kapptemplate - en to nl translation catalogue (44 entries)

[ctx: @title:column]
en: Templates Projects
nl: Projectsjablonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Get More Templates
nl: Meer sjablonen ophalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Template From File
nl: Sjabloon uit bestand installeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
nl: Projectnaam:

en: Choose your project template
nl: Kies het sjabloon van uw project

en: No sample picture available.
nl: Geen voorbeeldafbeelding beschikbaar.

en: Template description
nl: Beschrijving van het sjabloon

en: Generating your project
nl: Uw project aanmaken

en: %1 cannot be created.
nl: %1 kan niet worden aangemaakt.

en: Path %1 could not be created.
nl: Pad %1 kan niet worden aangemaakt.

en: Failed to integrate your project information into the file %1. The project has not been generated and all temporary files will be removed.
nl: Uw projectinformatie integreren in het bestand %1 is mislukt. Het project is niet gegenereerd en alle tijdelijke bestanden zullen verwijderd worden.

en: Could not copy template file to %1.
nl: Kon sjabloonbestand niet kopiëren naar %1.

en: Generation Progress
nl: Aanmaakvooruitgang

en: Succeeded.
nl: Gelukt.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
nl: Het naam van uw project is: <b>%1</b>, gebaseerd op het sjabloon %2.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
nl: Versie: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
nl: Geïnstalleerd in: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
nl: U zal een README vinden in uw projectmap <b>%1</b><br /> om u op weg te helpen met uw project.

[ctx: @title:window]
en: Error
nl: Fout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This wizard will help you generate a new project.
    You will be able to start developing your own software using Qt and KDE technologies from this template.
nl: Deze assistent zal u helpen een nieuw project aan te maken.
    U zult in staat zijn te beginnen met het ontwikkelen van uw eigen software met Qt- en KDE-technologieën vanuit dit sjabloon.

[ctx: @title:window]
en: KDE and Qt Template Generator
nl: KDE en Qt sjabloongenerator

[ctx: @title:tab]
en: Introduction
nl: Inleiding

en: Set the project properties
nl: Projecteigenschappen instellen

[ctx: @action:button]
en: Generate
nl: Genereren

en: Your project name is: %1
nl: De naam van uw project is: %1

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
nl: Naam van het project

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
nl: Projectversie

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
nl: Home-map van de gebruiker

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
nl: Naam van de gebruiker

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
nl: E-mail van de gebruiker

en: KAppTemplate is a KDE project template generator
nl: KAppTemplate is een sjabloongenerator voor KDE-projecten

en: Icons from Oxygen Team icons
nl: Oxygen-pictogrammen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: &Version number:
nl: &Versienummer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
nl: Versienummer van het project

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
nl: Stel het versienummer van uw project in. Een eerste project start normaal met 0.1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installLabel)
en: In&stallation directory:
nl: In&stallatiemap:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
nl: De map waar u uw project zal bouwen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
nl: Kies de map waar u uw project zal bouwen. De map /src in uw thuismap is een goede standaardlocatie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author &name:
nl: &Naam van de auteur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
nl: Uw voornaam en naam

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
nl: Dit stelt het copyright op deze naam in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: A&uthor email:
nl: E-mailadres van de a&uteur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
nl: Uw e-mailadres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
nl: Dit e-mailadres staat naast uw naam in de copyright van de projectbestanden.
