kapptemplate - en to ja translation catalogue (26 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
ja: プロジェクト名:

en: Choose your project template
ja: プロジェクトのテンプレートを選択

en: Template description
ja: テンプレートの説明

en: Generating your project
ja: プロジェクトの生成

en: %1 cannot be created.
ja: ‘%1’ を作成できません。

en: Generation Progress
ja: 生成の進捗

en: Succeeded.
ja: 成功。

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
ja: あなたのプロジェクトの名前: <b>%1</b> (テンプレート “%2” に基づく)<br />

en: Version: %1 <br /><br />
ja: バージョン: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
ja: インストール先: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
ja: プロジェクトフォルダ ‘%1’ に README があります。<br/>プロジェクトに取り掛かる前にお読みください。

en: Set the project properties
ja: プロジェクトのプロパティを設定

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
ja: プロジェクトの名前

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
ja: プロジェクトのバージョン

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
ja: ユーザのホームディレクトリ

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
ja: ユーザの名前

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
ja: ユーザのメールアドレス

en: Icons from Oxygen Team icons
ja: Oxygen 開発チームによるアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
ja: プロジェクトのバージョン番号

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
ja: あなたのプロジェクトのバージョン番号を設定します。プロジェクトの最初のバージョンは 0.1 です。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
ja: プロジェクトをビルドするディレクトリ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
ja: あなたのプロジェクトをビルドするディレクトリを選択します。一般的にはホームディレクトリの /src が適しています。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
ja: あなたの姓名

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
ja: 著作権はこの名前に設定されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
ja: あなたのメールアドレス

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
ja: プロジェクトファイルの著作権表示であなたの名前の次に表記されるメールアドレスです。
