Kanatest 0.4.4 - en to it translation catalogue (91 entries)

en: About
it: Informazioni su

en: compiled on
it: compilato il

en: Programming
it: Programmazione

en: Graphics
it: Grafici

en: Translators
it: Traduttori

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
it: Vogliamo ringraziare le seguenti persone per i suggerimenti, i difetti segnalati e le correzioni:

en: Contributors
it: Collaboratori

en: If you like our program, send a postcard with a photo of the city where you live to
it: Se hai gradito il programma, manda una cartolina con una foto della città in cui vivi a

en: We have received several postcards from our happy users
it: Abbiamo ricevuto molte cartoline dai nostri utenti contenti

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
it: Le vostre cartoline sono una forma di motivazione che ci incoraggia a continuare a migliorare Kanatest :)

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Postcards
it: Cartoline

en: License
it: Licenza

en: Kana chart
it: Tabella dei Kana

en: Test is in progress... Abort?
it: test in corso... Annullare?

en: Question
it: Domanda

en: Select test mode, kana set and press START
it: Seleziona il tipo di test, il set di Kana e premi START

en: Statistics
it: Statistiche

en: Options
it: Opzioni

en: Test mode
it: Tipo di test

en: Kana set
it: Set di Kana

en: Press to begin testing...
it: Clicca per iniziare il test...

en: Press to stop testing...
it: Cliccare per fermare il test...

en: Quit
it: Esci

en: Exit!
it: Esci!

en: All
it: Tutti

en: None
it: Nessuno

en: Invert
it: Inverti

en: Statistics based selection
it: Selezione basata sulle statistiche

en: Select
it: Selezionare

en: Select kana font
it: Scegli font per i Kana

en: Please select at least two kanas to test.
it: Por favore, scegli almeno due Kana per il test

en: Error
it: Errore

en: no kanas found
it: nessun Kana trovato

en: kana found | kanas found
it[0]: kana trovato
it[1]: kanas trovati

en: From
it: Da

en: To
it: Per

en: Ratio range
it: fascia percentuale

en: Kanas
it: Kana

en: General
it: Generale

en: Drill options
it: Opzioni del test

en: Display each kana once
it: Mostra ogni Kana una volta sola

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
it: Quando questa opzione è selezionata, il kanatest fa ogni domanda una volta sola

en: Repeat wrongly-answered questions
it: Ripeti i Kana sbagliati

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
it: Quando questa opzione è selezionata, il kanatest ripete tutte le domande sbagliate alla fine del test

en: Repeat all forever
it: Ripeti tutto continuamente

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
it: Quando questa opzione è selezionata, il kanatest ripete continuamente tutte le domande

en: Correct answer display timeout
it: Pausa prima di mostrare la risposta corretta

en: Disabled
it: Disabilitato

en: 1 sec
it: 1 secondo

en: 2 sec
it: 2 secondi

en: 3 sec
it: 3 secondi

en: Until any key will be pressed
it: Finché un tasto non è premuto

en: Appearance
it: Aspetto

en: Kana color
it: Colore dei kana

en: Romaji color
it: Colore dei romaji

en: User-defined lesson
it: Lezione definita dall'utente

en: Select all kanas in row
it: Selezionare tutti i kana nella fila

en: Deselect all kanas in row
it: Deselezionare tutti i kanas della fila

en: Selected kanas
it: Kana selezionati

en: Display as
it: Mostra come

en: Reset
it: Reimposta

en: Please select options
it: Seleziona le opzioni

en: Remove lessons list
it: Elimina la lista delle lezioni

en: Remove Hiragana statistics
it: Elimina le statistiche degli Hiragana

en: Remove Katakana statistics
it: Elimina le statistiche dei Katakana

en: No further recovery will be possible. Continue ?
it: I dati non possono essere recuperati. Continuare ?

en: Date
it: imposta

en: Test time
it: Durata

en: Questions
it: Domande

en: Correct
it: Corrette

en: Wrong
it: Sbagliate

en: Ratio (%)
it: Rapporto (%)

en: Lessons
it: Lezioni

en: Graph
it: Grafico

en: RW
it: RS

en: RA
it: RM

en: Chart
it: Tabella

en: Mixed
it: Mescolati

en: All kanas
it: Tutti i kana

en: Basic kanas
it: Kana di base

en: Combo letters (part 1)
it: Lettere composte (parte 1)

en: Combo letters (part 2)
it: Lettere composte (parte 2)

en: Test has finished!
it: Test completato!

en: Total questions
it: Domande totali

en: unique
it: uniche

en: Correct answers
it: Risposte corrette

en: Wrong answers
it: Risposte sbagliate

en: Correctness ratio
it: Rapporto di correttezza

en: Drilling-time
it: Durata del test

en: Information
it: Informazioni
