Kanatest 0.4.4 - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: About
fr: À propos

en: compiled on
fr: compilé le

en: Programming
fr: Programmation

en: Graphics
fr: Graphiques

en: Translators
fr: Traducteurs

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
fr: Nous souhaiterions remercier les personnes suivantes pour des suggestions, des rapports de bogues et des corrections :

en: Contributors
fr: Contributions

en: If you like our program, send a postcard with a photo of the city where you live to
fr: Si vous aimez notre application, envoyez une carte postale avec une photo de la ville dans laquelle vous vivez à

en: We have received several postcards from our happy users
fr: Nous avons reçu de nombreuses cartes postales d'utilisateurs ravis

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
fr: Vos cartes postales sont une forme de motivation qui nous encourage à améliorer encore Kanatest :)

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Postcards
fr: Cartes postales

en: License
fr: Licence

en: Kana chart
fr: Table des Kanas

en: Test is in progress... Abort?
fr: Le test n'est pas terminé... Abandonner ?

en: Select test mode, kana set and press START
fr: Sélectionnez le mode, la série de kanas et appuyez sur DÉMARRER

en: Romaji
fr: Rōmaji

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Test mode
fr: Mode de test

en: Kana set
fr: Série de kanas

en: Start
fr: Démarrer

en: Press to begin testing...
fr: Appuyez pour débuter le test...

en: Stop
fr: Arrêter

en: Press to stop testing...
fr: Appuyez pour arrêter le test...

en: Quit
fr: Quitter

en: Exit!
fr: Sortie !

en: All
fr: Tout

en: None
fr: Aucun

en: Invert
fr: Inverser

en: Statistics based selection
fr: Sélection basée sur les statistiques

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select kana font
fr: Choisir la police des kanas

en: Please select at least two kanas to test.
fr: Veuillez sélectionner au moins deux kanas à tester.

en: Error
fr: Erreur

en: no kanas found
fr: aucun kana trouvé

en: From
fr: De

en: To
fr: Jusqu'à

en: Ratio range
fr: Taux de réussite

en: General
fr: Général

en: Drill options
fr: Options de l'exercice

en: Display each kana once
fr: N'afficher qu'une seule fois chaque kana

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
fr: Avec cette option activée, tous les kanas ne seront posés qu'une seule fois.

en: Repeat wrongly-answered questions
fr: Reposer les questions à réponse incorrecte

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
fr: Avec cette option activée, toutes les questions auxquelles vous avez échoué seront reposées à la fin du test.

en: Repeat all forever
fr: Tout répéter, indéfiniment

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
fr: Avec cette option activée, toutes les questions seront reposées indéfiniment.

en: Correct answer display timeout
fr: Durée d'affichage de la bonne réponse

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Until any key will be pressed
fr: Jusqu'à appui d'une touche

en: Appearance
fr: Apparence

en: Kana color
fr: Couleur des kanas

en: Romaji color
fr: Couleur du rōmaji

en: User-defined lesson
fr: Leçon personnalisée

en: Select all kanas in row
fr: Sélectionner tous les kanas de la ligne

en: Deselect all kanas in row
fr: Désélectionner tous les kanas de la ligne

en: Selected kanas
fr: Kanas sélectionnés

en: Display as
fr: Afficher sous forme de

en: Reset
fr: Effacer

en: Please select options
fr: Veuillez sélectionner vos choix

en: Remove lessons list
fr: Supprimer les statistiques des leçons

en: Remove Hiragana statistics
fr: Supprimer les statisitques Hiragana

en: Remove Katakana statistics
fr: Supprimer les statistiques Katakana

en: No further recovery will be possible. Continue ?
fr: La suppression sera définitive. Continuer ?

en: Test time
fr: Durée du test

en: Correct
fr: Correctes

en: Wrong
fr: Fausses

en: Lessons
fr: Leçons

en: RW
fr: Rép. F

en: RA
fr: Rép. T

en: Chart
fr: Table

en: Mixed
fr: Mixte

en: All kanas
fr: Tous les kanas

en: Basic kanas
fr: Kanas de base

en: Combo letters (part 1)
fr: Combinaisons (1e partie)

en: Combo letters (part 2)
fr: Combinaisons (2e partie)

en: minute and | minutes and
fr[0]: minute et
fr[1]: minutes et

en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

en: Test has finished!
fr: Le test est terminé !

en: Total questions
fr: Nombre de questions

en: unique
fr: uniques

en: Correct answers
fr: Réponses correctes

en: Wrong answers
fr: Réponses fausses

en: Correctness ratio
fr: Ratio de réussite

en: Drilling-time
fr: Durée de l'exercice
