kasts - en to fi translation catalogue (380 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
fi: Suoratoistoa ei sallittu maksullisessa yhteydessä

en: No network connection
fi: Ei verkkoyhteyttä

en: Invalid Media
fi: Virheellinen media

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
fi: Podcastien lataamista ei sallittu maksullisissa yhteyksissä

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
fi: %1 ja %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
fi: %1 ja %2

en: Podcast update error
fi: Podcast-virkistysvirhe

en: Media download error
fi: Median latausvirhe

en: Update not allowed on metered connection
fi: Maksullinen yhteys ei salli virkistystä

en: Invalid media file
fi: Virheellinen mediatiedosto

en: Nothing found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Error moving storage path
fi: Virhe siirrettäessä tallennuspaikkaa

en: Error syncing feed and/or episode status
fi: Virhe synkronoitaessa syötteen tai jakson tilaa

en: Streaming not allowed on metered connection
fi: Suoratoistoa ei sallittu maksullisissa yhteyksissä

en: Database error
fi: Tietokantavirhe

en: Example KMediaSession Player
fi: Esimerkki-KMediaSession-soitin

en: Select File…
fi: Valitse tiedosto…

en: Select Media File
fi: Valitse mediatiedosto

en: OR
fi: TAI

en: Open
fi: Avaa

en: Play
fi: Soita

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Title: %1
fi: Otsikko: %1

en: Artist: %1
fi: Artisti: %1

en: Album: %1
fi: Albumi: %1

en: Media status: %1
fi: Median tila: %1

en: Playback status: %1
fi: Toiston tila: %1

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
fi: Toistaa musiikkia

en: Podcast Application
fi: Podcast-sovellus

en: Adds a new podcast to subscriptions.
fi: Lisää tilauksiin uuden podcastin.

en: Podcast URL
fi: Podcastin verkko-osoite

en: Podcast Player
fi: Podcast-soitin

en: © 2020–2025 KDE Community
fi: © 2020–2025 KDE-yhteisö

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
fi: Ei suodatinta

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
fi: Kuunnellut jaksot

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
fi: Kuuntelemattomat jaksot

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
fi: ”Uusiksi” merkityt jaksot

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
fi: Jaksot, joita ei ole merkitty ”uusiksi”

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
fi: Suosikeiksi merkityt jaksot

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
fi: Jaksot, joita ei ole merkitty suosikeiksi

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
fi: Podcastin otsikko

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
fi: Päiväys: uusin ensin

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
fi: Päiväys: vanhin ensin

[ctx: @info]
en: Unnamed chapter
fi: Nimetön luku

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
fi: Kuuntelemattomien määrä: laskeva

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
fi: Kuuntelemattomien määrä: nouseva

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
fi: Uusien määrä: laskeva

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
fi: Uusien määrä: nouseva

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
fi: Suosikkimäärä: laskeva

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
fi: Suosikkimäärä: nouseva

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
fi: Podcastin otsikko: A→Ö

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
fi: Podcastin otsikko: Ö→A

en: Add New Podcast
fi: Lisää uusi podcast

en: Url:
fi: Verkko-osoite:

en: Add Podcast
fi: Lisää podcast

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
fi: Podcastien virkistystä ei toistaiseksi sallita maksullisissa yhteyksissä

[ctx: @title:window]
en: Select Option
fi: Valitse vaihtoehto

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
fi: Verkko tavoittamattomissa

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
fi: Verkkoa ei ilmeisesti tavoiteta. Ellei näin ole, tarkistuksen voi kuitenkin poistaa käytöstä: Asetukset > Verkko.

en: Don't Allow
fi: Älä salli

en: Allow Once
fi: Salli kerran

en: Always Allow
fi: Salli aina

en: Seek backward
fi: Kelaa taaksepäin

en: Seek forward
fi: Kelaa eteenpäin

en: Skip forward
fi: Hyppää eteenpäin

en: Playback rate:
fi: Soittonopeus:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
fi: Näytä lukujen luettelo

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
fi: Näytä jaksotiedot

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
fi: Ajaa uniajastimen asetukset

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
fi: Avaa äänenvoimakkuusasetukset

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
fi: Vaimenna/lopeta vaimennus

[ctx: @action:button]
en: Show more
fi: Näytä lisää

[ctx: @action:button]
en: Chapters
fi: Luvut

[ctx: @action:button]
en: Show Info
fi: Näytä tiedot

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
fi: Uniajastin

en: Chapters
fi: Luvut

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
fi: Etsi

en: Search podcastindex.org
fi: Etsi podcastindex.orgista

en: Search
fi: Etsi

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscribed
fi: Tilattu

[ctx: @title of page with list of downloaded episodes]
en: Downloads
fi: Lataukset

en: Refresh All Podcasts
fi: Virkistä kaikki podcastit

[ctx: @info:placeholder]
en: No downloads
fi: Ei latauksia

[ctx: @title]
en: Episode Details
fi: Jaksotiedot

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
fi: Avaa selaimeen

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
fi: Lataa

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
fi: Peru lataus

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
fi: Keskeytä

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
fi: Toista

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
fi: Suoratoista

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
fi: Lisää jonoon

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
fi: Poista jonosta

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
fi: Poista lataus

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
fi: Nollaa soittokohta

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
fi: Merkitse kuuntelemattomaksi

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
fi: Merkitse kuunnelluksi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
fi: Poista ”Uusi”-nimiö

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
fi: Merkitse ”uudeksi”

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
fi: Poista suosikeista

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
fi: Lisää suosikkeihin

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
fi: Avaa podcast

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
fi: Kopioi jakson latausosoite

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
fi: Linkki kopioitu

[ctx: @title of page with list of podcast episodes]
en: Episodes
fi: Jaksot

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
fi: Etsi

en: No episodes available
fi: Ei jaksoja saatavilla

en: No errors logged
fi: Ei virheitä lokissa

en: Error code:
fi: Virhekoodi:

[ctx: @title]
en: Error Log
fi: Virheloki

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
fi: Tyhjennä kaikki virheet

en: Show Error Log
fi: Näytä virheloki

en: Podcast Details
fi: Podcastin tiedot

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
fi: tekijältä %1

en: Refresh Podcast
fi: Virkistä podcast

en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: Podcast URL:
fi: Podcastin verkko-osoite:

en: Weblink:
fi: Sivusto:

en: Subscribed since: %1
fi: Tilattu: %1 alkaen

en: Last updated: %1
fi: Viimeksi virkistetty: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
fi[0]: Yksi jakso
fi[1]: %1 jaksoa

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
fi[0]: Yksi kuuntelematta
fi[1]: %1 kuuntelematta

en: Error (%1): %2
fi: Virhe (%1): %2

en: Remove Podcast
fi: Poista podcast

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
fi: Podcasteja ei ole vielä lisätty

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
fi: Podcasteja ei löytynyt

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
fi: Aloita lisäämällä podcasteja:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
fi: Etsi verkossa

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
fi: Synkronoi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
fi[0]: Poista podcast
fi[1]: Poista podcast

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
fi: Podcastin tiedot

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
fi: Tilaukset

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
fi: Virkistä kaikki podcastit

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
fi: Lisää podcast…

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
fi: Lajittele

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
fi: Valitse, miten tilaukset lajitellaan

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
fi: Tuo podcasteja…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
fi: Vie podcasteja…

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
fi: Tuo podcasteja

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
fi: OPML-tiedostot (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
fi: XML-tiedostot (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
fi: Vie podcasteja

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
fi: Palauta

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
fi: Aktiivinen suodatin: %1

en: Played
fi: Kuunneltu

en: Read
fi: Lue

en: New
fi: Uusi

en: Remove from Queue
fi: Poista jonosta

en: Download
fi: Lataa

en: Cancel Download
fi: Peru lataus

en: Delete Download
fi: Poista lataus

en: Add to Queue
fi: Lisää jonoon

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
fi: Suoratoista

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
fi: Lajittele

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
fi: Valitse, miten jaksot lajitellaan

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
fi: Suodata

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
fi: Suodata jaksoja tilan mukaan

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Mark as Played
fi: Merkitse kuunnelluksi

en: Mark as Unplayed
fi: Merkitse kuuntelemattomaksi

en: Label as "New"
fi: Merkitse ”uudeksi”

en: Remove "New" Label
fi: Poista ”Uusi”-nimiö

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
fi[0]: Poista lataus
fi[1]: Poista lataukset

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
fi: Ei hakutuloksia

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
fi: Lisähakuasetukset

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
fi: Hakuasetukset

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
fi: Etsi:

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
fi: Jono

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
fi[0]: Virkistetty %2/%1 podcast
fi[1]: Virkistetty %2/%1 podcastia

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
fi[0]: Siirrettiin %2/%1 tiedosto
fi[1]: Siirrettiin %2/%1 tiedostoa

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
fi: Podcastien lataamista ei toistaiseksi sallita maksullisissa yhteyksissä

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: No podcast title
fi: Podcastilla ei ole otsikkoa

en: No chapters found
fi: Lukuja ei löytynyt

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
fi: Soittonopeuden esiasetukset

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
fi: Uusi esiasetus:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
fi: Lisää luetteloon uusi toistonopeusarvo

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
fi: Hidasta soittonopeutta

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
fi: Nopeuta soittonopeutta

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
fi: Nykyiset esiasetukset:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
fi: Valitse soittonopeus

[ctx: @action:button]
en: Customize
fi: Mukauta

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
fi[0]: Yksi jakso
fi[1]: %1 jaksoa

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
fi: Aikaa jäljellä

[ctx: @info]
en: Queue is empty
fi: Jono on tyhjä

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
fi: Etsi jaksoja…

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @label:listbox Label for selecting the type of GUI for the app (desktop, mobile or auto)]
en: Optimize interface for mobile/desktop usage
fi: Optimoi käyttöliittymä mobiili- tai työpöytäkäyttöön

[ctx: @label]
en: This will require a restart of the app to take effect
fi: Tämä vaatii sovelluksen uudelleenkäynnistyksen tullakseen voimaan

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Desktop
fi: Työpöytä

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Mobile
fi: Mobiili

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
fi: Väriteema

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
fi: Näytä tilausnäkymässä aina podcastien otsikot

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
fi: Näytä luetteloissa jakson kuva podcastin kuvan sijaan

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
fi: Näytä jaksoluetteloissa podcastien otsikot

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
fi: Ilmoitusaluekuvake

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
fi: Näytä ilmoitusalueella kuvake

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
fi: Pienennä ilmoitusalueelle sulkemisen sijaan

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
fi: Ilmoituskuvakkeen tyyppi

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
fi: Värikäs

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
fi: Vaalea

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
fi: Tumma

[ctx: @title Form header for settings related to text/fonts]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @option:check]
en: Use system default
fi: Käytä järjestelmän oletusta

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
fi: Fonttikoko

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
fi: Virheloki

[ctx: @action:button]
en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
fi: Toistoasetukset

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
fi: Valitse äänijärjestelmä

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
fi: Säädä jäljellä olevaa aikaa nykyisen toistonopeuden mukaan

[ctx: @option:check]
en: Prefer streaming over downloading
fi: Suosi latauksen sijaan suoratoistoa

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
fi: Hyppyaskel eteenpäin (sekunteina)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
fi: Hyppyaskel taaksepäin (sekunteina)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
fi: Podcast-päivitysasetukset

[ctx: @label:listbox]
en: Periodically retrieve podcast feeds
fi: Nouda podcast-syötteet määrävälein

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
fi[0]: Tunneittain
fi[1]: %1 tunnin välein

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
fi[0]: Päivittäin
fi[1]: %1 päivän välein

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
fi: Nouda podcast-päivitykset käynnistettäessä

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
fi: Päivitä olemassa oleva jaksotieto virkistettäessä (hidas)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
fi: Lisää uudet jaksot jonoon automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
fi: Lataa uudet jaksot automaattisesti

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
fi: Jonoasetukset

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
fi: Jatka seuraavaan jaksoon, kun nykyinen on kuunneltu

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
fi: Palauta toistokohta, kun jakso on toistettu

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
fi: Toistetun jakson toiminta

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
fi: Älä poista

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
fi: Poista välittömästi

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
fi: Poista käynnistettäessä uudelleen

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
fi: Merkitse jaksot toistetuiksi, kun jäljellä on annettu aika (sekunteina)

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
fi: Lisättäessä uusia podcasteja

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
fi: Merkitse kaikki jaksot kuunnelluiksi

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
fi: Merkitse viimeisimmät jaksot kuuntelemattomiksi

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
fi: Merkitse kaikki jaksot kuuntelemattomiksi

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
fi: Käytä verkkoyhteystarkistuksia

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
fi: Maksullisissa yhteyksissä

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
fi: Salli podcast-päivitykset

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
fi: Salli jaksojen lataaminen

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
fi: Salli kuvien lataaminen

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
fi: Salli suoratoisto

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
fi: Välityspalvelin

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
fi: Ei välityspalvelinta

[ctx: @label:textbox Hostname for proxy config]
en: Host
fi: Palvelin

[ctx: @label:spinbox Port for proxy config]
en: Port
fi: Portti

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: @label:textbox Password for proxy config]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: @action:button]
en: Apply
fi: Käytä

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
fi: Ääntä toistettaessa äänijärjestelmä saattaa sivuuttaa järjestelmän tai sovelluksen välityspalvelinasetukset. Kaikki verkkotoiminnot, myös jaksojen lataus, noudattavat silti asetuksia.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
fi: Talletustila

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
fi: Tahdistus

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About Kasts
fi: Tietoa Kastsista

[ctx: @title:group]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
fi: Talletuspaikka

[ctx: @option:check]
en: Use default path
fi: Käytä oletussijaintia

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
fi: Talletuspaikka

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
fi: Valitse kansio…

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
fi: Valitse talletuspaikka

[ctx: @title Form header for section showing information about local storage]
en: Information
fi: Tietoa

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
fi: Podcast-lataukset

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
fi: Levytilaa käytössä %1

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
fi: Kuvavälimuisti

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
fi: Tyhjennä välimuisti

[ctx: @label]
en: Account
fi: Tili

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
fi: Kirjauduttu tilille ”%1” palvelimella ”%2”

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
fi: Tahdistus ei käytössä

[ctx: @action:button]
en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: @action:button]
en: Login
fi: Kirjaudu

[ctx: @label]
en: Manually sync
fi: Tahdista itse

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
fi: Tahdista nyt

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
fi: Viimeisin täysi tahdistus palvelimeen

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
fi: Viimeisin pikalähetys tahdistuspalvelimeen

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
fi: Automaattinen tahdistus

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
fi: Tee käynnistettäessä täysi tahdistus

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
fi: Tee podcasteja noudettaessa täysi tahdistus

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
fi: Lähetä toista/keskeytä-toiminnon jälkeen jakson toistokohdat

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
fi: Nouda palvelimelta kaikkien jaksojen tila

[ctx: @action:button]
en: Fetch
fi: Nouda

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
fi: Lähetä kaikkien paikallisten jaksojen tila palvelimeen

[ctx: @action:button]
en: Push
fi: Lähetä

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
fi: Lähetetäänkö kaikkien paikallisten jaksojen tila palvelimeen?

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
fi: Huomaa, että kaikkien paikallisten jaksojen toistotilan lähettäminen palvelimeen kestää pitkään ja saattaa ylikuormittaa palvelimen. Toimenpide myös korvaa kaiken palvelimella jo olevan jaksotiedon.
    
    Jatketaanko?

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
fi: Valitse tahdistuksen tarjoaja

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
fi: Tahdista viralliseen gpodder.net-palvelimeen

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
fi: Tahdista GPodder Nextcloud -sovelluksella

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
fi: Tahdistuksen kirjautumisasetukset

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
fi: Tahdista GPodder Nextcloud -sovelluksella

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
fi: Tahdista gpodder.net-palveluun

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
fi: Tahdista Nextcloud-palvelimeen, johon on asennettu GPodderin tahdistussovellus: %1.<br/>Käyttäjää suositellaan luomaan Kasts-sovellussalasana verkkokäyttöliittymässä ja käyttämään samoja tunnistustietoja.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
fi: Ellei sinulla ole jo tiliä, sen voi luoda osoitteessa %1

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
fi: Salasana:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
fi: Käytä mukautettua palvelinta

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
fi: Konenimi:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
fi: Tahdista laiteasetukset

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
fi: Luo uusi laite

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
fi: Laitenimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
fi: Laitteen kuvaus:

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
fi: Laitteen tyyppi:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
fi: muu

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: desktop
fi: työpöytä

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: laptop
fi: kannettava

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: server
fi: palvelin

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: mobile
fi: mobiili

[ctx: @action:button]
en: Create Device
fi: Luo laite

[ctx: @label]
en: or select an existing device
fi: tai valitse olemassa oleva laite

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
fi: Laitteen tahdistusasetukset

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
fi: Tulisiko tämän gpodder.net-tilin kaikki podcast-tilaukset tahdistaa kaikilla laitteilla?
    Ellet tiedä mitä tämä tarkoittaa, kannattaa valita ”OK”.

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
fi: Tahdistetaanko nyt?

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
fi: Suoritetaanko ensitahdistus nyt?

en: Sleep Timer
fi: Uniajastin

en: Start
fi: Käynnistä

en: Status: Active
fi: Tila: Aktiivinen

en: Status: Inactive
fi: Tila: Passiivinen

en: Remaining time: %1
fi: Aikaa jäljellä: %1

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Hours
fi: Tunnit

en: Sync Password Required
fi: Synkronointisalasana vaaditaan

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
fi: Käyttäjän ”%1” salasanaa Nextcloud-palvelimalla ”%2” ei saatu.

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
fi: Käyttäjän ”%1” salasanaa gpodder.netissä ei saatu.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Abort
fi: Keskeytä

[ctx: Volume as a percentage]
en: %1%
fi: %1 %

en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
fi: Kasts koneella %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
fi: GPodder-Nextcloud-palvelimeen ei voitu kirjautua.

en: Could not log into GPodder server
fi: GPodder-palvelimeen ei voitu kirjautua

en: I/O denied: Cannot save password.
fi: I/O estetty: salasanaa ei voi tallentaa.

en: I/O denied: Cannot access password file.
fi: I/O estetty: ei pääsyä salasanatiedostoon.

en: Could not create GPodder device
fi: GPodder-laitetta ei voida luoda

en: Could not retrieve synced device status
fi: Ei saatu synkronoidun laitteen tilaa

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
fi: Ei saatu laitteen %1 tilauksia

en: Could not upload subscriptions for device %1
fi: Ei saatu lähetettyä laitteen %1 tilauksia

en: Could not retrieve subscription updates from server
fi: Ei saatu tilauspäivityksiä palvelimesta

en: Could not upload subscription changes to server
fi: Ei saatu lähetettyä tilausmuutoksia palvelimeen

en: Could not retrieve episode updates from server
fi: Ei saatu jaksomuutoksia palvelimelta

en: Could not upload episode updates to server
fi: Ei saatu lähetettyä jaksopäivityksiä palvelimeen

en: Internal data error
fi: Sisäinen tietovirhe

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
fi: (Vaihe %1/%2) Aloitetaan synkronointi

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
fi: (Vaihe %1/%2) Kysellään etätilauspäivityksiä

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
fi: (Vaihe %1/%2) Lähetetään paikallisia tilauspäivityksiä

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
fi[0]: (Vaihe %3/%4) Päivitetty %2/%1 podcast
fi[1]: (Vaihe %3/%4) Päivitetty %2/%1 podcastia

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
fi: (Vaihe %1/%2) Kysellään etäjaksopäivityksiä

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
fi: (Vaihe %1/%2) Otetaan käyttöön etäjaksomuutoksia

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
fi: (Vaihe %1/%2) Lähetetään paikallisia jaksopäivityksiä

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
fi: (Vaihe %1/%2) Viimeistellään synkronointi

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
fi: Synkronointi keskeytettiin

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
fi: Synkronointi päättyi virheeseen

en: Downloading %1
fi: Ladataan: %1

en: Old location:
fi: Aiempi sijainti:

en: New location:
fi: Uusi sijainti:

en: Destination path not writable
fi: Kohdesijaintiin ei voi kirjoittaa

en: Operation aborted by user
fi: Käyttäjä keskeytti toimenpiteen

en: An error occurred while copying data
fi: Tietoa kopioitaessa tapahtui virhe

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
fi: Kasts
    Toisto/tauko keskipainikkeella

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
fi: Hyppää taaksepäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
fi: Soita

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
fi: Tauko

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
fi: Hyppää eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
fi: Hyppää eteenpäin

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
fi: Lopeta
