kanagram - en to nb translation catalogue (71 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
nb: Skru lyder av/på

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
nb: Velg standardoversettelse

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
nb: Ordsamlinger

en: No hint
nb: Ingen hint

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nb: Ingen

en: An anagram game
nb: Et anagram-spill

en: Coding
nb: Koding

en: Design, Graphics and many Vocabularies
nb: Utforming, bilder og mange ordsamlinger

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: Modularization and porting to Mobile
nb: Modularisering og porting til Mobil

en: Sound effects
nb: Lydeffekter

en: Italian Data Files
nb: Italienske datafiler

en: Danish Data Files
nb: Danske datafiler

en: German Data Files
nb: Tyske datafiler

en: British English Data Files
nb: Britisk engelske datafiler

en: Swedish Data Files
nb: Svenske datafiler

en: Slovenian Data Files
nb: Slovenske datafiler

en: Hungarian Data Files
nb: Ungarske datafiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
nb: Her kan du bestemme hvor lenge hint skal vises.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
nb: Hint

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
nb: Skjul hint automatisk etter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
nb: Ikke skjul hint

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
nb: 3 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
nb: 5 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
nb: 7 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
nb: 9 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
nb: Tid for å løse opp anagrammet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
nb: Ingen tidsgrense

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
nb: 30 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
nb: 60 sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
nb: Alternativer for ordsamling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
nb: Spill med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
nb: Bruk &lyder

en: Next Vocabulary
nb: Neste ordsamling

en: Previous Vocabulary
nb: Forrige ordsamling

en: Show Hint
nb: Vis hint

en: Close
nb: Lukk

en: Next Anagram
nb: Neste anagram

en: About
nb: Om

en: About KDE
nb: Om KDE

en: About Kanagram
nb: Om Kanagram

en: Kanagram Handbook
nb: Kanagram-håndbok

en: Would you like to save your changes?
nb: Vil du lagre endringene?

en: Save Changes Dialog
nb: Dialogvindu for å lagre endringer

en: New Item
nb: Ny oppføring

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
nb: Redigering av ordsamling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
nb: &Lagre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
nb: L&ukk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
nb: Beskrivelsen av ordsamlinga. Hvis du lager en ny ordsamling, legg til en beskrivelse slik at brukere av ordsamlinga vil kunne se hva slags ord den inneholder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
nb: &Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
nb: Navnet på ordsamlinga du endrer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
nb: Navn på ordsamling:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
nb: Fjern det valgte ordet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
nb: Fjern ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
nb: Lager et nytt ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
nb: Nytt ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
nb: Lista over ord i ordsamlinga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
nb: Det valgte ordet. Du kan endre det valgte ordet i denne boksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
nb: Ord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
nb: Det valgte hintet. Legg til et hint som skal være en hjelp til å gjette riktig ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
nb: Hint:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
nb: Lag en ny ordsamling.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
nb: Lag ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
nb: Laster ned ny ordliste fra «Hent nye godsaker»

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
nb: Last ned ny ordliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
nb: Rediger den valgte ordsamlinga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
nb: Rediger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
nb: Liste over installerte ordsamlinger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
nb: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
nb: Beskrivelse
