Kanatest 0.4.8 - en to fi translation catalogue (93 entries)

en: About
fi: Tietoja

en: compiled on
fi: käännetty

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Translators
fi: Kielenkääntäjät

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
fi: Haluaisimme kiittää seuraavia henkilöitä ehdotuksista, bugiraporteista ja patch-tiedostoista:

en: Contributors
fi: Avustajat

en: If you like our program, send a postcard with a photo of the city where you live to
fi: Jos pidät ohjelmastamme, lähetä meille postikortti, jossa on valokuva kotikaupungistasi osoitteeseen

en: We have received several postcards from our happy users
fi: Olemme saaneet useita postikortteja tyytyväísiltä ohjelman käyttäjiltä

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
fi: Lähettämänne postikortit toimivat motivaation lähteenä ja rohkaisevat meitä edelleen parantamaan Kanatest-ohjelmaa :)

en: Thank you!
fi: Kiitos!

en: Postcards
fi: Postikortit

en: License
fi: Lisenssi

en: Kana chart
fi: Kana-taulukko

en: Test is in progress... Abort?
fi: Testi on käynnissä...Keskeytä?

en: Question
fi: Kysymys

en: Select test mode, kana set and press START
fi: Valitse testimoodi, kana-ryhmä ja paina ALOITA

en: Statistics
fi: Tilasto

en: Options
fi: Valinnat

en: Test mode
fi: Testimoodi

en: Kana set
fi: Kana-ryhmä

en: Start
fi: Aloita

en: Press to begin testing...
fi: Paina aloittaaksesi testi...

en: Stop
fi: Lopeta

en: Press to stop testing...
fi: Paina lopettaaksesi testi...

en: Quit
fi: Poistu

en: Exit!
fi: Poistu!

en: All
fi: Kaikki

en: None
fi: Ei mitään

en: Invert
fi: Käänteinen

en: Statistics based selection
fi: Tilastopohjainen valinta

en: Select
fi: Valitse

en: Select kana font
fi: Valittu kirjasin

en: Please select at least two kanas to test.
fi: Valitse vähintään kaksi kanaa testattavaksi

en: Error
fi: Virhe

en: no kanas found
fi: kanoja ei löydy

en: kana found | kanas found
fi[0]: kana löytyi
fi[1]: kanaa löytyi

en: From
fi: Alkaen

en: To
fi: Loppuen

en: Ratio range
fi: Suhdeväli

en: Kanas
fi: Kanat

en: General
fi: Yleiset

en: Drill options
fi: Testausvaihtoehdot

en: Display each kana once
fi: Näytä jokainen kana vain kerran

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
fi: Kun tämä vaihtoehto on valittu kanatest näyttää joka kysymyksen kerran

en: Repeat wrongly-answered questions
fi: Toista väärin vastatut kanat lopuksi

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
fi: Kun tämä vaihtoehto on valittuna kanatest toistaa kaikki väärin vastatut kysymykset testin lopuksi

en: Repeat all forever
fi: Toista jokaista kanaa loputtomiin

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
fi: Kun tämä vaihtoehto on valittuna kanatest toistaa jokaista loputtomiin

en: Correct answer display timeout
fi: Oikean vastauksen näyttöaika

en: Disabled
fi: Ei näytetä

en: 1 sec
fi: 1 sekunti

en: 2 sec
fi: 2 sekuntia

en: 3 sec
fi: 3 sekuntia

en: Until any key will be pressed
fi: Kunnes jotain näppäintä painetaan

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Kana color
fi: Kanan väri

en: Romaji color
fi: Romajin väri

en: User-defined lesson
fi: Räätälöity oppitunti

en: Select all kanas in row
fi: Valitse kaikki kanat

en: Deselect all kanas in row
fi: Poista kanavalinnat riviltä

en: Selected kanas
fi: Valitut kanat

en: Display as
fi: Näytä

en: Reset
fi: Resetoi

en: Please select options
fi: Valitse vaihtoehdoista

en: Remove lessons list
fi: Poista oppituntilista

en: Remove Hiragana statistics
fi: Poista Hiragana-tilasto

en: Remove Katakana statistics
fi: Poista Katakana-tilasto

en: No further recovery will be possible. Continue ?
fi: Tiedot menetetään pysyvästi, Jatketaanko ?

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Test time
fi: Testiaika

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Correct
fi: Oikein

en: Wrong
fi: Väärin

en: Ratio (%)
fi: Suhde (%)

en: Lessons
fi: Oppitunnit

en: Graph
fi: Kaavio

en: Chart
fi: Taulukko

en: Mixed
fi: Sekoitus

en: All kanas
fi: Kaikki kanat

en: Basic kanas
fi: Peruskanat

en: Combo letters (part 1)
fi: Yhdistelmätavut (osa 1)

en: Combo letters (part 2)
fi: Yhdistelmätavut (osa 2)

en: minute and | minutes and
fi[0]: minuutti ja
fi[1]: minuuttia ja

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: Test has finished!
fi: Testi on päättynyt

en: Total questions
fi: Kysymyksiä yhteensä

en: unique
fi: erilaista

en: Correct answers
fi: Oikeita vastauksia

en: Wrong answers
fi: Vääriä vastauksia

en: Correctness ratio
fi: Virheettömyys

en: Drilling-time
fi: Testausaika

en: Information
fi: Yhteenveto
