kanagram - en to pt translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
pt: Esta configuração guarda o vocabulário seleccionado de momento.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
pt: Esta configuração permite-lhe optar entre um modo de um ou de dois jogadores

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
pt: Esta configuração permite-lhe definir, em segundos, quanto tempo fica visível a sugestão do Kanagram.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
pt: Esta configuração permite-lhe definir, em segundos, quanto tempo está disponível para resolver o anagrama.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
pt: Esta configuração permite-lhe definir, em segundos, o intervalo de tempo para o cronómetro de pontuações.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
pt: Esta configuração permite-lhe definir a pontuação associada a uma resposta certa.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
pt: Esta configuração permite-lhe definir a pontuação associada a uma resposta incorrecta.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
pt: Esta configuração permite-lhe definir a pontuação associada a uma resposta revelada.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
pt: Esta configuração permite-lhe definir a pontuação associada a uma palavra ignorada.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
pt: Liga/desliga os sons.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
pt: Usar maiúsculas.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
pt: Activa/desactiva as pronúncias.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
pt: Definir a tradução predefinida

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: No hint
pt: Sem sugestão

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
pt: Nenhuma

en: An anagram game
pt: Um jogo de anagramas

en: Coding
pt: Codificação

en: Design, Graphics and many Vocabularies
pt: Desenho, Gráficos e Muitos Vocabulários

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Coding & Design
pt: Codificação & Desenho

en: Modularization and porting to Mobile
pt: Modularização e versão móvel

en: Sound effects
pt: Efeitos sonoros

en: Italian Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Italiano

en: Danish Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Dinamarquês

en: German Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Alemão

en: British English Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Inglês Britânico

en: Swedish Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Sueco

en: Slovenian Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Esloveno

en: Ukrainian Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Ucraniano

en: Hungarian Data Files
pt: Ficheiros de Dados em Húngaro

en: 2-player mode
pt: Modo de 2 jogadores

en: Letters turned to clickable buttons
pt: Letras modificadas para botões para carregar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
pt: Esta configuração permite-lhe definir, em segundos, quanto tempo fica visível a sugestão do Kanagram.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
pt: Sugestões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
pt: Auto-esconder as dicas ao fim de:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
pt: Não Auto-Esconder as Dicas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
pt: 3 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
pt: 5 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
pt: 7 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
pt: 9 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
pt: Tempo para resolver o anagrama:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
pt: Sem tempo-limite

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
pt: 15 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
pt: 30 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
pt: 45 Segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
pt: 60 Segundos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
pt: Opções do Vocabulário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
pt: Jogar com:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
pt: Opções de Pontuação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
pt: Definir o cronómetro para fins de pontuação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
pt: Configuração da Pontuação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
pt: Pontos atribuídos por uma resposta certa :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
pt: +5 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
pt: +10 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
pt: +15 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
pt: +20 pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
pt: Pontos retirados por uma resposta errada :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
pt: -1 ponto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
pt: -2 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
pt: -3 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
pt: -4 pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
pt: Pontos retirados por uma resposta revelada :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
pt: -6 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
pt: -8 pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
pt: Pontos retirados por uma palavra ignorada :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
pt: Usar so&ns

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
pt: Usa apenas letras maiúsculas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
pt: Só letras maiúsculas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
pt: Activa/desactiva as pronúncias.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
pt: Dizer as palavras correctas

en: Next Vocabulary
pt: Vocabulário Seguinte

en: Previous Vocabulary
pt: Vocabulário Anterior

en: Start Timer
pt: Iniciar o Cronómetro

en: Show Hint
pt: Mostrar uma Dica

en: Reveal Word
pt: Revelar a Palavra

en: Show Wiki Content
pt: Mostrar o Conteúdo da 'Wiki'

en: Score :
pt: Pontuação :

en:  Player 1 :
pt:  Jogador 1 :

en: 
     Player 2 :
pt: 
     Jogador 2 :

en: 
     Close dialog for new game
pt: 
     Feche a janela para um novo jogo

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
pt:  Acabou o Tempo.
     É a Vez do Jogador 2

en: Close
pt: Fechar

en: Quit
pt: Sair

en: Change mode
pt: Mudar de modo

en: Next Anagram
pt: Anagrama Seguinte

en: 1st Player
pt: 1º Jogador

en: 2nd Player
pt: 2º Jogador

en: Configure
pt: Configurar

en: About
pt: Acerca

en: About KDE
pt: Acerca do KDE

en: About Kanagram
pt: Acerca do Kanagram

en: Kanagram Handbook
pt: Manual do Kanagram

en: Would you like to save your changes?
pt: Deseja gravar as suas alterações?

en: Save Changes Dialog
pt: Janela de Gravação de Alterações

en: New Item
pt: Novo Item

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
pt: Editor de Vocabulários

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
pt: &Gravar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
pt: Fe&char

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
pt: A descrição do vocabulário. Se estiver a criar um novo, adicione uma descrição, para que os utilizadores do seu vocabulário saibam os tipos de palavras que contém.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
pt: &Descrição:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
pt: O nome do vocabulário que está a editar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
pt: &Nome do vocabulário:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
pt: Remove a palavra seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
pt: &Remover a Palavra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
pt: Cria uma nova palavra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
pt: &Nova Palavra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
pt: A lista de palavras no vocabulário.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
pt: A palavra seleccionada. Este campo permite-lhe editar a palavra seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
pt: &Palavra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
pt: A dica seleccionada. Adicione uma dica para ajudar a adivinhar a palavra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
pt: &Sugestão:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
pt: Cria um novo vocabulário.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
pt: Criar uma &Nova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
pt: Obter um novo vocabulário da função "Obter coisas novas"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
pt: Obter um novo vocabulário

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
pt: Edita o vocabulário seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
pt: A lista de vocabulários instalados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
pt: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
pt: Descrição
