kapptemplate - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Get More Templates
sr@ijekavianlatin: Dobavi još šablona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Template From File
sr@ijekavianlatin: Instaliraj šablon iz fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
sr@ijekavianlatin: Ime projekta:

en: Choose your project template
sr@ijekavianlatin: Izbor šablona za projekat

en: No sample picture available.
sr@ijekavianlatin: Uzorak slike nije dostupan.

en: Template description
sr@ijekavianlatin: Opis šablona

en: Generating your project
sr@ijekavianlatin: Stvaranje projekta

en: %1 cannot be created.
sr@ijekavianlatin: %1 ne može da se napravi.

en: Path %1 could not be created.
sr@ijekavianlatin: Putanja %1 ne može da se napravi.

en: Failed to integrate your project information into the file %1. The project has not been generated and all temporary files will be removed.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uklopim date podatke o projektu u fajl %1. Projekat nije generisan i svi privremeni fajlovi će biti uklonjeni.

en: Could not copy template file to %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da kopiram šablonski fajl u %1.

en: Generation Progress
sr@ijekavianlatin: Napredak stvaranja

en: Succeeded.
sr@ijekavianlatin: Uspeh.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
sr@ijekavianlatin: Ime projekta je: <b>%1</b>, na osnovu šablona %2.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
sr@ijekavianlatin: <html>Izdanje: %1 <br /><br /></html>

en: Installed in: %1 <br /><br />
sr@ijekavianlatin: <html>Instalira se u: %1 <br /><br /></html>

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
sr@ijekavianlatin: Pogledajte README u fascikli projekta <b>%1</b><br />za pomoć u prvim koracima sa projektom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This wizard will help you generate a new project.
    You will be able to start developing your own software using Qt and KDE technologies from this template.
sr@ijekavianlatin: Ovaj čarobnjak vas vodi kroz stvaranje novog projekta.
    Preko ovog šablona moći ćete da započnete razvoj sopstvenog softvera koristeći Qt i KDE tehnologije.

en: Set the project properties
sr@ijekavianlatin: Postavljanje svojstava projekta

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
sr@ijekavianlatin: Ime projekta

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
sr@ijekavianlatin: Izdanje projekta

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
sr@ijekavianlatin: Domaća fascikla korisnika

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
sr@ijekavianlatin: Ime korisnika

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
sr@ijekavianlatin: E‑pošta korisnika

en: KAppTemplate
sr@ijekavianlatin: K‑šablon-programa

en: KAppTemplate is a KDE project template generator
sr@ijekavianlatin: K‑šablon-programa je generator šablona za KDE projekte

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
sr@ijekavianlatin: © 2008, An Mari Mafu

en: Anne-Marie Mahfouf
sr@ijekavianlatin: An Mari Mafu

en: Sean Wilson
sr@ijekavianlatin: Šon Vilson

en: Icons from Oxygen Team icons
sr@ijekavianlatin: Ikonice prema Kiseoniku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: &Version number:
sr@ijekavianlatin: &Broj izdanja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
sr@ijekavianlatin: Broj izdanja projekta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
sr@ijekavianlatin: Ovde unesite broj izdanja projekta. Prvi projekat treba da počne izdanjem 0.1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installLabel)
en: In&stallation directory:
sr@ijekavianlatin: Fascikla &instalacije:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
sr@ijekavianlatin: Fascikla u kojoj ćete graditi projekat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
sr@ijekavianlatin: Izaberite fasciklu u kojoj ćete graditi projekat. /src u vašoj domaćoj fascikli je dobra podrazumevana lokacija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author &name:
sr@ijekavianlatin: Ime &autora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
sr@ijekavianlatin: Vaše ime i prezime.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
sr@ijekavianlatin: Ovim postavljate nosioca autorskog prava.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: A&uthor email:
sr@ijekavianlatin: &E‑pošta autora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
sr@ijekavianlatin: Vaša adresa e‑pošte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
sr@ijekavianlatin: Ova adresa e‑pošte stajaće pored vašeg imena, u navođenju autorskog prava u fajlovima projekta.
