kanagram - en to tr translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
tr: Bu ayar mevcut seçili Sözlüğü saklar.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
tr: Bu ayar tek oyuncu ve iki oyuncu kiplerinden birini seçmenize izin verir

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
tr: Bu ayar Kanagram'ın ipucu baloncuğunun ne kadar süre gösterileceğini ayarlamanızı sağlar.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
tr: Bu ayar, çevrik sözcüğü çözmeniz için ne kadar süre kullanılabileceğinizi ayarlamanızı sağlar.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
tr: Bu ayar, puan sayacının zaman aralığını saniye türünden ayarlamanıza izin verir.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
tr: Bu ayar doğru cevapla ilgili puanı ayarlamanıza izin verir.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
tr: Bu ayar hatalı cevapla ilgili puanı ayarlamanıza izin verir.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
tr: Bu ayar cevabı ortaya çıkarmayla ilgili puanı ayarlamanıza izin verir.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
tr: Bu ayar atlanan bir sözcük ile ilgili puanı ayarlamanıza izin verir.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
tr: Sesleri açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
tr: Büyük harf kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
tr: Telaffuzları aç/kapat.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
tr: Öntanımlı çeviriyi ayarlayın

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
tr: Sözcük dağarcıkları

en: No hint
tr: İpucu yok

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
tr: Hiçbiri

en: An anagram game
tr: Bir anagram oyunu

en: Coding
tr: Kodlama

en: Design, Graphics and many Vocabularies
tr: Tasarım, Grafikler ve birçok sözcük dağarcığı

en: Maintainer
tr: Yürüten

en: Coding & Design
tr: Kodlama ve Tasarım

en: Modularization and porting to Mobile
tr: Modülleştirme ve mobil sürüme geçiş

en: Sound effects
tr: Ses efektleri

en: Italian Data Files
tr: İtalyanca Veri Dosyaları

en: Danish Data Files
tr: Danca Veri Dosyaları

en: German Data Files
tr: Almanca Veri Dosyaları

en: British English Data Files
tr: Britanya İngilizcesi Veri Dosyaları

en: Swedish Data Files
tr: İsveççe Veri Dosyaları

en: Slovenian Data Files
tr: Slovence Veri Dosyaları

en: Ukrainian Data Files
tr: Ukraynaca Veri Dosyaları

en: Hungarian Data Files
tr: Macarca Veri Dosyaları

en: 2-player mode
tr: 2-oyuncu kipi

en: Letters turned to clickable buttons
tr: Harfler tıklanabilir düğmelere dönüştü

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
tr: Bu ayar Kanagram'ın ipucu balonlarının ne kadar süre gösterileceğini ayalar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
tr: İpuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
tr: İpuçlarını şu süreden sonra gizle:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
tr: İpuçları Otomatik Gizlenmesin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
tr: 3 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
tr: 5 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
tr: 7 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
tr: 9 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
tr: Anagram çözülme süresi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
tr: Zaman sınırı yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
tr: 15 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
tr: 30 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
tr: 45 Saniye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
tr: 60 Saniye

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
tr: Sözlük Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
tr: Kullanarak oyna:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
tr: Puan Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
tr: Puan tutma amaçlı olarak sayacı ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
tr: Puan Açıklamaları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
tr: Doğru cevap için puan atayın:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
tr: +5 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
tr: +10 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
tr: +15 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
tr: +20 puan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
tr: Hatalı cevap için puan atayın:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
tr: -1 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
tr: -2 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
tr: -3 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
tr: -4 puan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
tr: Cevabı getirmek için puan atayın:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
tr: -6 puan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
tr: -8 puan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
tr: Atlanan sözcük için puan atayın:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
tr: Sesleri kulla&n

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
tr: Sadece büyük harf kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
tr: Sadece büyük harfler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
tr: Telaffuzu aç veya kapat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
tr: Doğru sözcükleri söyle

en: Next Vocabulary
tr: Sonraki Sözcükler

en: Previous Vocabulary
tr: Önceki Sözcükler

en: Start Timer
tr: Sayacı Başlat

en: Show Hint
tr: İpucu Göster

en: Reveal Word
tr: Sözcüğü Göster

en: Show Wiki Content
tr: Wiki İçeriği Göster

en: Score :
tr: Puan:

en:  Player 1 :
tr:  Oyuncu 1 :

en: 
     Player 2 :
tr: 
     Oyuncu 2 :

en: 
     Close dialog for new game
tr: 
     Yeni oyun için pencereyi kapat

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
tr:  Zaman Doldu. 
     2. Oyuncunun Sırası

en: Close
tr: Kapat

en: Quit
tr: Çık

en: Change mode
tr: Kipi değiştir

en: Next Anagram
tr: Sonraki Anagram

en: 1st Player
tr: 1. Oyuncu

en: 2nd Player
tr: 2. Oyuncu

en: Configure
tr: Yapılandır

en: About
tr: Hakkında

en: About KDE
tr: KDE Hakkında

en: About Kanagram
tr: Kanagram Hakkında

en: Kanagram Handbook
tr: Kanagram Elkitabı

en: Would you like to save your changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: Save Changes Dialog
tr: Değişiklikleri Kaydetme Penceresi

en: New Item
tr: Yeni Öge

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
tr: Sözcük Dağarcığı Düzenleyici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
tr: &Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
tr: K&apat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
tr: Sözlük paketinin açıklaması. Yeni bir sözcük dağarcığı oluşturuyorsanız paketin açıklamasını girin. Böylece bu paketi kullananlar paketin ne tür sözcükler içerdiği öğrenebilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
tr: &Açıklama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
tr: Düzenlediğiniz sözcük dağarcığının adı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
tr: Sözcük dağarcığı a&dı:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
tr: Seçili sözcüğü kaldırır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
tr: Sözcüğü Kaldı&r

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
tr: Yeni bir sözcük oluşturur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
tr: &Yeni Sözcük

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
tr: Sözcük dağarcığındaki sözcüklerin listesi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
tr: Seçili sözcük. Bu kutuda seçili sözcüğü düzenleyebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
tr: &Sözcük:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
tr: Seçili ipucu. sözcüğü tahmin etmeye yardımcı olacak bir ipucu ekleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
tr: İ&pucu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
tr: Yeni bir sözcük dağarcığı oluşturur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
tr: Ye&ni Oluştur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
tr: "Yeni Çıkanlar"dan yeni sözcük dağarcığı indir

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
tr: Yeni Sözcük Dağarcıkları İndir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
tr: Seçili sözcük dağarcığını düzenler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
tr: Dü&zenle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
tr: Kurulu sözcük dağarcıklarının listesi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
tr: Başlık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
tr: Açıklama
