kanagram - en to ne translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
ne: ध्वनि बजाउनुहोस्/बन्द गर्नुहोस् ।

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
ne: पूर्वनिर्धारित अनुवाद सेट गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
ne: शब्दकोश

en: Kanagram
ne: कानाग्राम

en: An anagram game
ne: एउटा एनाग्राम खेल

en: Joshua Keel
ne: जोसुअ किल

en: Coding
ne: सङ्केतन

en: Danny Allen
ne: ड्यानी एलेन

en: Design, Graphics and many Vocabularies
ne: डिजाइन, ग्राफिक्स र धेरै शब्दावलीहरू

en: Jeremy Whiting
ne: जेरेमी वाइटिङ

en: Maintainer
ne: सम्भारकर्ता

en: Artemiy Pavlov
ne: आर्टेमी प्याभलोभ

en: Sound effects
ne: ध्वनि प्रभाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
ne: यसपछि सङ्केत स्वत-लुकाउनुहोस्:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
ne: सङ्केत स्वत: नलुकाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
ne: ३ सेकेन्ड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
ne: ५ सेकेन्ड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
ne: ७ सेकेन्ड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
ne: ९ सेकेन्ड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
ne: शब्दावली विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
ne: प्रयोग गरेर बजाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
ne: ध्वनिको प्रयोग गर्नुहोस्

en: About KDE
ne: केडीईका बारेमा

en: About Kanagram
ne: कानाग्रामका बारेमा

en: Kanagram Handbook
ne: कानाग्राम हातेपुस्तक

en: Would you like to save your changes?
ne: तपाईँले गर्नुभएको परिवर्तन बचत गर्न चाहनुहुन्छ ?

en: Save Changes Dialog
ne: परिवर्तन संवाद बचत गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
ne: शब्दावली सम्पादक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
ne: तपाईँले सम्पादन गरेको शब्दावलीको नाम ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
ne: चयन गरिएको शब्द हटाउँदछ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
ne: नयाँ शब्द सिर्जना गर्दछ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
ne: शब्दावलीमा रहेको शब्दहरूको सूची ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
ne: चयन गरिएको शब्द । यो बाकसले तपाईँले चयन गरेको शब्द सम्पादन गर्न अनुमति दिन्छ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
ne: चयन गरिएको सङ्केत । शब्द अनुमानका लागि सहयोग गर्न सङ्केत थप्नुहोस् ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
ne: नयाँ शब्दावली सिर्जना गर्दछ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
ne: चयन गरेको शब्दावली सम्पादन गर्दछ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
ne: स्थापना गरेको शब्दावलीको सूची ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
ne: शीर्षक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
ne: वर्णन
