kapptemplate - en to nds translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
nds: Projektnaam:

en: Choose your project template
nds: Köör Dien Projektvörlaag

en: Template description
nds: Vörlaag-Beschrieven

en: Generating your project
nds: Dien Projekt warrt opstellt

en: %1 cannot be created.
nds: %1 lett sik nich opstellen.

en: Generation Progress
nds: Opstellvörankamen

en: Succeeded.
nds: Spood.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
nds: Dien Projektnaam is: <b>%1</b>, op Vörlaag %2 opbuut.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
nds: Verschoon: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
nds: Installeert in: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
nds: Dat gifft en LEESMI-Datei binnen Dien Projektorner <b>%1</b><br />, de Di bi Dien Projektstart hölpen kann.

en: Set the project properties
nds: Projektegenschappen fastleggen

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
nds: Naam vun't Projekt

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
nds: Projektverschoon

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
nds: Bruker sien Tohuusverteken

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
nds: Bruker sien Naam

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
nds: Bruker sien Nettpostadress

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
nds: © 2008 Anne-Marie Mahfouf

en: Icons from Oxygen Team icons
nds: Lüttbiller ut den Oxygen-Koppel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
nds: Verschoon-Nummer vun't Projekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
nds: Legg de Verschoon-Nummer vun Dien Projekt fast. Eerstprojekten schullen mit Verschoon-Nummer 0.1 anfangen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
nds: De Orner, binnen den Du Dien Projekt opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
nds: Köör den Orner, binnen den Du Dien Projekt opstellen wullt. Binnen Dien Tohuusorner is "/src" en goot Standardsteed.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
nds: Dien Vör- un Tonaam

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
nds: Dit stellt dat Copyright op dissen Naam in

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
nds: Dien Nettpostadress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
nds: Disse Nettpostadress warrt neegst Dien Naam in't Copyright vun Dien Projektdateien insett.
