KDE 4 - en to nb translation catalogue (21 entries)

en: GET READY!!!
nb: GJØR DEG KLAR!!!

en: Press any arrow key to start
nb: Trykk en piltast for å starte

en: PAUSED
nb: PAUSE

[ctx: The number of the game level]
en: Level %1
nb: Brett %1

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
nb: Det grafiske temaet som skal brukes.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (General)
en: Whether sound effects should be played.
nb: Om lydeffekter skal spilles.

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
nb: Brett: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
nb: Poeng: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
nb: Liv: %1

en: Are you sure you want to quit the current game?
nb: Er du sikker på at du vil avslutte spillet?

en: Your score is %1 point. | Your score is %1 points.
nb[0]: Du fikk %1 poeng.
nb[1]: Du fikk %1 poeng.

en: Game Over
nb: Spillet er slutt

en: You cheated, no Highscore for you ;)
nb: Du fusket, så det gjelder ikke som en rekord ;)

en: Cheater!
nb: Juksemaker!

[ctx: The number of the game level]
en: Level
nb: Brett

en: Are you sure you want to quit Kapman?
nb: Er du sikker på at du vil avslutte Kapman?

[ctx: To quit Kapman]
en: Quit
nb: Avslutt

en: Kapman: Go through the levels escaping ghosts!
nb: Kapman: Flykt fra spøkelsene!

en: Copyright (c) 2007-2008 The KapTeam
nb: Copyright © 2007–2008 KapTeam

en: Developer
nb: Utvikler

en: Port to KgSound framework
nb: Port til KgSound-rammeverket
