Kanatest 0.4.4 - en to pl translation catalogue (91 entries)

en: About
pl: O programie

en: compiled on
pl: Skompilowany

en: Programming
pl: Programowanie

en: Graphics
pl: Grafika

en: Translators
pl: Tłumacze

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
pl: Dziękujemy następującym osobom za sugestie, zgłaszane błędy i poprawki:

en: Contributors
pl: Pomoc

en: If you like our program, send a postcard with a photo of the city where you live to
pl: Jeśli podoba Ci się nasz program, wyślij pocztówkę z fotografią miasta w którym mieszkasz na adres

en: We have received several postcards from our happy users
pl: Otrzymaliśmy kilka kartek pocztowych od naszych zadowolonych użytkowników

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
pl: Otrzymane pocztówki zachęcają nas do ciągłego rozwijania programu :)

en: Thank you!
pl: Dziękujemy!

en: Postcards
pl: Pocztówki

en: License
pl: Licencja

en: Kana chart
pl: Tabela znaków

en: Test is in progress... Abort?
pl: Czy przerwać test?

en: Question
pl: Pytania

en: Select test mode, kana set and press START
pl: Wybierz typ testu, zestaw znaków i naciśnij START

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Options
pl: Opcje

en: Test mode
pl: Typ testu

en: Kana set
pl: Zestaw

en: Press to begin testing...
pl: Wciśnij aby rozpocząć test...

en: Press to stop testing...
pl: Naciśnij aby zatrzymać test...

en: Quit
pl: Wyjście

en: Exit!
pl: Wyjście!

en: All
pl: Wszystko

en: None
pl: Brak

en: Invert
pl: Odwróć

en: Statistics based selection
pl: Zaznacz według statystyk

en: Select
pl: Zaznacz

en: Select kana font
pl: Wybierz czcionkę

en: Please select at least two kanas to test.
pl: Proszę wybrać przynajmniej dwa znaki.

en: Error
pl: Błąd

en: no kanas found
pl: nie znaleziono znaków

en: kana found | kanas found
pl[0]: znak znaleziono
pl[1]: znaki znaleziono
pl[2]: znaków znaleziono

en: From
pl: Od

en: To
pl: Do

en: Ratio range
pl: Przedział (%)

en: Kanas
pl: Kana

en: General
pl: Ogólne

en: Drill options
pl: Opcje testu

en: Display each kana once
pl: Każdy znak kana wyświetl tylko raz

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, kanatest każde pytanie wyświetli tylko jeden raz

en: Repeat wrongly-answered questions
pl: Powtórz pytania ze złymi odpowiedziami

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, kanatest na koniec testu powtórzy pytania na które zostały udzielone złe odpowiedzi

en: Repeat all forever
pl: Powtarzaj w nieskończoność

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, kanatest będzie powtarzał pytania w nieskończoność

en: Correct answer display timeout
pl: Czas wyświetlania poprawnej odpowiedzi

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: 1 sec
pl: 1 sek

en: 2 sec
pl: 2 sek

en: 3 sec
pl: 3 sek

en: Until any key will be pressed
pl: Do momentu wciśnięcia dowolnego klawisza

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Kana color
pl: Kolor znaku kana

en: Romaji color
pl: Kolor Romaji

en: User-defined lesson
pl: Własna lekcja

en: Select all kanas in row
pl: Zaznacz cały rząd znaków

en: Deselect all kanas in row
pl: Odznacz cały rząd znaków

en: Selected kanas
pl: Wybrane znaki

en: Display as
pl: Wyświetl jako

en: Reset
pl: Resetuj

en: Please select options
pl: Proszę wybrać opcje

en: Remove lessons list
pl: Usuń listę lekcji

en: Remove Hiragana statistics
pl: Usuń statystyki Hiragana

en: Remove Katakana statistics
pl: Usuń statystyki Katakana

en: No further recovery will be possible. Continue ?
pl: Odzyskanie danych nie będzie możliwe. Kontynuować?

en: Date
pl: Data

en: Test time
pl: Czas trwania testu

en: Questions
pl: Pytania

en: Correct
pl: Poprawne

en: Wrong
pl: Niepoprawne

en: Ratio (%)
pl: Poprawność (%)

en: Lessons
pl: Lekcje

en: Graph
pl: Wykres

en: Chart
pl: Wykres

en: Mixed
pl: Mieszany

en: All kanas
pl: Wszystkie znaki

en: Basic kanas
pl: Podstawowe znaki

en: Combo letters (part 1)
pl: Znaki rozszerzone (część 1)

en: Combo letters (part 2)
pl: Znaki rozszerzone (część 2)

en: minute and | minutes and
pl[0]: minuta i
pl[1]: minuty i
pl[2]: minuty i

en: second | seconds
pl[0]: sekunda
pl[1]: sekundy
pl[2]: sekundy

en: Test has finished!
pl: Test zakończony!

en: Total questions
pl: Zadane pytania

en: unique
pl: unikalny

en: Correct answers
pl: Poprawne odpowiedzi

en: Wrong answers
pl: Niepoprawne odpowiedzi

en: Correctness ratio
pl: Procent poprawności

en: Drilling-time
pl: Czas trwania testu

en: Information
pl: Informacja
