kanagram - en to nn translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
nn: Den valde ordsamlinga.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
nn: Vel å spela med éin eller to spelarar.

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
nn: I kor mange sekund Kanagram skal visa hinta.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
nn: Kor mange sekund du har til for å løysa anagrammet.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
nn: Tidsintervall (i sekund) for poengteljaren.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
nn: Kor mange poeng eit rett svar skal gje.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
nn: Kor mange poeng eit feil svar skal gje.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
nn: Kor mange poeng ei avsløring av svaret skal gje.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
nn: Kor mange poeng eit det å hoppa over eit ord skal gje.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
nn: Slå på/av lydar.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
nn: Bruk store bokstavar.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
nn: Slå på/av uttale.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
nn: Vel standardomsetjing

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
nn: Generelt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
nn: Ordsamlingar

en: No hint
nn: Ingen hint

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
nn: Ingen

en: An anagram game
nn: Eit anagramspel

en: Coding
nn: Programmering

en: Design, Graphics and many Vocabularies
nn: Utforming, bilete og mange ordsamlinger

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Coding & Design
nn: Programmering og design

en: Modularization and porting to Mobile
nn: Modularisering og porting til Mobile

en: Sound effects
nn: Lydeffektar

en: Italian Data Files
nn: Italienske datafiler

en: Danish Data Files
nn: Danske datafiler

en: German Data Files
nn: Tyske datafiler

en: British English Data Files
nn: Britiske datafiler

en: Swedish Data Files
nn: Svenske datafiler

en: Slovenian Data Files
nn: Slovenske datafiler

en: Yuri Chornoivan
nn: Jurij Tsjornoivan

en: Ukrainian Data Files
nn: Ukrainske datafiler

en: Hungarian Data Files
nn: Datafiler for ungarsk

en: 2-player mode
nn: Tospelarmodus

en: Letters turned to clickable buttons
nn: Bokstavane gjorde om til klikkbare knappar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
nn: Denne innstillinga fastset kor lenge Kanagram skal visa hinta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
nn: Hint

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
nn: Gøym automatisk hint etter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
nn: Ikkje gøym automatisk hint

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
nn: 3 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
nn: 5 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
nn: 7 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
nn: 9 sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
nn: Tidsgrense for å løysa anagrammet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
nn: Inga tidsgrense

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
nn: 15 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
nn: 30 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
nn: 45 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
nn: 60 sekund

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
nn: Ordsamlingsval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
nn: Spel med:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
nn: Poenggjeving

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
nn: Bruk tida til å gje poeng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
nn: Innstillingar for poenggjeving

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
nn: Tildel poeng for rett svar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
nn: +5 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
nn: +10 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
nn: +15 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
nn: +20 poeng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
nn: Tildel poeng for feil svar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
nn: −1 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
nn: −2 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
nn: −3 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
nn: −4 poeng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
nn: Tildel poeng for avsløring av svar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
nn: −6 poeng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
nn: −8 poeng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
nn: Tildel poeng for hopping over ord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
nn: Bruk &lydar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
nn: Bruk berre store bokstavar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
nn: Berre store bokstavar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
nn: Slå på/av uttale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
nn: Sei rette ord

en: Next Vocabulary
nn: Neste ordsamling

en: Previous Vocabulary
nn: Førre ordsamling

en: Start Timer
nn: Start tida

en: Show Hint
nn: Vis hint

en: Reveal Word
nn: Vis ordet

en: Show Wiki Content
nn: Vis Wiki-innhald

en: Score :
nn: Poeng:

en:  Player 1 :
nn: Spelar 1:

en: 
     Player 2 :
nn: 
     Spelar 2 :

en: 
     Close dialog for new game
nn: 
     Lukk vindauge for nytt spel

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
nn:  Tida er ute. 
     Spelar 2 sin tur.

en: Close
nn: Lukk

en: Quit
nn: Avslutt

en: Change mode
nn: Skift modus

en: Next Anagram
nn: Neste anagram

en: 1st Player
nn: Første spelar

en: 2nd Player
nn: Andre spelar

en: Configure
nn: Set opp

en: About
nn: Om

en: About KDE
nn: Om KDE

en: About Kanagram
nn: Om Kanagram

en: Kanagram Handbook
nn: Kanagram-handbok

en: Would you like to save your changes?
nn: Vil du lagra endringane?

en: Save Changes Dialog
nn: Lagring av endringar

en: New Item
nn: Nytt element

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
nn: Redigering av ordsamling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
nn: La&gra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
nn: Lu&kk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
nn: Skildringa av ordsamlinga. Viss du lagar ei ny ordsamling, kan du leggja til ei skildring av samlinga, slik at brukarane kan sjå kva slags ord ho inneheld.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
nn: &Skildring:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
nn: Namnet på ordsamlinga du redigerer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
nn: &Namn på ordsamling:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
nn: Fjern det valde ordet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
nn: &Fjern ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
nn: Lag ny ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
nn: &Nytt ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
nn: Oversikt over orda i ordsamlinga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
nn: Det valde ordet. Her kan du redigera det valde ordet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
nn: &Ord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
nn: Det valde hintet. Legg til eit hint for å gjera det lettare å gjetta ordet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
nn: Lag ei ny ordsamling.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
nn: Lag &ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
nn: Last ned nye ordsamlingar frå «Hent kule, nye ting»

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
nn: Last ned nye ordsamlingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
nn: Rediger den valde ordsamlinga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
nn: Oversikt over installerte ordsamlingar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
nn: Skildring
