語彙の説明。新しい語彙を作成するときは、それにどのような種類の単語が含まれているのかをユーザに伝えるために説明を追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
ja: 説明(&D):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
ja: 編集中の語彙の名前。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
ja: 語彙の名前(&N):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
ja: 選択した単語を削除します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
ja: 単語を削除(&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
ja: 新しい単語を作成します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
ja: 新しい単語(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
ja: この語彙に含まれている単語の一覧です。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
ja: 選択された単語。このボックスで選択した単語を編集できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
ja: 単語(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
ja: 選択された単語のヒント。単語を推測するためのヒントを追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
ja: ヒント(&H):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
ja: 新しい語彙を作成します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
ja: 新規作成(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
ja: 新しい語彙をダウンロード

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
ja: 選択した語彙を編集します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
ja: 既にインストールされている語彙の一覧です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
ja: 説明
