kdeedu - en to sq translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
sq: Ndizi/Fiki Zërat

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
sq: Të Përgjithshme

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
sq: Fjalorët

en: No hint
sq: Asnjë këshillë

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
sq: Asnjë

en: An anagram game
sq: Një lojë anagramash

en: Coding
sq: Kodimi

en: Design, Graphics and many Vocabularies
sq: Vizatimi, Grafikët dhe shumë Fjalorë

en: Maintainer
sq: Mirëmbajtësi

en: Sound effects
sq: Efektet Zanore

en: Italian Data Files
sq: Skedarët italianë me të dhëna

en: Danish Data Files
sq: Skedarët Danezë Me Të Dhëna

en: German Data Files
sq: Skedarët Gjermanë Me Të Dhëna

en: British English Data Files
sq: Skedarët Britaniko-Anglezë Me Të Dhëna

en: Swedish Data Files
sq: Skedarët Suedezë Me Të Dhëna

en: Slovenian Data Files
sq: Skedarët Sllovenë Me Të Dhëna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
sq: Mos i Vetë Fshih Këshillat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
sq: 3 Sekonda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
sq: 5 Sekonda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
sq: 7 Sekonda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
sq: 9 Sekonda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
sq: Opsionet e Fjalorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
sq: Luaj duke përdorur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
sq: Përdor zë&rat

en: Next Anagram
sq: Anagrami Tjetër

en: About KDE
sq: Rreth KDE

en: About Kanagram
sq: Rreth Kanagram

en: Kanagram Handbook
sq: Broshura Kanagram

en: Would you like to save your changes?
sq: Dëshiron të ruash ndryshimet e kryera?

en: Save Changes Dialog
sq: Regjistro Dialogun e Ndryshimeve

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
sq: Modifikuesi i Fjalorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
sq: &Ruaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
sq: &Mbylle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
sq: &Përshkrimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
sq: &Fjalë e Re

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
sq: &Fjalë:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
sq: &Këshillë:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
sq: Krijon një fjalor të ri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
sq: Krijo të &Ri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
sq: &Modifiko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
sq: Lista e Fjalorëve të Instaluar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
sq: Titulli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
sq: Përshkrimi
