kanagram - en to nl translation catalogue (121 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
nl: Deze instelling slaat de nu geselecteerde woordenschat op

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
nl: Deze instelling stelt u in staat te kiezen tussen spelen met één of twee spelers.

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
nl: Deze instelling geeft aan hoe lang in seconden Kanagram de tekstballonnen met tips toont.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
nl: Deze instelling geeft aan hoeveel tijd in seconden beschikbaar is voor het oplossen van het anagram.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
nl: Deze instelling stelt u in staat de seconden van het tijdsinterval in te stellen van de teller voor de score.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
nl: Deze instelling stelt u in staat de score in te stellen behorende bij een juist antwoord.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
nl: Deze instelling stelt u in staat de score in te stellen behorende bij een onjuist antwoord.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
nl: Deze instelling stelt u in staat de score in te stellen behorende bij een onthulling van het antwoord.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
nl: Deze instelling stelt u in staat de score in te stellen behorende bij een overgeslagen woord.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
nl: Geluid aan-/uitzetten.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
nl: Hoofdletters gebruiken.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
nl: Uitspraak aan-/uitzetten.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
nl: Stelt de standaardvertaling in

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
nl: Algemeen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: No hint
nl: Geen tip

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nl: Geen

en: An anagram game
nl: Een anagramspel

en: Coding
nl: Programmeren

en: Design, Graphics and many Vocabularies
nl: Ontwerp, illustraties en veel woordenlijsten

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Coding & Design
nl: Codering & ontwerp

en: Modularization and porting to Mobile
nl: Modularisatie en overbrengen naar Mobile

en: Sound effects
nl: Geluidseffecten

en: Italian Data Files
nl: Italiaanse gegevensbestanden

en: Danish Data Files
nl: Deense gegevensbestanden

en: German Data Files
nl: Duitse gegevensbestanden

en: British English Data Files
nl: Brits-Engelse gegevensbestanden

en: Swedish Data Files
nl: Zweedse gegevensbestanden

en: Slovenian Data Files
nl: Sloveense gegevensbestanden

en: Ukrainian Data Files
nl: Oekraïense gegevensbestanden

en: Hungarian Data Files
nl: Hongaarse gegevensbestanden

en: 2-player mode
nl: Modus twee-spelers

en: Letters turned to clickable buttons
nl: Letters omgevormd tot aan te klikken knoppen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
nl: Deze instelling geeft aan hoe lang Kanagram de tekstballonnen met tips toont.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
nl: Tips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
nl: Tips automatisch verbergen na:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
nl: Tips niet automatisch verbergen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
nl: 3 seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
nl: 5 seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
nl: 7 seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
nl: 9 seconden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
nl: Tijd voor het oplossen van het anagram:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
nl: Geen tijdslimiet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
nl: 15 seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
nl: 30 seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
nl: 45 seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
nl: 60 seconden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
nl: Woordenlijstopties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
nl: Spelen met:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
nl: Opties voor scoren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
nl: Timer voor het scoren instellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
nl: Instellingen voor speelpunten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
nl: Ken score toe voor een juist antwoord :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
nl: +5 punten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
nl: +10 punten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
nl: +15 punten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
nl: +20 punten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
nl: Ken score toe voor een onjuist antwoord :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
nl: -1 punt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
nl: -2 punten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
nl: -3 punten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
nl: -4 punten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
nl: Ken score toe voor een onthuld antwoord :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
nl: -6 punten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
nl: -8 punten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
nl: Ken score toe voor een overgeslagen woord :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
nl: Geluid gebruike&n

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
nl: Alleen hoofdletters gebruiken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
nl: Alleen hoofdletters

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
nl: Uitspraak aan of uitzetten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
nl: De juiste woorden spreken

en: Next Vocabulary
nl: Volgende woordenlijst

en: Previous Vocabulary
nl: Vorige woordenlijst

en: Start Timer
nl: Timer starten

en: Show Hint
nl: Tip tonen

en: Reveal Word
nl: Woord tonen

en: Show Wiki Content
nl: Wiki-inhoud tonen

en:  Player 1 :
nl:  Speler 1 :

en: 
     Player 2 :
nl: 
     Speler 2 :

en: 
     Close dialog for new game
nl: 
     Sluit dialoog voor nieuw spel

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
nl:  Tijd is op. 
     Beurt aan speler 2

en: Close
nl: Sluiten

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Change mode
nl: Modus wijzigen

en: Next Anagram
nl: Volgend woord

en: 1st Player
nl: 1ste speler

en: 2nd Player
nl: 2de speler

en: Configure
nl: Instellen

en: About
nl: Info over

en: About KDE
nl: Over KDE

en: About Kanagram
nl: Over Kanagram

en: Kanagram Handbook
nl: Kanagram- handboek

en: Would you like to save your changes?
nl: Wilt u uw wijzigingen opslaan?

en: Save Changes Dialog
nl: Wijzigingen opslaan

en: New Item
nl: Nieuw item

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
nl: Woordenlijstbewerker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
nl: Op&slaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
nl: Sl&uiten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
nl: De omschrijving van de woordenlijst. Als u een nieuwe woordenlijst maakt, geef dan een omschrijving op zodat gebruikers weten wat voor soort woorden de woordenlijst bevat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
nl: &Omschrijving:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
nl: De naam van de woordenlijst die u aan het wijzigen bent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
nl: &Naam van woordenlijst:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
nl: Verwijdert het geselecteerde woord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
nl: Woord verwijde&ren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
nl: Maakt een nieuw woord aan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
nl: &Nieuw woord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
nl: De lijst met woorden in de woordenlijst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
nl: Het geselecteerde woord. U kunt hier het woord wijzigen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
nl: &Woord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
nl: De geselecteerde tip. Voeg een tip toe om het raden van het woord te vergemakkelijken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
nl: &Tip:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
nl: Maakt een nieuwe woordenlijst aan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
nl: &Nieuw aanmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
nl: Nieuwe woordenlijsten downloaden met "Vers van de pers"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
nl: Nieuwe woordenlijsten downloaden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
nl: Wijzigt de geselecteerde woordenlijst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
nl: B&ewerken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
nl: De lijst van geïnstalleerde woordenlijsten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
nl: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
nl: Omschrijving
