kanagram - en to pl translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
pl: To ustawienie przechowuje obecnie wybrany słownik.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
pl: To ustawienie umożliwia ustawienie trybu dla jednego lub dwóch graczy

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
pl: To ustawienie pozwala na ustawienie przez ile sekund jest wyświetlana wskazówka bąbelkowa Kanagram.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
pl: To ustawienie pozwala na ustawienie w ile sekund ma być rozwiązany anagram.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
pl: To ustawienie pozwala na ustawienie w sekundach przedziału czasowego czasomierza wyniku.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
pl: To ustawienie umożliwia określenie punktacji za poprawną odpowiedź.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
pl: To ustawienie umożliwia określenie punktacji za niepoprawną odpowiedź.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
pl: To ustawienie umożliwia określenie punktacji za odkrycie odpowiedzi.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
pl: To ustawienie umożliwia określenie punktacji za pominięcie odpowiedzi.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
pl: Włącza/wyłącza dźwięki.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
pl: Użyj wielkich liter.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
pl: Włącza/wyłącza wymowę.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
pl: Ustaw domyślne tłumaczenie

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
pl: Ogólne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: No hint
pl: Bez wskazówki

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
pl: Brak

en: An anagram game
pl: Gra anagramowa

en: Coding
pl: Kodowanie

en: Design, Graphics and many Vocabularies
pl: Wygląd, grafika i wiele słowników

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: Coding & Design
pl: Kodowanie i projekt

en: Modularization and porting to Mobile
pl: Modularyzacja i port na systemy mobilne

en: Sound effects
pl: Efekty dźwiękowe

en: Italian Data Files
pl: Włoskie pliki danych

en: Danish Data Files
pl: Duńskie pliki danych

en: German Data Files
pl: Niemieckie pliki danych

en: British English Data Files
pl: Brytyjskie pliki danych

en: Swedish Data Files
pl: Szwedzkie pliki danych

en: Slovenian Data Files
pl: Słoweńskie pliki danych

en: Ukrainian Data Files
pl: Ukraińskie pliki danych

en: Hungarian Data Files
pl: Węgierskie pliki danych

en: 2-player mode
pl: Tryb dla dwóch graczy

en: Letters turned to clickable buttons
pl: Litery zamienione na przyciski do naciśnięcia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
pl: To ustawienie pozwala określić, jak długo ma się pokazywać podpowiedź Kanagramu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
pl: Podpowiedzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
pl: Ukrywaj podpowiedzi po:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
pl: Nie ukrywaj podpowiedzi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
pl: 3 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
pl: 5 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
pl: 7 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
pl: 9 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
pl: Czas na rozwiązanie anagramu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
pl: Bez ograniczenia czasowego

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
pl: 15 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
pl: 30 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
pl: 45 sekundach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
pl: 60 sekundach

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
pl: Możliwości słownictwa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
pl: Graj używając:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
pl: Możliwości punktacji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
pl: Ustaw czasomierz do celów punktacji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
pl: Ustawienia punktowania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
pl: Punktacja przyznawana za poprawną odpowiedź :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
pl: +5 punktów

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
pl: +10 punktów

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
pl: +15 punktów

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
pl: +20 punktów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
pl: Punktacja odejmowana za niepoprawną odpowiedź :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
pl: -1 punkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
pl: -2 punkty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
pl: -3 punkty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
pl: -4 punkty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
pl: Punktacja odejmowana za odkrycie odpowiedzi :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
pl: -6 punktów

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
pl: -8 punktów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
pl: Punktacja odejmowana za pominięte słowo :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
pl: Użyj &dźwięków

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
pl: Użyj tylko wielkich liter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
pl: Tylko wielkie litery

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
pl: Włącz/wyłącz wymowę.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
pl: Wypowiedz poprawne słowa

en: Next Vocabulary
pl: Następne słownictwo

en: Previous Vocabulary
pl: Poprzednie słownictwo

en: Start Timer
pl: Uruchom czasomierz

en: Show Hint
pl: Pokaż podpowiedź

en: Reveal Word
pl: Odkryj słowo

en: Show Wiki Content
pl: Pokaż zawartość Wiki

en: Score :
pl: Wynik :

en:  Player 1 :
pl:  Gracz 1 :

en: 
     Player 2 :
pl: 
     Gracz 2 :

en: 
     Close dialog for new game
pl: 
     Zamknij okno dialogowe nowej gry

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
pl:  Czas minął. 
     Kolejka drugiego gracza

en: Close
pl: Zamknij

en: Quit
pl: Zakończ

en: Change mode
pl: Zmień tryb

en: Next Anagram
pl: Następny anagram

en: 1st Player
pl: 1. Gracz

en: 2nd Player
pl: 2. Gracz

en: Configure
pl: Ustawienia

en: About
pl: O programie

en: About KDE
pl: O KDE

en: About Kanagram
pl: O Kanagramie

en: Kanagram Handbook
pl: Podręcznik Kanagramu

en: Would you like to save your changes?
pl: Czy chcesz zapisać zmiany?

en: Save Changes Dialog
pl: Okno zapisu zmian

en: New Item
pl: Nowy element

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
pl: Edytor słownika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
pl: Zapi&sz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
pl: Zam&knij

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
pl: Opis słownika. W momencie tworzenia nowego słownika dodaj jego opis, tak, żeby jego użytkownicy wiedzieli, jakiego typu słowa zawiera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
pl: &Opis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
pl: Nazwa edytowanego słownika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
pl: &Nazwa słownika:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
pl: Usuwa wybrane słowo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
pl: &Usuń słowo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
pl: Tworzy nowe słowo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
pl: &Nowe słowo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
pl: Lista słów w słowniku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
pl: Wybrane słowo. Można je tutaj edytować.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
pl: Sło&wo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
pl: Wybrana podpowiedź. Dodaj podpowiedź służącą pomocy w odgadywaniu słowa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
pl: &Podpowiedź:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
pl: Tworzy nowy słownik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
pl: Stwórz &nowy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
pl: Pobierz nowe słownictwo z "Get hot new Stuff"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
pl: Pobierz nowe słownictwo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
pl: Edytuje wybrany słownik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
pl: &Edytuj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
pl: Lista zainstalowanych słowników.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
pl: Tytuł

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
pl: Opis
