Kanatest 0.4.10 - en to el translation catalogue (218 entries)

en: About
el: Περί

en: compiled on
el: μεταγλωττίστηκε στις

en: Programming
el: Προγραμματισμός

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Translators
el: Μεταφραστές

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
el: Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους ακόλουθους ανθρώπους για τις συμβουλές, τις αναφορές αποσφαλμάτωσης και τις διορθώσεις:

en: Contributors
el: Συντελεστές

en: If you like our program, send a postcard with a photo of the city where you live to
el: Αν σας αρέσει το πρόγραμμά μας, στείλτε μία καρτ-ποστάλ με μια φωτογραφία της πόλης όπου μένετε

en: We have received several postcards from our happy users
el: Παραλάβαμε πολλές καρτ-ποστάλ από τους χαρούμενούς μας χρήστες

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
el: Οι καρτ-ποστάλ σας είναι ένα είδος κινήτρου που μας ενθαρρύνει να βελτιώνουμε συνέχεια το Kanatest :)

en: Thank you!
el: Σας ευχαριστούμε!

en: Postcards
el: Καρτ-ποστάλ

en: License
el: Άδεια Χρήσης

en: Kana chart
el: Χάρτης Κάνα

en: Hiragana
el: Χιραγκάνα

en: Katakana
el: Κατακάνα

en: Test is in progress... Abort?
el: Τεστ σε εξέλιξη... Ματαίωση?

en: Question
el: Ερώτηση

en: Select test mode, kana set and press START
el: Επίλεξε είδος τεστ, σύνολο κάνα και πάτησε ΕΚΚΙΝΗΣΗ

en: Press any key or mouse button to continue...
el: Πατήστε πλήκτρο ή κάντε «κλικ» για συνέχεια...

en: Romaji
el: Ροματζί

en: Reverse mode
el: Ανάστροφη λειτουργία

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Options
el: Επιλογές

en: Test mode
el: Είδος τεστ

en: Kana set
el: Σύνολο κάνα

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Press to begin testing...
el: Πατήστε για την εκκίνηση του τεστ...

en: Stop
el: Σταμάτα

en: Press to stop testing...
el: Πατήστε για παύση του τεστ...

en: Quit
el: Έξοδος

en: Exit!
el: Έξοδος!

en: All
el: Όλα

en: None
el: Κανένα

en: Invert
el: Ανέστρεψε

en: Statistics based selection
el: Επιλογή βάση στατιστικών

en: Select
el: Επίλεξε

en: Select kana font
el: Επίλεξε γραμματοσειρά των κάνα

en: Please select at least two kanas to test.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον δύο κάνα για το τεστ.

en: Error
el: Σφάλμα

en: no kanas found
el: δε βρέθηκαν κάνα

en: kana found | kanas found
el[0]: βρέθηκε κάνα
el[1]: βρέθηκαν κάνα

en: From
el: Από

en: To
el: Προς

en: Ratio range
el: Εύρος ποσοστού

en: Kanas
el: Κάνα

en: General
el: Γενικά

en: Drill options
el: Επιλογές εξάσκησης

en: Display each kana once
el: Εμφάνισε μία φορά μόνο το κάθε κάνα

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
el: Όταν ενεργοποιηθεί, το kanatest θα εμφανίσει μία φορά την κάθε ερώτηση

en: Repeat wrongly-answered questions
el: Επανέλαβε τις λαθεμένα απαντημένες ερωτήσεις

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
el: Όταν ενεργοποιηθεί, το kanatest θα επαναλάβει όλες τις λάθος απαντημένες ερωτήσεις στο τέλος του τεστ

en: Repeat all forever
el: Επανέλαβέ τα όλα συνέχεια

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
el: Όταν ενεργοποιηθεί, to kanatest θα επαναλαμβάνει όλες τις ερωτήσεις συνέχεια

en: Correct answer display timeout
el: Χρόνος εμφάνισης σωστής απάντησης

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: 1 sec
el: 1 δευτ

en: 2 sec
el: 2 δευτ

en: 3 sec
el: 3 δευτ

en: Until any key will be pressed
el: Μέχρι να πατηθεί κάποιο πλήκτρο

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Kana color
el: Χρώμα κάνα

en: Romaji color
el: Χρώμα ροματζί

en: Timer color
el: Χρώμα χρονόμετρου

en: User-defined lesson
el: Προσωπικά ορισμένο μάθημα

en: Select all kanas in row
el: Επίλεξε όλα τα κάνα στη σειρά

en: Deselect all kanas in row
el: Αποεπίλεξε όλα τα κάνα στη σειρά

en: Selected kanas
el: Επιλεγμένα κάνα

en: Display as
el: Εμφάνισε ως

en: Hiragana + Romaji
el: Χιραγκάνα + Ροματζί

en: Katakana + Romaji
el: Κατακάνα + Ροματζί

en: Reset
el: Μηδενισμός

en: Please select options
el: Παρακαλώ επιλέξτε προτιμήσεις

en: Remove lessons list
el: Αφαίρεσε τη λίστα με τα μαθήματα

en: Remove Hiragana statistics
el: Αφαίρεσε τα στατιστικά της Χιραγκάνα

en: Remove Katakana statistics
el: Αφαίρεσε τα στατιστικά της Κατακάνα

en: No further recovery will be possible. Continue ?
el: Η ανάκτηση δεν θα είναι πλέον δυνατή. Να συνεχίσω ?

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Test type
el: Είδος τεστ

en: Test time
el: Χρόνος τεστ

en: Questions
el: Ερωτήσεις

en: Correct
el: Σωστά

en: Wrong
el: Λάθος

en: Ratio (%)
el: Ποσοστό (%)

en: Lessons
el: Μαθήματα

en: Graph
el: Γράφημα

en: Chart
el: Διάγραμμα

en: Mixed
el: Μικτά

en: Normal
el: Κανονικά

en: Reverse
el: Ανάστροφο

en: All kanas
el: Όλα τα κάνα

en: Basic kanas
el: Τα βασικά κάνα

en: A-I-U-E-O
el: Α-Ι-ΟΥ-Ε-Ο

en: KA-KI-KU-KE-KO
el: ΚΑ-ΚΙ-ΚΟΥ-ΚΕ-ΚΟ

en: SA-SHI-SU-SE-SO
el: ΣΑ-ΣΙ-ΣΟΥ-ΣΕ-ΣΟ

en: TA-CHI-TSU-TE-TO
el: ΤΑ-ΤΣΙ-ΤΣΟΥ-ΤΕ-ΤΟ

en: NA-NI-NU-NE-NO
el: ΝΑ-ΝΙ-ΝΟΥ-ΝΕ-ΝΟ

en: HA-HI-FU-HE-HO
el: ΧΑ-ΧΙ-ΦΟΥ-ΧΕ-ΧΟ

en: MA-MI-MU-ME-MO
el: ΜΑ-ΜΙ-ΜΟΥ-ΜΕ-ΜΟ

en: YA-YU-YO
el: ΓΙΑ-ΓΙΟΥ-ΓΙΟ

en: RA-RI-RU-RE-RO
el: ΡΑ-ΡΙ-ΡΟΥ-ΡΕ-ΡΟ

en: WA-WO-N
el: ΒΑ-ΒΟ-Ν

en: Combo letters (part 1)
el: Σύνθετα γράμματα (μέρος 1ο)

en: Combo letters (part 2)
el: Σύνθετα γράμματα (μέρος 2ο)

note: TRANSLATORS: if there exist several possible transliterations for kanas, they must be separated by comma 0 1 2 3 4
en: a
el: α

en: i
el: ι

en: u
el: ου

en: e
el: ε

en: o
el: ο

en: ka
el: κα

en: ki
el: κι

en: ku
el: κου

en: ke
el: κε

en: ko
el: κο

en: sa
el: σα

en: shi
el: σι

en: su
el: σου

en: se
el: σε

en: so
el: σο

en: ta
el: τα

en: chi
el: τσι

en: tsu
el: τσου

en: te
el: τε

en: to
el: το

en: na
el: να

en: ni
el: νι

en: nu
el: νου

en: ne
el: νε

en: no
el: νο

en: ha
el: χα

en: hi
el: χι

en: fu
el: φου

en: he
el: χε

en: ho
el: χο

en: ma
el: μα

en: mi
el: μι

en: mu
el: μου

en: me
el: με

en: mo
el: μο

en: ya
el: για

en: yu
el: γιου

en: yo
el: γιο

en: ra
el: ρα

en: ri
el: ρι

en: ru
el: ρου

en: re
el: ρε

en: ro
el: ρο

en: wa
el: βα

en: wo
el: βο

en: n
el: ν

en: ga
el: γκα

en: gi
el: γκι

en: gu
el: γκου

en: ge
el: γκε

en: go
el: γκο

en: za
el: ζα

en: ji
el: τζι

en: zu
el: ζου

en: ze
el: ζε

en: zo
el: ζο

en: da
el: ντα

en: di,ji
el: τζι

en: du,zu
el: ζου

en: de
el: ντε

en: do
el: ντο

en: ba
el: μπα

en: bi
el: μπι

en: bu
el: μπου

en: be
el: μπε

en: bo
el: μπο

en: pa
el: πα

en: pi
el: πι

en: pu
el: που

en: pe
el: πε

en: po
el: πο

en: kya
el: κια

en: kyu
el: κιου

en: kyo
el: κιο

en: sha
el: σα

en: shu
el: σου

en: sho
el: σο

en: cha
el: τσα

en: chu
el: τσου

en: cho
el: τσο

en: nya
el: νια

en: nyu
el: νιου

en: nyo
el: νιο

en: hya
el: χια

en: hyu
el: χιου

en: hyo
el: χιο

en: mya
el: μια

en: myu
el: μιου

en: myo
el: μιο

en: rya
el: ρια

en: ryu
el: ριου

en: ryo
el: ριο

en: gya
el: γκια

en: gyu
el: γκιου

en: gyo
el: γκιο

en: ja
el: τζα

en: ju
el: τζου

en: jo
el: τζο

en: bya
el: μπια

en: byu
el: μπιου

en: byo
el: μπιο

en: pya
el: πια

en: pyu
el: πιου

en: pyo
el: πιο

en: minute and | minutes and
el[0]: λεπτό και
el[1]: λεπτά και

en: second | seconds
el[0]: δευτερόλεπτο
el[1]: δευτερόλεπτα

en: Test has finished!
el: Το τεστ τελείωσε!

en: Total questions
el: Ερωτήσεις συνολικά

en: unique
el: μοναδικό

en: Correct answers
el: Σωστές απαντήσεις

en: Wrong answers
el: Λάθος απαντήσεις

en: Correctness ratio
el: Ποσοστό ορθότητας

en: Drilling-time
el: Χρόνος εξάσκησης

en: Information
el: Πληροφορίες
