Kanatest 0.4.3 - en to ru translation catalogue (218 entries)

en: About
ru: О программе

en: compiled on
ru: скомпилировано

en: Programming
ru: Программирование

en: Graphics
ru: Рисунки

en: Translators
ru: Переводчики

en: We would like to thank the following people for suggestions, bug reports and patches:
ru: Мы благодарим за предложения, отчёты об ошибках и патчи:

en: Contributors
ru: Помощники

en: If you like our program, send a postcard with a photo of the city where you live to
ru: Если вам понравилась наша программа, пошлите нам открытку с видом Вашего города

en: We have received several postcards from our happy users
ru: Кое-какие города мы уже видели

en: Your postcards are a kind of motivation that encourages us to keep improving Kanatest :)
ru: Ваши открытки поддерживают нас в стремлении развивать Канатест :)

en: Thank you!
ru: Спасибо!

en: Postcards
ru: Открытки

en: License
ru: Лицензия

en: Kana chart
ru: Таблица символов каны

en: Hiragana
ru: Хирагана

en: Katakana
ru: Катакана

en: Test is in progress... Abort?
ru: Идёт тестирование... Прервать?

en: Question
ru: Вопрос

en: Select test mode, kana set and press START
ru: Выберите режим тестирования, набор символов каны и нажмите «Пуск»

en: Romaji
ru: Киридзи

en: Reverse mode
ru: Обратный режим

en: Statistics
ru: Статистика

en: Options
ru: Настройки

en: Test mode
ru: Режим

en: Kana set
ru: Набор

en: Start
ru: Пуск

en: Press to begin testing...
ru: Нажмите для начала тестирования...

en: Stop
ru: Стоп

en: Press to stop testing...
ru: Нажмите для остановки тестирования...

en: Quit
ru: Выход

en: Exit!
ru: Выход именно здесь

en: All
ru: Все

en: None
ru: Ничего

en: Invert
ru: Обратить

en: Statistics based selection
ru: Подборка на основе статистики

en: Select
ru: Выбрать

en: Select kana font
ru: Шрифт каны

en: Please select at least two kanas to test.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы два символа для тестирования.

en: Error
ru: Ошибка

en: no kanas found
ru: ничего не найдено

en: kana found | kanas found
ru[0]: символ найден
ru[1]: символа найдено
ru[2]: символов найдено

en: From
ru: От

en: To
ru: до

en: Ratio range
ru: Правильность

en: Kanas
ru: Набор

en: General
ru: Общие

en: Drill options
ru: Варианты прохождения

en: Display each kana once
ru: Показывать каждый символ по одному разу

en: When this option is enabled the kanatest will display every question once
ru: Символы будут показаны один и только один раз за проход

en: Repeat wrongly-answered questions
ru: Повторять вопросы с неверными ответами

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all wrongly answered questions at the end of test
ru: Повторять вопросы с неверными ответами в конце теста до тех пор, пока они не станут верными

en: Repeat all forever
ru: Повторять бесконечно

en: When this option is enabled the kanatest will repeat all questions forever
ru: Повторять до ручной остановки

en: Correct answer display timeout
ru: Показывать правильный ответ в течение

en: Disabled
ru: Отключено

en: 1 sec
ru: 1 секунды

en: 2 sec
ru: 2 секунд

en: 3 sec
ru: 3 секунд

en: Until any key will be pressed
ru: До нажатия какой-либо клавиши

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Kana color
ru: Цвет символов каны

en: Romaji color
ru: Цвет киридзи

en: User-defined lesson
ru: Самодельные уроки

en: Select all kanas in row
ru: Отметить все символы каны в строке

en: Deselect all kanas in row
ru: Снять отметку со всей строки

en: Selected kanas
ru: Выбрано знаков

en: Display as
ru: Показывать как

en: Hiragana + Romaji
ru: Хирагана + Киридзи

en: Katakana + Romaji
ru: Катакана + Киридзи

en: Reset
ru: Сбросить

en: Please select options
ru: Пожалуйста, выберите настройки

en: Remove lessons list
ru: Удалить список уроков

en: Remove Hiragana statistics
ru: Удалить статистику по хирагане

en: Remove Katakana statistics
ru: Удалить статистику по катакане

en: No further recovery will be possible. Continue ?
ru: Восстановление будет невозможно. Продолжить?

en: Date
ru: Дата

en: Test type
ru: Тип

en: Test time
ru: Время

en: Questions
ru: Вопросов

en: Correct
ru: Верно

en: Wrong
ru: Неверно

en: Ratio (%)
ru: Оценка (%)

en: Lessons
ru: Вопросов

en: Graph
ru: График

en: RW
ru: ПО

en: RA
ru: ПБ

en: Chart
ru: Таблица

en: Mixed
ru: Все

en: Normal
ru: Обычный

en: Reverse
ru: Обратный

en: All kanas
ru: Все символы

en: Basic kanas
ru: Базовый набор

en: A-I-U-E-O
ru: А-И-У-Э-О

en: KA-KI-KU-KE-KO
ru: КА-КИ-КУ-КЭ-КО

en: SA-SHI-SU-SE-SO
ru: СА-СИ-СУ-СЭ-СО

en: TA-CHI-TSU-TE-TO
ru: ТА-TИ-ЦУ-ТЭ-ТО

en: NA-NI-NU-NE-NO
ru: НА-НИ-НУ-НЭ-НО

en: HA-HI-FU-HE-HO
ru: ХА-ХИ-ФУ-ХЭ-ХО

en: MA-MI-MU-ME-MO
ru: МА-МИ-МУ-МЭ-МО

en: YA-YU-YO
ru: Я-Ю-Ё

en: RA-RI-RU-RE-RO
ru: РА-РИ-РУ-РЭ-РО

en: WA-WO-N
ru: ВА-ВО-Н

en: Combo letters (part 1)
ru: Сочетания (часть 1)

en: Combo letters (part 2)
ru: Сочетания (часть 2)

note: TRANSLATORS: if there exist several possible transliterations for kanas, they must be separated by comma 0 1 2 3 4
en: a
ru: а

en: i
ru: и

en: u
ru: у

en: e
ru: э

en: o
ru: о

en: ka
ru: ка

en: ki
ru: ки

en: ku
ru: ку

en: ke
ru: кэ

en: ko
ru: ко

en: sa
ru: са

en: shi
ru: си,ши

en: su
ru: су

en: se
ru: сэ

en: so
ru: со

en: ta
ru: та

en: chi
ru: ти,чи

en: tsu
ru: цу

en: te
ru: тэ

en: to
ru: то

en: na
ru: на

en: ni
ru: ни

en: nu
ru: ну

en: ne
ru: нэ

en: no
ru: но

en: ha
ru: ха

en: hi
ru: хи

en: fu
ru: фу

en: he
ru: хэ

en: ho
ru: хо

en: ma
ru: ма

en: mi
ru: ми

en: mu
ru: му

en: me
ru: мэ

en: mo
ru: мо

en: ya
ru: я

en: yu
ru: ю

en: yo
ru: ё

en: ra
ru: ра

en: ri
ru: ри

en: ru
ru: ру

en: re
ru: рэ

en: ro
ru: ро

en: wa
ru: ва

en: wo
ru: во

en: n
ru: н

en: ga
ru: га

en: gi
ru: ги

en: gu
ru: гу

en: ge
ru: гэ

en: go
ru: го

en: za
ru: дза

en: ji
ru: дзи,джи

en: zu
ru: дзу

en: ze
ru: дзэ

en: zo
ru: дзо

en: da
ru: да

en: di,ji
ru: дзи

en: du,zu
ru: дзу

en: de
ru: дэ

en: do
ru: до

en: ba
ru: ба

en: bi
ru: би

en: bu
ru: бу

en: be
ru: бэ

en: bo
ru: бо

en: pa
ru: па

en: pi
ru: пи

en: pu
ru: пу

en: pe
ru: пэ

en: po
ru: по

en: kya
ru: кя

en: kyu
ru: кю

en: kyo
ru: кё

en: sha
ru: ся

en: shu
ru: сю

en: sho
ru: сё

en: cha
ru: тя,ча

en: chu
ru: тю,чу

en: cho
ru: тё,чо

en: nya
ru: ня

en: nyu
ru: ню

en: nyo
ru: нё

en: hya
ru: хя

en: hyu
ru: хю

en: hyo
ru: хё

en: mya
ru: мя

en: myu
ru: мю

en: myo
ru: мё

en: rya
ru: ря

en: ryu
ru: рю

en: ryo
ru: рё

en: gya
ru: гя

en: gyu
ru: гю

en: gyo
ru: гё

en: ja
ru: дзя

en: ju
ru: дзю

en: jo
ru: дзё

en: bya
ru: бя

en: byu
ru: бю

en: byo
ru: бё

en: pya
ru: пя

en: pyu
ru: пю

en: pyo
ru: пё

en: minute and | minutes and
ru[0]: минута и
ru[1]: минуты и
ru[2]: минут и

en: second | seconds
ru[0]: секунда
ru[1]: секунды
ru[2]: секунд

en: Test has finished!
ru: Тест завершён!

en: Total questions
ru: Всего вопросов

en: unique
ru: разных

en: Correct answers
ru: Правильных ответов

en: Wrong answers
ru: Неправильных ответов

en: Correctness ratio
ru: Оценка верности

en: Drilling-time
ru: Время выполнения

en: Information
ru: Информация
