kanagram - en to ru translation catalogue (123 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
ru: Этот параметр хранит текущий выбранный словарь.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
ru: Этот параметр позволяет выбрать режим игры: для одного игрока или для двух игроков.

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
ru: Этот параметр позволяет установить время показа подсказки к слову (в секундах).

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
ru: Этот параметр позволяет установить время на разгадывание слова (в секундах).

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
ru: Этот параметр позволяет установить интервал срабатывания таймера для начисления очков (в секундах).

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
ru: Этот параметр позволяет установить количество очков за правильный ответ.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
ru: Этот параметр позволяет установить количество очков за неправильный ответ.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
ru: Этот параметр позволяет установить количество очков за показ правильного ответа.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
ru: Этот параметр позволяет установить количество очков за пропуск загаданного слова.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
ru: Включить или отключить звуковые эффекты в игре.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
ru: Использовать прописные буквы.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
ru: Включить или отключить произношение ответов.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
ru: Установить перевод по умолчанию

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
ru: Основное

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
ru: Словари

en: No hint
ru: Нет подсказки

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
ru: Нет

en: An anagram game
ru: Игра с анаграммами

en: © 2005 Joshua Keel
    © 2005 Danny Allen
    © 2007 Jeremy Whiting
    © 2014 Debjit Mondal
ru: © Joshua Keel, 2005
    © Danny Allen, 2005
    © Jeremy Whiting, 2007
    © Debjit Mondal, 2014

en: Coding
ru: Программирование

en: Design, Graphics and many Vocabularies
ru: Дизайн, графика и множество словарей

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Coding & Design
ru: Программирование и дизайн

en: Modularization and porting to Mobile
ru: Разбиение на модули и перенос на мобильные устройства

en: Sound effects
ru: Звуковые эффекты

en: Italian Data Files
ru: Итальянские слова

en: Danish Data Files
ru: Датские слова

en: German Data Files
ru: Немецкие слова

en: British English Data Files
ru: Британские слова

en: Swedish Data Files
ru: Шведские слова

en: Slovenian Data Files
ru: Словенские слова

en: Ukrainian Data Files
ru: Украинские слова

en: Hungarian Data Files
ru: Венгерские слова

en: 2-player mode
ru: Режим игры для двух игроков

en: Letters turned to clickable buttons
ru: Превращение букв в кнопки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
ru: Этот параметр позволяет установить время показа подсказки к слову.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
ru: Подсказки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
ru: Показывать подсказку:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
ru: Всегда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
ru: 3 секунды

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
ru: 5 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
ru: 7 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
ru: 9 секунд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
ru: Время на решение анаграммы:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
ru: Без ограничения по времени

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
ru: 15 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
ru: 30 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
ru: 45 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
ru: 60 секунд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
ru: Словари

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
ru: Язык словарей:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
ru: Очки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
ru: Установить таймер для начисления очков:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
ru: Параметры начисления очков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
ru: Количество очков за данный правильный ответ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
ru: +5 очков

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
ru: +10 очков

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
ru: +15 очков

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
ru: +20 очков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
ru: Количество очков за данный неправильный ответ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
ru: -1 очко

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
ru: -2 очка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
ru: -3 очка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
ru: -4 очка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
ru: Количество очков за показ правильного ответа:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
ru: -6 очков

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
ru: -8 очков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
ru: Количество очков за пропуск слова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
ru: &Звуковые эффекты

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
ru: Использовать только прописные буквы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
ru: Только прописные буквы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
ru: Включить или отключить произношение ответов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
ru: Произносить правильные ответы

en: Next Vocabulary
ru: Следующий словарь

en: Previous Vocabulary
ru: Предыдущий словарь

en: Start Timer
ru: Запустить таймер

en: Show Hint
ru: Показать подсказку

en: Reveal Word
ru: Показать ответ

en: Show Wiki Content
ru: Показать вики-содержимое

en: Score :
ru: Счёт:

en:  Player 1 :
ru:  Игрок 1:

en: 
     Player 2 :
ru: 
     Игрок 2:

en: 
     Close dialog for new game
ru: 
     Закройте это окно, чтобы начать новую игру

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
ru:  Время истекло. 
     Очередь игрока 2

en: Close
ru: Закрыть

en: Quit
ru: Выход

en: Change mode
ru: Сменить режим

en: Next Anagram
ru: Следующая анаграмма

en: 1st Player
ru: Игрок 1

en: 2nd Player
ru: Игрок 2

en: Configure
ru: Настроить

en: About
ru: Справка

en: About KDE
ru: О KDE

en: About Kanagram
ru: О программе

en: Kanagram Handbook
ru: Руководство пользователя Kanagram

en: Would you like to save your changes?
ru: Сохранить изменения?

en: Save Changes Dialog
ru: Несохранённые изменения

en: New Item
ru: Новое слово

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
ru: Редактор словаря

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
ru: &Сохранить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
ru: &Закрыть

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
ru: Описание словаря. Если создаётся новый словарь, следует заполнить описание, чтобы другие пользователи могли узнать, какого типа слова в нём используются.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
ru: &Описание:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
ru: Название изменяемого словаря.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
ru: &Название словаря:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
ru: Удалить выбранное слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
ru: &Удалить слово

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
ru: Добавить новое слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
ru: &Добавить слово

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
ru: Список слов в словаре.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
ru: Выбранное слово. Это поле позволяет изменить его.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
ru: &Слово:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
ru: Подсказка к слову. Она поможет разгадать слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
ru: &Подсказка:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
ru: Создать новый словарь.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
ru: &Создать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
ru: Получить новые файлы словарей

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
ru: Загрузить новые словари...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
ru: Изменить выбранный словарь.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
ru: &Изменить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
ru: Список установленных словарей.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
ru: Заголовок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
ru: Описание
