kanagram - en to ro translation catalogue (56 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
ro: Activează/dezactivează sunetele.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
ro: Stabilire traducere implicită

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: No hint
ro: Nici un indiciu

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
ro: Nici una

en: An anagram game
ro: Un joc de anagrame

en: Coding
ro: Programare

en: Design, Graphics and many Vocabularies
ro: Concept, grafică și multe vocabulare

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Artemiy Pavlov
ro: Artemii Pavlov

en: Sound effects
ro: Efecte sonore

en: Italian Data Files
ro: Fișiere pentru italiană

en: Danish Data Files
ro: Fișiere pentru daneză

en: German Data Files
ro: Fișiere pentru germană

en: British English Data Files
ro: Fișiere pentru engleză britanică

en: Swedish Data Files
ro: Fișiere pentru suedeză

en: Slovenian Data Files
ro: Fișiere pentru slovenă

en: Yuri Chornoivan
ro: Iuri Ciornoivan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
ro: Ascundere automată indicii după:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
ro: Nu ascunde automat indiciile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
ro: 3 secunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
ro: 5 secunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
ro: 7 secunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
ro: 9 secunde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
ro: Opțiuni vocabular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
ro: Redare utilizând:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
ro: Folosește su&nete

en: Next Anagram
ro: Următoarea anagramă

en: About KDE
ro: Despre KDE

en: About Kanagram
ro: Despre Kanagram

en: Kanagram Handbook
ro: Manualul Kanagram

en: Would you like to save your changes?
ro: Salvați modificările făcute?

en: Save Changes Dialog
ro: Dialog de salvare a modificărilor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
ro: Editor vocabular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
ro: &Salvează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
ro: Î&nchide

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
ro: Descrierea vocabularului. Dacă creați un vocabular nou, adăugați o descriere astfel încât utilizatorii acestui vocabular să știe ce cuvinte conține.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
ro: &Descriere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
ro: Numele vocabularului pe care îl editați.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
ro: &Nume vocabular:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
ro: Elimină cuvântul ales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
ro: &Elimină cuvântul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
ro: Creează un cuvânt nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
ro: &Cuvânt nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
ro: Lista cuvintelor din vocabular.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
ro: Cuvântul ales. Această casetă vă permite să editați cuvântul ales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
ro: C&uvânt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
ro: Indiciul ales. Adaugă un indiciu pentru a ajuta la ghicirea cuvântului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
ro: &Indiciu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
ro: Creează un vocabular nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
ro: Creează &nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
ro: Editează vocabularul ales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
ro: &Editează

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
ro: Lista vocabularelor instalate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
ro: Titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
ro: Descriere
