kasts - en to ar translation catalogue (389 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
ar: البث غير مسموح به على الاتصال المقيد

en: No network connection
ar: لا اتّصال بالشّبكة

en: Invalid Media
ar: وسائط غير صحيحة

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
ar: تنزيلات المدونة الصوتية غير مسموح به على الاتصال المقيد

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
ar: %1 و %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
ar: %1، و %2

en: Podcast update error
ar: خطأ في تحديث المدونة الصوتية

en: Media download error
ar: خطأ في تنزيل الوسائط

en: Update not allowed on metered connection
ar: التحديث غير مسموح به على الاتصال المحدود

en: Invalid media file
ar: صيغة ملف وسائط غير صحيحة

en: Nothing found
ar: لم يعثر على شيء

en: Error moving storage path
ar: خطا أثناء نقل مسار التخزين

en: Error syncing feed and/or episode status
ar: خطا أثناء مزامنة التغذية مع أو حالة الحلقة

en: Streaming not allowed on metered connection
ar: البث غير مسموح به على الاتصال المحدود

en: Database error
ar: خطأ في قاعدة البيانات

en: Example KMediaSession Player
ar: مثال مشغل KMediaSession

en: Select File…
ar: اختر ملفاً…

en: Select Media File
ar: اختر ملف وسائط

en: OR
ar: أو

en: Open
ar: افتح

en: Play
ar: شغّل

en: Pause
ar: ألبث

en: Stop
ar: أوقف

en: Mute
ar: اكتم

en: Title: %1
ar: العنوان: %1

en: Artist: %1
ar: الفنان: %1

en: Album: %1
ar: الألبوم: %1

en: Media status: %1
ar: حالة الوسائط: %1

en: Playback status: %1
ar: حالة التشغيل: %1

en: Error: %1
ar: خطأ: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
ar: جاري تشغيل الوسائط

en: Podcast Application
ar: تطبيق مدونات صوتية

en: Adds a new podcast to subscriptions.
ar: إضافة مدونة صوتية جديدة للاشتراكات.

en: Podcast URL
ar: رابط المدونة الصوتية

en: Kasts
ar: كاست

en: Podcast Player
ar: مشغل مدونات صوتية

en: © 2020–2025 KDE Community
ar: © 2020–2025 مجتمع كيدي

en: Tobias Fella
ar: توبايس فيلال

en: Bart De Vries
ar: برات دي فرايس

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
ar: دون مرشح

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
ar: الحلقات المشغلة

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
ar: الحلقات غير المشغلة

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
ar: حلقات معلمة كـ"جديدة"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
ar: حلقات غير معلمة كـ"جديدة"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
ar: حلقات معلمة كمفضلة

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
ar: حلقات غير معلمة كمفضلة

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
ar: عنوان المدونة الصوتية

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
ar: التاريخ: الأحدث أولا

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
ar: التاريخ: الأقدم أولا

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
ar: عدد غير المشغل: تنازلي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
ar: عدد غير المشغل: تصاعدي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
ar: عدد الجديد: تنازلي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
ar: عدد الجديد: تصاعدي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
ar: عدد المفضلات: تنازلي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
ar: عدد المفضلات: تصاعدي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
ar: عنوان المدونة الصوتية: أ ← ي

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
ar: عنوان المدونة الصوتية: ي ← أ

en: Add New Podcast
ar: إضافة مدونة صوتية جديدة

en: Url:
ar: الرابط:

en: Add Podcast
ar: إضافة مدونة صوتية

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
ar: تحديثات المدونات الصوتية غير مسموح به على الاتصال المقيد

[ctx: @title:window]
en: Select Option
ar: اختر خيار

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
ar: الشبكة غير قابلة للوصول

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
ar: يبدو أنه لا يمكن الوصول إلى الشبكة. إذا كان هذا غير صحيح، فيمكن تعطيل هذا التحقق من خلال: الإعدادات > الشبكة.

en: Don't Allow
ar: عدم السماح

en: Allow Once
ar: السماح مرة واحدة

en: Always Allow
ar: السماح دائما

en: Seek backward
ar: أخر

en: Seek forward
ar: قدم

en: Skip forward
ar: تخطى للأمام

en: Playback rate:
ar: معدل التشغيل:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
ar: عرض قائمة الفصول

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
ar: عرض معلومات الحلقة

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
ar: فتح إعدادات مؤقت النوم

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
ar: فتح إعدادات الصوت

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
ar: تبديل كتم الصوت

[ctx: @action:button]
en: Show more
ar: عرض المزيد

[ctx: @action:button]
en: Chapters
ar: الفصول

[ctx: @action:button]
en: Show Info
ar: عرض المعلومات

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
ar: مؤقت النوم

en: Chapters
ar: الفصول

en: No Track Title
ar: لا يوجد عنوان للمقطوعة

en: No track loaded
ar: لم يوجد مقطوعة محملة

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
ar: استكشاف

en: Search podcastindex.org
ar: ابحث في podcastindex.org

en: Search
ar: ابحث

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Subscribed
ar: مشترك

[ctx: @title of page with list of downloaded episodes]
en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Refresh All Podcasts
ar: تحديث جميع المدونات الصوتية

[ctx: @info:placeholder]
en: No downloads
ar: لا يوجد تنزيلات

en: Downloading
ar: جاري التنزيل

en: Incomplete Downloads
ar: تنزيلات غير مكتملة

en: Downloaded
ar: تم تنزيله

[ctx: @title]
en: Episode Details
ar: تفاصيل الحلقة

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
ar: فتح في المتصفح

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
ar: تنزيل

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
ar: إلغاء التنزيل

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
ar: بث

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
ar: إضافة للطابور

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
ar: احذف من الطابور

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
ar: احذف التنزيل

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
ar: أعد تعيين موقع زر التشغيل

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
ar: علم كغير مشغل

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
ar: علّم كمشغل

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
ar: احذف ملصق "جديد"

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
ar: ضع ملصق "جديد"

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
ar: احذف من المفضلة

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
ar: أضف إلى المفضلات

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
ar: افتح المدونة الصوتية

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
ar: انسخ رابط تنزيل الحلقة

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
ar: تم نسخ الرابط

[ctx: @title of page with list of podcast episodes]
en: Episodes
ar: الحلقات

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ar: ابحث

en: No episodes available
ar: لا يوجد حلقات متوفرة

en: No errors logged
ar: لم يسجل أي خطأ

en: Error code:
ar: رمز الخطأ:

[ctx: @title]
en: Error Log
ar: سجل الاخطاء

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
ar: مسح جميع الاخطاء

en: Show Error Log
ar: عرض سجل الاخطاء

en: Podcast Details
ar: تفاصيل المدونة الصوتية

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
ar: بواسطة %1

en: Refresh Podcast
ar: تحديث المدونة الصوتية

en: Show Details
ar: عرض التفاصيل

en: Podcast URL:
ar: رابط المدونة الصوتية:

en: Weblink:
ar: رابط الشبكة:

en: Subscribed since: %1
ar: مشترك منذ: %1

en: Last updated: %1
ar: اخر تحديث في: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
ar[0]: حلقة
ar[1]: حلقة واحدة
ar[2]: حلقتان
ar[3]: %1 حلقات
ar[4]: %1 حلقة
ar[5]: %1 حلقة

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
ar[0]: غير مشغلة
ar[1]: واحدة غير مشغلة
ar[2]: اثنتان غير مشغلتان
ar[3]: غير مشغلات %1
ar[4]: غير مشغلة %1
ar[5]: غير مشغلة %1

en: Error (%1): %2
ar: خطأ (%1) : %2

en: Remove Podcast
ar: احذف المدونة الصوتية

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
ar: حدث جميع المدونات الصوتية

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
ar: إضافة مدونة صوتية…

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
ar: افرز

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
ar: اختر طريقة فرز الاشتراكات

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
ar: استورد مدونات صوتية…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
ar: صدّر مدونات صوتية…

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
ar: استورد مدونات صوتية

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
ar: ملفات OPML (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
ar: ملفات XML (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
ar: جميع الملفات (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
ar: صدّر مدونات صوتية

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
ar: لم تضف أي مدونة صوتية حتى الآن

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
ar: لا يوجد أي مدونات صوتية

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
ar: البدء بإضافة مدونات صوتية:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
ar: ابحث على الانترنت

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
ar: زامِن

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
ar: حدّد الكل

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
ar: ألغِ تحديد الكلّ

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
ar[0]: احذف مدونة صوتية
ar[1]: احذف مدونة صوتية واحدة
ar[2]: احذف المدونتين الصوتيتين
ar[3]: احذف المدونات الصوتية
ar[4]: احذف المدونات الصوتية
ar[5]: احذف المدونات الصوتية

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
ar: تفاصيل المدونة الصوتية

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
ar: صفّر

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
ar: المرشح النشط: %1

en: Played
ar: مشغل

en: Read
ar: قراءة

en: New
ar: جديد

en: Remove from Queue
ar: احذف من الطابور

en: Download
ar: نزّل

en: Cancel Download
ar: ألغ التنزيل

en: Delete Download
ar: احذف التنزيل

en: Add to Queue
ar: إضافة للطابور

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
ar: بث

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
ar: افرز

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
ar: اختر كيف ترتب الحلقات

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
ar: المرشح

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
ar: رشح الحلقات بالحالة

en: Select All
ar: حدّد الكل

en: Deselect All
ar: ألغِ تحديد الكلّ

en: Mark as Played
ar: علّم كمشغل

en: Mark as Unplayed
ar: علّم كغير مشغل

en: Label as "New"
ar: ضع ملصق "جديد"

en: Remove "New" Label
ar: احذف ملصق "جديد"

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
ar[0]: احذف تنزيل
ar[1]: احذف تنزيل واحد
ar[2]: احذف التنزيلان
ar[3]: احذف التنزيلات
ar[4]: احذف التنزيلات
ar[5]: احذف التنزيلات

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
ar: لايوجد نتائج للبحث

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
ar: خيارات البحث المتقدمة

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
ar: تفضيلات البحث

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
ar: ابحث في:

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
ar: الطابور

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
ar: الإعدادات

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
ar[0]: لم تحدث أي مدونة صوتية من أصل %1
ar[1]: حدثت مدونة واحدة من أصل %2
ar[2]: حدثت مدونتان صوتيتان من أصل %2
ar[3]: حدثت %1 مدونات من أصل %2
ar[4]: حدثت %1 مدونة من أصل %2
ar[5]: حدثت %1 مدونة من أصل %2

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
ar[0]: لم ينقل أي ملف من أصل %1
ar[1]: نقل ملف واحد من أصل %2
ar[2]: نقل ملفان من أصل %2
ar[3]: نقل %1 ملفات من أصل %2
ar[4]: نقل %1 ملف من أصل %2
ar[5]: نقل %1 ملف من أصل %2

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
ar: تنزيلات المدونة الصوتية غير مسموح به على الاتصال المقيد

en: No Track Loaded
ar: لا يوجد مسار محمل

en: No Title
ar: لا يوجد عنوان

en: No podcast title
ar: لا يوجد عنوان للمدونة الصوتية

en: No chapters found
ar: لا يوجد فصول

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
ar: الإعدادات المسبقة لتقييم التشغيل

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
ar: إعدادات مسبقة جديدة:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
ar: أضف

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
ar: أضف قيمة جديد لمعدل التشغيل للقائمة

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
ar: اخفض معدل التشغيل

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
ar: ارفع معدل التشغيل

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
ar: الاعدادات المسبقة الحالية:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
ar: اختيار تقييم التشغيل

[ctx: @action:button]
en: Customize
ar: تخصيص

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
ar[0]: حلقة
ar[1]: حلقة واحدة
ar[2]: حلقتان
ar[3]: %1 حلقات
ar[4]: %1 حلقة
ar[5]: %1 حلقة

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
ar: الوقت المتبقي

[ctx: @info]
en: Queue is empty
ar: الطابور فارغ

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
ar: ابحث في الحلقات…

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @label:listbox Label for selecting the type of GUI for the app (desktop, mobile or auto)]
en: Optimize interface for mobile/desktop usage
ar: حسِّن الواجهة لاستخدام الجوال أو سطح المكتب

[ctx: @label]
en: This will require a restart of the app to take effect
ar: سيتطلب هذا إعادة تشغيل التطبيق حتى يصبح ساري المفعول

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Auto
ar: آليّ

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Desktop
ar: سطح المكتب

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Mobile
ar: جوّال

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
ar: سمة الألوان

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
ar: عرض عناوين المدونة الصوتية في الاشتراك

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
ar: أعرض صورة الحلقة عوضا عن صورة المدونة الصوتية في القوائم

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
ar: ظهار عناوين المدونة الصوتية في قوائم الحلقات

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
ar: أيقونة الصينية

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
ar: عرض الرمز في علبة النظام

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
ar: تصغير إلى العلبة بدلا من الاغلاق

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
ar: نوع رمز العلبة

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
ar: ملون

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
ar: فاتح

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
ar: غامق

[ctx: @title Form header for settings related to text/fonts]
en: Text
ar: النص

[ctx: @option:check]
en: Use system default
ar: استخدام افتراضيات النظام

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
ar: حجم الخط

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
ar: سجل الاخطاء

[ctx: @action:button]
en: Clear All
ar: امسح الكلّ

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
ar: إعدادات التشغيل

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
ar: اختر خلفية الصوت

[ctx: @option:check Label for setting whether the total track time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Show time left instead of total track time
ar: عرض الوقت المتبقي بدلا من اجمالي الوقت

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
ar: تعديل الوقت المتبقي بناء على سرعة التشغيل

[ctx: @option:check]
en: Prefer streaming over downloading
ar: فضّل البث المباشر على التنزيل

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
ar: معدل التخطي للأمام (ثواني)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
ar: معدل الرجوع للخلف (ثواني)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
ar: إعدادات تحديث المدونة الصوتية

[ctx: @label:listbox]
en: Periodically retrieve podcast feeds
ar: اسحب تحديثات المدونة الصوتية بشكل دوري

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
ar: البتة

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
ar[0]: كل ساعة
ar[1]: كل ساعة
ar[2]: كلّ ساعتين
ar[3]: كلّ %1 ساعات
ar[4]: كلّ %1 ساعة
ar[5]: كلّ %1 ساعة

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
ar[0]: كل يوم
ar[1]: يومياً
ar[2]: كل يومين
ar[3]: كل %1 أيام
ar[4]: كل %1 يوماً
ar[5]: كل %1 يوم

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
ar: اسحب تحديثات المدونة الصوتية آليا عند بدء التشغيل

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
ar: حدث بيانات الحلقة الموجودة عند التحديث (أبطأ)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
ar: إضافة الحلقات الجديدو تلقائيا للطابور

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
ar: تنزيل الحلقات الجديدة تلقائيا

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
ar: إعدادات الطابور

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
ar: الاستمرار بتشغيل الحلقة القادمة بعد نهاية هذه الحلقة

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
ar: اعادة تعيين موقع زر التشغيل بعد تشغيل الحلقة

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
ar: سلوك الحلقات المشغلة

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
ar: لا تحذف

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
ar: احذف حالا

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
ar: حذف في بدء التشغيل القادم

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
ar: تعليم الحلقات كمشغلة عند تبقي (ثواني) في الوقت

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
ar: عند إضافة مدونات صوتية جديدة

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
ar: تعليم جميع الحلقات كمشغلة

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
ar: تعليم الحلقات الأحدث كغير مشغلة

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
ar: تعليم جميع الحلقات الجديدة كغير مشغلة

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
ar: الشبكة

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
ar: مكّن عمليات التحقق من اتصال الشبكة

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
ar: على اتصالات مقيدة

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
ar: السماح بتحديثات المدونة الصوتية

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
ar: السماح بتنزيلات الحلقة

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
ar: السماح بتنزيلات الصورة

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
ar: السماح بالبث

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
ar: وسيط الشّبكة

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
ar: افتراضيات النظام

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
ar: لا وكيل

[ctx: @label:textbox Hostname for proxy config]
en: Host
ar: المضيف

[ctx: @label:spinbox Port for proxy config]
en: Port
ar: المنفذ

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
ar: المستخدم

[ctx: @label:textbox Password for proxy config]
en: Password
ar: كلمة السّرّ

[ctx: @action:button]
en: Apply
ar: طبّق

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
ar: قد يصير تجاوز لإعدادات وكيل الشبكة على مستوى النظام أو التطبيق من برنامج مشغل الصوت عند دفق الصوت. ستظل  الإعدادات سارية بقية الإجراءات الأخرى المتعلقة بالشبكة، بما في ذلك تنزيل الحلقات.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: General
ar: عام

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
ar: التخزين

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
ar: الشبكة

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
ar: المزامنة

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About Kasts
ar: عن كاست

[ctx: @title:group]
en: About
ar: عن

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About KDE
ar: عن كِيدِي

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
ar: مسار التخزين

[ctx: @option:check]
en: Use default path
ar: استخدام المسار الافتراضي

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
ar: مسار التخزين

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
ar: اختيار مجلد…

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
ar: اختيار مسار التخزين

[ctx: @title Form header for section showing information about local storage]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
ar: تنزيلات المدونة الصوتية

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
ar: تم استخدام %1 من مساحة القرص

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
ar: ذاكرة الصور المؤقتة

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
ar: مسح الذاكرة المؤقتة

[ctx: @label]
en: Account
ar: الحساب

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
ar: مسجل الدخول بحساب "%1" على خادم "%2"

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
ar: المزامنة معطلة

[ctx: @action:button]
en: Logout
ar: اخرج

[ctx: @action:button]
en: Login
ar: لج

[ctx: @label]
en: Manually sync
ar: مزامنة يدوية

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
ar: المزامنة الآن

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
ar: أخر مزامنة مكتملة مع الخادم

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
ar: أخر رفع سريع إلى الخادم

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
ar: مزامنة تلقائية

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
ar: القيام بمزامنة كاملة اثناء بدء التشغيل

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
ar: مزامنة كاملة عند جلب المدونات الصوتية

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
ar: حمّل مواضع تشغيل الحلقة عند تشغيل/اللبث

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
ar: خيارات متقدمة

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
ar: اجلب جميع حالات الحلقات إلى الخادم

[ctx: @action:button]
en: Fetch
ar: اجلب

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
ar: رفع جميع حالات الحلقات المحلية إلى الخادم

[ctx: @action:button]
en: Push
ar: ادفع

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
ar: رفع جميع حالات الحلقات إلى الخادم؟

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
ar: الرجاء ملاحظة ان رفع حالة التشغيل لجميع الحلقات المحلية إلى الخادم قد يستغرق وقتا طويلا جدا وقد يتسبب في ضغط الخادم. كما يجب ملاحظة انه سيتم الكتابة على حالة الحقات الموجودة في الخادم.
    
    هل تريد المتابعة؟

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
ar: اختر مزود مزامنة

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
ar: مزامنة مع خادم gpodder.net الرسمي

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
ar: مزامنة مع تطبيق GPodder Nextcloud

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
ar: مزامنة بيانات تسجيل الدخول

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
ar: مزامنة مع تطبيق GPodder Nextcloud

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
ar: مزامنة مع خدمة gpodder.net

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
ar: قم بالمزامنة مع خادم نكست كلاود المثبت عليه تطبيق GPodder Sync: %1.<br/>يُنصح بإنشاء كلمة مرور التطبيق يدويًا لكاست من خلال واجهة الويب واستخدام بيانات الاعتماد هذه.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
ar: إذا لم يكن لديك مستخدم, يجب إنشاء حساب في %1

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
ar: اسم المستخدم:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ar: كلمة السر:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
ar: استخدام خادم مخصص

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
ar: اسم المضيف:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
ar: مزامنة إعدادات الجهاز

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
ar: أنشئ جهاز جديد

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
ar: اسم الجهاز:

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
ar: وصف الجهاز:

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
ar: نوع الجهاز:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
ar: أخرى

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: desktop
ar: حاسب مكتبي

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: laptop
ar: حاسب محمول

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: server
ar: الخادم:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: mobile
ar: الجوّال

[ctx: @action:button]
en: Create Device
ar: أنشئ جهاز

[ctx: @label]
en: or select an existing device
ar: أو اختر جهاز موجود

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
ar: إعدادات مزامنة الجهاز

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
ar: هل يجب مزامنة كافة اشتراكات البودكاست الموجودة على حساب gpodder.net عبر كافة الأجهزة؟
    إذا كنت لا تعرف ما يعنيه هذا، فمن الأفضل أن تختار "موافق".

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
ar: مزامنة الآن؟

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
ar: تنفيذ اول مزامنة الآن؟

en: Sleep Timer
ar: مؤقت النوم

en: Start
ar: البدء

en: Status: Active
ar: الحالة: نشط

en: Status: Inactive
ar: الحالة: غير نشط

en: Remaining time: %1
ar: الوقت المتبقي: %1

en: Seconds
ar: ثواني

en: Minutes
ar: دقائق

en: Hours
ar: ساعات

en: Sync Password Required
ar: مزامنة كلمة المرور اجباري

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
ar: تعذر استرداد كلمة المرور للمستخدم "%1" على خادم نكست كلاود "%2".

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
ar: تعذر استرداد كلمة المرور للمستخدم "%1" على "gpodder.net".

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Abort
ar: احباط

[ctx: Volume as a percentage]
en: %1%
ar: %1٪

en: Never
ar: مطلقا

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
ar: كاست على %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
ar: لا يمكن تسجيل الدخول إلى خادم GPodder-nextcloud

en: Could not log into GPodder server
ar: لا يمكن تسجيل الدخول إلى خادم GPodder

en: I/O denied: Cannot save password.
ar: قراء كتابة مرفوضة: لا يمكن حفظ كلمة المرورز

en: I/O denied: Cannot access password file.
ar: قراء كتابة مرفوضة: لا يمكن الوصول الر ملف كلمة المرور.

en: Could not create GPodder device
ar: لا يمكن إنشاء جهاز GPodder

en: Could not retrieve synced device status
ar: لا يمكن جلب حالات الأجهزة المتزامنة

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
ar: لا يمكن جلب الاشتراكات لجهاز %1

en: Could not upload subscriptions for device %1
ar: لا يمكن رفع الاشتراكات لجهاز %1

en: Could not retrieve subscription updates from server
ar: لا يمكن جلب تحديثات الاشتراك من الخادم

en: Could not upload subscription changes to server
ar: لا يمكن رفع تغييرات الاشتراك إلى الخادم

en: Could not retrieve episode updates from server
ar: لا يمكن جلب تحديثات الحلقة من الخادم

en: Could not upload episode updates to server
ar: لا يمكن رفع تحديثات الحلقة من الخادم

en: Internal data error
ar: خطأ بيانات داخلي

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
ar: (الخطوة %1 من %2) بدء المزامنة

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
ar: (الخطوة %1 من %2) طلب تحديثات الاشتراك البعيدة

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
ar: (الخطوة %1 من %2) رفع تحديثات الاشتراك المحلية

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
ar[0]: (خطوة %3 من %4) تم تحديث %2 من أصل %1 مدونة صوتية
ar[1]: (خطوة %3 من %4) تم تحديث %2 من أصل مدونة صوتية واحدة
ar[2]: (خطوة %3 من %4) تم تحديث %2 من أصل مدونتان صوتيتان
ar[3]: (خطوة %3 من %4) تم تحديث %2 من أصل %1 مدونات صوتية
ar[4]: (خطوة %3 من %4) تم تحديث %2 من أصل %1 مدونة صوتية
ar[5]: (خطوة %3 من %4) تم تحديث %2 من أصل %1 مدونة صوتية

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
ar: (الخطوة %1 من %2) طلب تغييرات الحلقة البعيدة

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
ar: (الخطوة %1 من %2) تطبيق تغييرات الحلقة البعيدة

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
ar: (الخطوة %1 من %2) رفع تحديثات الحلقات المحلية

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
ar: (الخطوة %1 من %2) المزامنة المنتهية

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
ar: مزامنة محبطة

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
ar: انتهت المزامنة مع خطأ

en: Downloading %1
ar: جاري التنزيل %1

en: Old location:
ar: الموقع القديم:

en: New location:
ar: موقع جديد:

en: Destination path not writable
ar: مسار الوجهة غير قابل للكتابة

en: Operation aborted by user
ar: العملية ملغاة بواسطة مستخدم

en: An error occurred while copying data
ar: حدث خطأ اثناء نسخ البيانات

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
ar: كاست
    انقر بالزر الأوسط للتشغيل/التوقف

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
ar: أخّر

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
ar: قدم

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
ar: تخطي للأمام

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
ar: إنهاء
