kapptemplate - en to et translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column]
en: Templates Projects
et: Projektimallid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Get More Templates
et: Hangi rohkem malle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Template From File
et: Paigalda mall failist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
et: Projekti nimi:

en: Choose your project template
et: Vali oma projekti mall

en: No sample picture available.
et: Näidispilti pole saada.

en: Template description
et: Malli kirjeldus

en: Generating your project
et: Projekti genereerimine

en: %1 cannot be created.
et: %1 loomine ei ole võimalik.

en: Path %1 could not be created.
et: Asukoha %1 loomine nurjus.

en: Failed to integrate your project information into the file %1. The project has not been generated and all temporary files will be removed.
et: Sinu projekti teabe lõimimine failiga %1 nurjus. Projekti ei saa genereerida ja kõik ajutised failid eemaldatakse.

en: Could not copy template file to %1.
et: Mallifaili kopeerimine asukohta %1 nurjus.

en: Generation Progress
et: Genereerimise edenemine

en: Succeeded.
et: Õnnestus.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
et: Sinu projekti nimi on: <b>%1</b>, see tugineb %2  mallile.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
et: Versioon: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
et: Paigaldatud asukohas: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
et: LOEMIND-faili leiab projektikataloogis <b>%1</b>.<br /> See aitab sul oma projektiga korralikult alustada.

[ctx: @title:window]
en: Error
et: Tõrge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This wizard will help you generate a new project.
    You will be able to start developing your own software using Qt and KDE technologies from this template.
et: Nõustaja aitab sul genereerida uue projekti.
    Selle malli põhjal võid alustada omaenda tarkvara arendamist Qt ja KDE tehnoloogia alusel.

[ctx: @title:window]
en: KDE and Qt Template Generator
et: KDE ja Qt malli genereerija

[ctx: @title:tab]
en: Introduction
et: Sissejuhatus

en: Set the project properties
et: Määra projekti omadused

[ctx: @action:button]
en: Generate
et: Genereeri

en: Your project name is: %1
et: Sinu projekti nimi on: %1

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
et: Projekti nimi

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
et: Projekti versioon

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
et: Kasutaja kodukataloog

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
et: Kasutaja nimi

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
et: Kasutaja e-post

en: KAppTemplate is a KDE project template generator
et: KAppTemplate on KDE projektide mallide genereerija

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
et: (C) 2008: Anne-Marie Mahfouf

en: Icons from Oxygen Team icons
et: Oxygeni meeskonna ikoonid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: &Version number:
et: &Versiooninumber:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
et: Projekti versiooninumber

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
et: Siin saab määrata projekti versiooninumbri. Esimene projekt peaks üldiselt algama numbriga 0.1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installLabel)
en: In&stallation directory:
et: &Paigaldamise kataloog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
et: Kataloog, kus ehitada oma projekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
et: Siin saab valida kataloogi, kus projekt ehitatakse. Mõistlik valik oleks sinu kodukataloogi alamkataloog src.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author &name:
et: Autori &nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
et: Sinu ees- ja perekonnanimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
et: Sellega saab määrata autoriõiguse omaniku nime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: A&uthor email:
et: A&utori e-post:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
et: Sinu e-posti aadress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
et: See e-posti aadress lisatakse sinu nimele projektifailide autoriõiguse märgetes.
