KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
hu: Projektnév:

en: Choose your project template
hu: Válasszon ki egy sablont

en: Template description
hu: A sablon leírása

en: Generating your project
hu: Új projekt készítése

en: %1 cannot be created.
hu: Nem sikerült létrehozni: %1.

en: Generation Progress
hu: Létrehozás...

en: Succeeded.
hu: Sikerült!

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
hu: A projektnév <b>%1</b> lesz a(z) %2 sablon alapján.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
hu: Verzió: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
hu: Telepítési mappa: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
hu: Egy README fájl is létrejött a projektmappában (<b>%1</b>),<br /> ezt olvassa el, ha segítségre van szüksége a projekt elkezdéséhez.

en: Set the project properties
hu: Projektjellemzők

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
hu: Projektnév

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
hu: Verzió

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
hu: Saját mappa

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
hu: Név

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
hu: E-mail cím

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
hu: (c) Anne-Marie Mahfouf, 2008.

en: Icons from Oxygen Team icons
hu: Ikonok az Oxygent készítő csapattól

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
hu: A projekt verziószáma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
hu: Beállítja a projekt verziószámát, az alapérték: 0.1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
hu: A projekt alapmappája

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
hu: A megadott mappában fog létrejönni a projekt. Általában a /src mappa jó kiindulásnak.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
hu: A szerző teljes neve

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
hu: A szerzői jog tulajdonosa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
hu: A szerző e-mail címe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
hu: A projektfájlok szerzői jogi részében a név mellett ez az e-mail cím fog állni.
