kanagram - en to uk translation catalogue (124 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
uk: Цей параметр зберігає назву поточного позначеного словника.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
uk: За допомогою цього параметри ви можете визначити режим гри: один гравець чи два гравці

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
uk: Цей параметр дає змогу вказати тривалість часу показу підказки у Kanagram у секундах.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
uk: За допомогою цього пункту ви можете встановити час у секундах, який буде відведено на розгадування анаграми.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
uk: За допомогою цього пункту ви можете встановити час у секундах, який буде використано як інтервал таймера оцінювання.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
uk: За допомогою цього параметра ви можете визначити зміну рейтингу, яку буде пов’язано з правильною відповіддю.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
uk: За допомогою цього параметра ви можете визначити зміну рейтингу, яку буде пов’язано з неправильною відповіддю.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
uk: За допомогою цього параметра ви можете визначити зміну рейтингу, яку буде пов’язано з відкриттям відповіді.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
uk: За допомогою цього параметра ви можете визначити зміну рейтингу, яку буде пов’язано з пропущеним словом.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
uk: Увімкнути/вимкнути звуки.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
uk: Використовувати верхній регістр.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
uk: Увімкнути/вимкнути звуки вимови.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
uk: Встановити типовий переклад

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
uk: Словники

en: No hint
uk: Немає підказки

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
uk: Відсутні

en: An anagram game
uk: Гра з анаграмами

en: © 2005 Joshua Keel
    © 2005 Danny Allen
    © 2007 Jeremy Whiting
    © 2014 Debjit Mondal
uk: © Joshua Keel, 2005
    © Danny Allen, 2005
    © Jeremy Whiting, 2007
    © Debjit Mondal, 2014

en: Coding
uk: Програмування

en: Design, Graphics and many Vocabularies
uk: Дизайн, графіка і багато словників

en: Maintainer
uk: Відповідальний за програму

en: Coding & Design
uk: Програмування та дизайн

en: Modularization and porting to Mobile
uk: Модуляризація і портування на мобільні платформи

en: Sound effects
uk: Звукові ефекти

en: Italian Data Files
uk: Файли з даними для італійської

en: Danish Data Files
uk: Файли з даними для данської

en: German Data Files
uk: Файли даних для німецької

en: British English Data Files
uk: Файли даних для британської англійської

en: Swedish Data Files
uk: Файли даних для шведської

en: Slovenian Data Files
uk: Файли даних для словенської

en: Yuri Chornoivan
uk: Юрій Чорноіван

en: Ukrainian Data Files
uk: Файли даних для української

en: Hungarian Data Files
uk: Файли даних для угорської

en: 2-player mode
uk: Режим гри з двома гравцями

en: Letters turned to clickable buttons
uk: Перетворення літер на придатні до натискання кнопки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
uk: Цей параметр дає змогу вказати тривалість часу показу підказки у Kanagram у секундах.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
uk: Підказки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
uk: Автоматично ховати підказки після:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
uk: Не ховати підказки автоматично

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
uk: 3 секунди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
uk: 5 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
uk: 7 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
uk: 9 секунд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
uk: Час на розв’язання анаграми:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
uk: Без обмеження часу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
uk: 15 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
uk: 30 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
uk: 45 секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
uk: 60 секунд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
uk: Параметри словника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
uk: Використати в грі:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
uk: Параметри оцінювання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
uk: Встановити таймер з метою оцінювання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
uk: Параметри оцінювання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
uk: Зміна рейтингу за правильну відповідь:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
uk: +5 очок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
uk: +10 очок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
uk: +15 очок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
uk: +20 очок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
uk: Зміна рейтингу за помилкову відповідь:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
uk: -1 очко

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
uk: -2 очка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
uk: -3 очка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
uk: -4 очка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
uk: Зміна рейтингу за розкриття відповіді:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
uk: -6 очок

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
uk: -8 очок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
uk: Зміна рейтингу за пропущене слово:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
uk: Використовувати зв&уки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
uk: Використовувати лише літери верхнього регістру.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
uk: Лише літери верхнього регістру

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
uk: Увімкнути або вимкнути звуки вимови.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
uk: Вимовляти правильні слова

en: Next Vocabulary
uk: Наступний словник

en: Previous Vocabulary
uk: Попередній словник

en: Start Timer
uk: Почати відлік

en: Show Hint
uk: Показати підказку

en: Reveal Word
uk: Відкрити слово

en: Show Wiki Content
uk: Показати дані з вікіпедії

en: Score :
uk: Рахунок:

en:  Player 1 :
uk:  Гравець 1:

en: 
     Player 2 :
uk: 
     Гравець 2:

en: 
     Close dialog for new game
uk: 
     Закрийте вікно, щоб розпочати нову гру

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
uk:  Час вичерпано. 
     Хід Гравця 2

en: Close
uk: Закрити

en: Quit
uk: Вийти

en: Change mode
uk: Змінити режим

en: Next Anagram
uk: Наступна анаграма

en: 1st Player
uk: Перший гравець

en: 2nd Player
uk: Другий гравець

en: Configure
uk: Налаштувати

en: About
uk: Про програму

en: Kanagram Handbook
uk: Підручник з Kanagram

en: About Kanagram
uk: Про Kanagram

en: About KDE
uk: Про KDE

en: Would you like to save your changes?
uk: Хочете зберегти свої зміни?

en: Save Changes Dialog
uk: Вікно збереження змін

en: New Item
uk: Створити запис

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
uk: Редактор словника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
uk: &Зберегти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
uk: За&крити

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
uk: Опис словника. Якщо ви створюєте новий словник, додайте опис, щоб користувачі знали про тип слів, які в ньому містяться.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
uk: &Опис:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
uk: Назва словника, який ви редагуєте.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
uk: Назва с&ловника:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
uk: Вилучає вибране слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
uk: &Вилучити слово

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
uk: Створює нове слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
uk: &Нове слово

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
uk: Список слів у словнику.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
uk: Вибране слово. Тут можна редагувати вибране слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
uk: &Слово:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
uk: Вибрана підказка. Додайте підказку, щоб допомогти відгадати слово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
uk: &Підказка:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
uk: Створює новий словник.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
uk: Створити &новий

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
uk: Отримати новий словник з «Отримати нові матеріали»

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
uk: Отримати новий словник

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
uk: Редагує вибраний словник.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
uk: &Редагувати

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
uk: Список встановлених словників.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
uk: Заголовок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
uk: Опис
