kanagram - en to pt_BR translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
pt_BR: Esta opção armazena o vocabulário selecionado.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
pt_BR: Esta opção permite-lhe escolher o modo de um ou dois jogadores

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir, em segundos, quanto tempo a dica do Kanagram será exibida.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir, em segundos, quanto tempo está disponível para solucionar o anagrama.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir, em segundos, o intervalo de tempo do temporizador da pontuação.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir a pontuação associada a uma resposta correta.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir a pontuação associada a uma resposta incorreta.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir a pontuação associada a uma resposta revelada.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir a pontuação associada a uma palavra ignorada.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
pt_BR: Habilitar/desabilitar sons.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
pt_BR: Usar maiúsculas.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
pt_BR: Habilitar/desabilitar pronúncias.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
pt_BR: Definir a tradução padrão

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
pt_BR: Geral

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
pt_BR: Vocabulários

en: No hint
pt_BR: Nenhuma dica

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: An anagram game
pt_BR: Uma jogo de anagramas

en: Coding
pt_BR: Código

en: Design, Graphics and many Vocabularies
pt_BR: Projeto, gráficos e muitos vocabulários

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Coding & Design
pt_BR: Código e design

en: Modularization and porting to Mobile
pt_BR: Modularização e desenvolvimento da versão móvel

en: Sound effects
pt_BR: Efeitos sonoros

en: Italian Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em italiano

en: Danish Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em dinamarquês

en: German Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em alemão

en: British English Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em inglês britânico

en: Swedish Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em sueco

en: Slovenian Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em esloveno

en: Ukrainian Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em ucraniano

en: Hungarian Data Files
pt_BR: Arquivos de dados em húngaro

en: 2-player mode
pt_BR: Modo com 2 jogadores

en: Letters turned to clickable buttons
pt_BR: Letras viraram botões clicáveis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
pt_BR: Esta opção permite-lhe definir quanto tempo a dica do Kanagram será exibida.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
pt_BR: Dicas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
pt_BR: Ocultar as dicas automaticamente após:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
pt_BR: Não ocultar as dicas automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
pt_BR: 3 segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
pt_BR: 5 segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
pt_BR: 7 segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
pt_BR: 9 segundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
pt_BR: Tempo de resolução do anagrama:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
pt_BR: Sem limite de tempo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
pt_BR: 15 segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
pt_BR: 30 segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
pt_BR: 45 segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
pt_BR: 60 segundos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
pt_BR: Opções de vocabulário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
pt_BR: Reproduzir usando:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
pt_BR: Opções de pontuação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
pt_BR: Ativar o temporizador para fins de pontuação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
pt_BR: Configurações da pontuação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
pt_BR: Atribuir pontuação a uma resposta correta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
pt_BR: +5 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
pt_BR: +10 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
pt_BR: +15 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
pt_BR: +20 pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
pt_BR: Atribuir pontuação a uma resposta incorreta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
pt_BR: -1 ponto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
pt_BR: -2 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
pt_BR: -3 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
pt_BR: -4 pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
pt_BR: Atribuir pontuação a uma resposta revelada:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
pt_BR: -6 pontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
pt_BR: -8 pontos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
pt_BR: Atribuir pontuação a uma palavra ignorada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
pt_BR: Usar so&ns

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
pt_BR: Usar apenas letras maiúsculas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
pt_BR: Usar apenas letras maiúsculas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
pt_BR: Habilitar/desabilitar pronúncias.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
pt_BR: Dizer as palavras corretas

en: Next Vocabulary
pt_BR: Vocabulário seguinte

en: Previous Vocabulary
pt_BR: Vocabulário anterior

en: Start Timer
pt_BR: Iniciar temporizador

en: Show Hint
pt_BR: Mostrar dica

en: Reveal Word
pt_BR: Revelar palavra

en: Show Wiki Content
pt_BR: Mostrar o conteúdo da Wiki

en: Score :
pt_BR: Pontuação:

en:  Player 1 :
pt_BR:  Jogador 1 :

en: 
     Player 2 :
pt_BR: 
     Jogador 2 :

en: 
     Close dialog for new game
pt_BR: 
     Fechar a janela para o novo jogo

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
pt_BR:  Acabou o tempo.
     É a vez do Jogador 2

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Change mode
pt_BR: Alterar modo

en: Next Anagram
pt_BR: Próximo anagrama

en: 1st Player
pt_BR: 1° jogador

en: 2nd Player
pt_BR: 2° jogador

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: About
pt_BR: Sobre

en: About KDE
pt_BR: Sobre o KDE

en: About Kanagram
pt_BR: Sobre o Kanagram

en: Kanagram Handbook
pt_BR: Manual do Kanagram

en: Would you like to save your changes?
pt_BR: Deseja salvar suas alterações?

en: Save Changes Dialog
pt_BR: Diálogo de salvar alterações

en: New Item
pt_BR: Novo item

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
pt_BR: Editor de Vocabulário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
pt_BR: &Salvar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
pt_BR: Fe&char

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
pt_BR: Descrição do vocabulário. Se você está criando um novo vocabulário, adicione uma descrição para que os usuários do seu vocabulário saibam que tipos de palavras ele contém.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
pt_BR: &Descrição:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
pt_BR: Nome do vocabulário que você está editando.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
pt_BR: &Nome do vocabulário:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
pt_BR: Remove a palavra selecionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
pt_BR: &Remover palavra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
pt_BR: Cria uma nova palavra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
pt_BR: &Nova palavra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
pt_BR: Lista das palavras no vocabulário.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
pt_BR: A palavra selecionada. Essa caixa permite-lhe editar a palavra selecionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
pt_BR: &Palavra:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
pt_BR: A dica selecionada. Adicione uma dica para ajudar na descoberta da palavra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
pt_BR: &Dica:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
pt_BR: Cria um novo vocabulário.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
pt_BR: Criar &novo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
pt_BR: Baixar novo vocabulário de "Baixar novidades"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
pt_BR: Baixar novo vocabulário

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
pt_BR: Edita o vocabulário selecionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
pt_BR: &Editar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
pt_BR: A lista dos vocabulários instalados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
pt_BR: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
pt_BR: Descrição
