kanagram - en to nds translation catalogue (110 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
nds: Mit disse Instellen kannst Du den opstunns utsöchten Vokavelsett sekern.

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Wiesduer (in Sekunnen) vun de Tipp-Blasen fastleggen.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Tiet fastleggen, de een för't Oplösen vun't Anagramm hett.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
nds: Mit disse Instellen kannst Du in Sekunnen de Töövtiet vun den Tietgever fastleggen.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Pünkt fastleggen, de en richtig Antwoort tohöört.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Pünkt fastleggen, de en leeg Antwoort tohöört.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Pünkt fastleggen, de en Opklappen tohöört.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Pünkt fastleggen, de en utlaten Woort tohöört.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
nds: Maakt de Kläng an/ut.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
nds: Grootbookstaven bruken

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
nds: Utspraken an- oder utmaken.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
nds: De Standard-Översetten fastleggen

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
nds: Vokavelsetten

en: No hint
nds: Keen Tipp

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nds: Keen

en: An anagram game
nds: En Bookstaven-Radelsspeel

en: Coding
nds: Programmeren

en: Design, Graphics and many Vocabularies
nds: Utsehn, Grafiken, un vele Vokavelsetten

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Coding & Design
nds: Programmschrieven un Utsehn

en: Modularization and porting to Mobile
nds: Modulariseren un Porteren na Mobilreeschap

en: Sound effects
nds: Klangeffekten

en: Italian Data Files
nds: Italieensch Datendateien

en: Danish Data Files
nds: Däänsch Datendateien

en: German Data Files
nds: Hoochdüütsch Datendateien

en: British English Data Files
nds: Britsch-engelsch Datendateien

en: Swedish Data Files
nds: Sweedsch Datendateien

en: Slovenian Data Files
nds: Sloweensch Datendateien

en: Hungarian Data Files
nds: Ungaarsch Datendateien

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
nds: Mit disse Instellen kannst Du de Wiesduer vun de Tipp-Blasen fastleggen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
nds: Tipps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
nds: Tipps versteken na:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
nds: Tipps nich automaatsch versteken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
nds: 3 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
nds: 5 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
nds: 7 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
nds: 9 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
nds: Tiet för't Oplösen vun't Anagramm:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
nds: Keen Tietgrenz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
nds: 15 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
nds: 30 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
nds: 45 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
nds: 60 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
nds: Vokavelsett-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
nds: Spelen mit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
nds: Punkttell-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
nds: Tietgever för't Punkttellen instellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
nds: Punkttell-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
nds: Pünkt för richtig Antwoort fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
nds: +5 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
nds: +10 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
nds: +15 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
nds: +20 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
nds: Pünkt för falsch Antwoort fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
nds: -1 Punkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
nds: -2 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
nds: -3 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
nds: -4 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
nds: Pünkt för't Opklappen fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
nds: -6 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
nds: -8 Pünkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
nds: Pünkt för't Utlaten fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
nds: &Kläng bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
nds: Bloots Grootbookstaven bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
nds: Bloots Grootbookstaven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
nds: Utspraken an- oder utmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
nds: Richtig Wöör seggen

en: Next Vocabulary
nds: Nakamen Vokavelsett

en: Previous Vocabulary
nds: Verleden Vokavelsett

en: Start Timer
nds: Tietgever anmaken

en: Show Hint
nds: Tipp wiesen

en: Reveal Word
nds: Woort opklappen

en: Show Wiki Content
nds: Wiki-Inholt wiesen

en: Score :
nds: Pünkt:

en: Quit
nds: Utmaken

en: Next Anagram
nds: Nakamen Woort

en: Configure
nds: Instellen

en: About
nds: Vertell wat över

en: About KDE
nds: Över KDE

en: About Kanagram
nds: Över Kanagram

en: Kanagram Handbook
nds: Handbook för Kanagram

en: Would you like to save your changes?
nds: Wullt Du Dien Ännern sekern?

en: Save Changes Dialog
nds: Dialoog för't Sekern vun Ännern

en: New Item
nds: Nieg Indrag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
nds: Vokavelsett-Editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
nds: &Sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
nds: &Tomaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
nds: De Beschrieven vun den Vokavelsett. Wenn Du en nieg Vokavelsett opstellst, föög en Beschrieven to, so dat de Brukers vun Dien Vokavelsett weet, wat för en Oort Wöör he bargt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
nds: &Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
nds: De Naam vun den Vokavelsett, de Du jüst bewerkst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
nds: &Naam vun den Vokavelsett:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
nds: Deit dat markeerte Woort weg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
nds: Woort &wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
nds: Stellt en nieg Woort op.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
nds: &Nieg Woort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
nds: De List mit Wöör binnen den Vokavelsett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
nds: Dat markeerte Woort. Hier kannst Du dat utsöchte Woort bewerken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
nds: W&oort:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
nds: De markeerte Tipp. Föög en Tipp as Hülp för't Raden vun dat Woort to.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
nds: &Tipp:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
nds: Stellt en nieg Vokavelsett op.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
nds: &Nieg opstellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
nds: Nieg Vokavelsett vun "Niege Saken" daalladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
nds: Nieg Vokavelsett daalladen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
nds: Bewerkt den utsöchten Vokavelsett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
nds: De List mit installeerte Vokavelsetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
nds: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
nds: Beschrieven
