Kanatest 0.4.4 - en to pt translation catalogue (64 entries)

en: About
pt: Sobre

en: compiled on
pt: Compilado em

en: Programming
pt: Programação

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Translators
pt: Tradutores

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
pt: Agradecemos às seguintes pessoas pelas sugestões, relatórios de problemas e correcções:

en: Contributors
pt: Contribuiram ainda

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
pt: Os vossos postais são uma espécie de motivação que nos encoraja a continuar a melhorar o Kanatest :)

en: Thank you!
pt: Obrigado!

en: Postcards
pt: Postais

en: License
pt: Licença

en: Kana chart
pt: Tabela Kana

en: Question
pt: Pergunta

en: Select test mode, kana set and press START
pt: Escolha o tipo de teste, o grupo de kanas e carregue em START

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Options
pt: Opções

en: Test mode
pt: Tipo de teste

en: Press to begin testing...
pt: Carregue para iniciar o teste...

en: Press to stop testing...
pt: Carregue para terminar o teste...

en: Quit
pt: Terminar

en: Exit!
pt: Sair!

en: All
pt: Todos

en: None
pt: Nenhum

en: Invert
pt: Inverter

en: Select
pt: Escolher

en: Select kana font
pt: Escolha a fonte para os kanas

en: Please select at least two kanas to test.
pt: Por favor escolha pelo menos dois kanas para o teste.

en: Error
pt: Erro

en: General
pt: Geral

en: Drill options
pt: Opções do teste

en: Display each kana once
pt: Mostrar cada kana uma vez

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
pt: O kanatest vai mostrar cada pergunta uma vez

en: Repeat wrongly-answered questions
pt: Repetir as perguntas respondidas incorrectamente

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
pt: O kanatest vai repetir todas as perguntas respondidas erradamente no final do teste

en: Repeat all forever
pt: Repetir sempre

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
pt: O kanatest vai repetir todas as perguntas para sempre

en: Correct answer display timeout
pt: Mostar as respostas correctas durante

en: Disabled
pt: Desligado

en: 1 sec
pt: 1 seg

en: 2 sec
pt: 2 seg

en: 3 sec
pt: 3 seg

en: Until any key will be pressed
pt: Até alguma tecla ser carregada

en: Kana color
pt: Cor do Kana

en: Romaji color
pt: Cor do Romaji

en: User-defined lesson
pt: Lição definida pelo utilizador

en: Select all kanas in row
pt: Escolher todos os kanas na linha

en: Deselect all kanas in row
pt: Remover todos os kanas na linha

en: Selected kanas
pt: Kanas escolhidos

en: Display as
pt: Mostrar como

en: Date
pt: Data

en: Test time
pt: Tempo do teste

en: Questions
pt: Perguntas

en: Correct
pt: Certo

en: Wrong
pt: Errado

en: Ratio (%)
pt: Percentagem (%)

en: All kanas
pt: Todos os kanas

en: Basic kanas
pt: Kanas básicos

en: Combo letters (part 1)
pt: Letras agrupadas (parte 1)

en: Combo letters (part 2)
pt: Letras agrupadas (parte 2)

en: minute and | minutes and
pt[0]: minuto e
pt[1]: minutos e

en: second | seconds
pt[0]: segundo
pt[1]: segundos

en: Test has finished!
pt: O teste terminou!

en: unique
pt: únicas

en: Information
pt: Informação
