kapptemplate - en to uk translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:column]
en: Templates Projects
uk: Шаблони проєктів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, getNewButton)
en: Get More Templates
uk: Отримати інші шаблони

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Template From File
uk: Встановити шаблон з файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Project name:
uk: Назва проєкту:

en: Choose your project template
uk: Оберіть ваш шаблон проєкту

en: No sample picture available.
uk: Немає взірцевого зображення.

en: Template description
uk: Опис шаблону

en: Generating your project
uk: Створення вашого проєкту

en: %1 cannot be created.
uk: %1 не вдалося створити.

en: Path %1 could not be created.
uk: Не вдалося створити шлях %1.

en: Failed to integrate your project information into the file %1. The project has not been generated and all temporary files will be removed.
uk: Не вдалося інтегрувати дані вашого проєкту до файла %1. Проєкт не буде створено, усі тимчасові файли буде вилучено.

en: Could not copy template file to %1.
uk: Не вдалося скопіювати файл шаблона до %1.

en: Generation Progress
uk: Поступ створення

en: Succeeded.
uk: Успіх.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the %2 template.<br />
uk: Назва вашого проєкту: <b>%1</b>, його засновано на шаблоні %2.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
uk: Версія: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
uk: Встановлено у: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
uk: У теці вашого проєкту <b>%1</b><br /> ви можете знайти файл README, який допоможе вам почати роботу з вашим проєктом.

[ctx: @title:window]
en: Error
uk: Помилка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This wizard will help you generate a new project.
    You will be able to start developing your own software using Qt and KDE technologies from this template.
uk: Цей майстер допоможе вам створити новий проєкт.
    Ви зможете почати розробку вашого власного проєкту програмного забезпечення за допомогою технологій Qt та KDE на основі цього шаблона.

[ctx: @title:window]
en: KDE and Qt Template Generator
uk: Створення шаблонів для KDE та Qt

[ctx: @title:tab]
en: Introduction
uk: Вступ

en: Set the project properties
uk: Встановіть властивості проєкту

[ctx: @action:button]
en: Generate
uk: Створити

en: Your project name is: %1
uk: Назва вашого проєкту: %1

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
uk: Назва проєкту

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
uk: Версія проєкту

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
uk: Домашня тека користувача

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
uk: Ім’я користувача

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
uk: Адреса ел.пошти користувача

en: KAppTemplate is a KDE project template generator
uk: KAppTemplate — це програма для створення шаблонів для KDE

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
uk: © Anne-Marie Mahfouf, 2008

en: Icons from Oxygen Team icons
uk: Піктограми з піктограм Команди Oxygen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, versionLabel)
en: &Version number:
uk: &Номер версії:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Project's version number
uk: Номер версії проєкту

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: Set your project version number. A first project should start with version 0.1.
uk: Встановіть номер версії вашого проєкту. Перший проєкт слід починати з версії 0.1.

note: i18n: ectx: property (inputMask), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: 0.0
uk: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, kcfg_appVersion)
en: 0.1
uk: 0,1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installLabel)
en: In&stallation directory:
uk: Тека для вс&тановлення:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: The directory where you will build your project
uk: Тека, де ви збиратимете ваш проєкт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_url)
en: Choose the directory where you will build your project. Your home /src is a good default location.
uk: Виберіть теку, де ви збиратимете ваш проєкт. Підтека /src вашої домашньої теки буде непоганим типовим вибором.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author &name:
uk: Ім’я &автора:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: Your first name and name
uk: Ваше ім’я та прізвище

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_name)
en: This will set the copyright to this name
uk: Цей пункт встановить авторські права для цього імені

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: A&uthor email:
uk: Адреса ел. по&шти автора:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: Your email address
uk: Адреса вашої електронної пошти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_email)
en: This email address will be next to your name in the copyright credit of the project files.
uk: Цю адресу електронної пошти буде розташовано за вашим ім’ям у інформації про авторські права на файли проєкту.
