kanagram - en to mk translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
mk: Ги вклучува/исклучува звуците.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
mk: Речници

en: Kanagram
mk: Канаграм

en: An anagram game
mk: Игра со анаграми

en: Coding
mk: Кодирање

en: Design, Graphics and many Vocabularies
mk: Дизајн, графика и многу речници

en: Sound effects
mk: Звучни ефекти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
mk: Автоматски скриј ја помошта по:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
mk: Не ја криј помошта автоматски

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
mk: 3 секунди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
mk: 5 секунди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
mk: 7 секунди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
mk: 9 секунди

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
mk: Опции за речникот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
mk: Играј користејќи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
mk: Користи &звуци

en: About KDE
mk: За KDE

en: About Kanagram
mk: За Канаграм

en: Kanagram Handbook
mk: Прирачник за Канаграм

en: Would you like to save your changes?
mk: Дали сакате да ги зачувате промените?

en: Save Changes Dialog
mk: Дијалог за зачувување промени

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
mk: Уредувач на речник

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
mk: Името на речникот што го уредувате.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
mk: Го отстранува избраниот збор.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
mk: Креира нов збор.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
mk: Листата на зборови во речникот.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
mk: Избраниот збор. Ова поле Ви овозможува да го уредите избраниот збор.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
mk: Избраната помош. Додајте помош за да го потпомогнете погодувањето на зборот.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
mk: Креира нов речник.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
mk: Го уредува избраниот речник.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
mk: Листата на инсталирани речници.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
mk: Наслов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
mk: Опис
