kapptemplate - en to uk translation catalogue (43 entries)

[ctx: @title:column]
en: Templates Projects
uk: Шаблони проєктів

[ctx: @title]
en: Choose Template
uk: Виберіть шаблон

[ctx: @action:intoolbar]
en: Install Template From File
uk: Встановити шаблон з файла

[ctx: file dialog name filter]
en: Archive Files (*.tar.bz2 *.zip)
uk: файли архівів (*.tar.bz2 *.zip)

[ctx: @title]
en: No Template Selected
uk: Не вибрано шаблона

[ctx: @action:button Go to the previous page]
en: Previous
uk: Назад

[ctx: @action:button Go to the next page]
en: Next
uk: Далі

[ctx: @title]
en: Configure
uk: Налаштувати

[ctx: @title:group]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
uk: Назва:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
uk: Розташування:

[ctx: @info:placeholder]
en: No folder selected
uk: Не вказано теки

[ctx: @title:group]
en: Metadata
uk: Метадані

[ctx: @label:textbox]
en: Version:
uk: Номер версії:

[ctx: @label:textbox]
en: Author name:
uk: Ім'я автора:

[ctx: @label:textbox]
en: Author email:
uk: Адреса ел. пошти автора:

[ctx: @action:button Generate the application]
en: Generate
uk: Створити

en: %1 cannot be created.
uk: %1 не вдалося створити.

en: Path %1 could not be created.
uk: Не вдалося створити шлях %1.

en: Failed to integrate your project information into the file %1. The project has not been generated and all temporary files will be removed.
uk: Не вдалося інтегрувати дані вашого проєкту до файла %1. Проєкт не буде створено, усі тимчасові файли буде вилучено.

en: Could not copy template file to %1.
uk: Не вдалося скопіювати файл шаблона до %1.

en: Your project name is: <b>%1</b>, based on the <b>%2</b> template.<br />
uk: Назва вашого проєкту: <b>%1</b>, його засновано на шаблоні <b>%2</b>.<br />

en: Version: %1 <br /><br />
uk: Версія: %1 <br /><br />

en: Installed in: %1 <br /><br />
uk: Встановлено у: %1 <br /><br />

en: You will find a README in your project folder <b>%1</b><br /> to help you get started with your project.
uk: У теці вашого проєкту <b>%1</b><br /> ви можете знайти файл README, який допоможе вам почати роботу з вашим проєктом.

[ctx: @title]
en: Project Generation
uk: Створення проєкту

[ctx: @action:button Close the application]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @title]
en: Introduction
uk: Вступ

en: This wizard will help you generate a new project to get started with Qt and KDE development.
uk: Цей майстер допоможе вам створити новий проєкт і почати розробку вашого власного проєкту програмного забезпечення за допомогою технологій Qt та KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (appName), group (Project)
en: Name of the project
uk: Назва проєкту

note: i18n: ectx: label, entry (appVersion), group (Project)
en: Project version
uk: Версія проєкту

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Project)
en: Home dir of the user
uk: Домашня тека користувача

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (User)
en: Name of the user
uk: Ім’я користувача

note: i18n: ectx: label, entry (email), group (User)
en: Email of the user
uk: Адреса ел.пошти користувача

en: KAppTemplate is a KDE project template generator
uk: KAppTemplate — це програма для створення шаблонів для KDE

en: (C) 2008 Anne-Marie Mahfouf
uk: © Anne-Marie Mahfouf, 2008

en: Icons from Oxygen Team icons
uk: Піктограми з піктограм Команди Oxygen

en: A Simple Application written with KDE Frameworks
uk: Проста програма, написана за допомогою KDE Frameworks

en: Copyright %{CURRENT_YEAR}, %{AUTHOR} <%{EMAIL}>
uk: Авторські права %{CURRENT_YEAR}, %{AUTHOR} <%{EMAIL}>

en: Author
uk: Автор

note: i18n : internationalization
en: This project is %1 days old
uk: Цей проєкт має вік у %1 днів

[ctx: @action]
en: Switch Colors
uk: Перемкнути кольори

[ctx: @title:tab]
en: General
uk: Загальне
