kasts - en to ia translation catalogue (372 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
ia: Streaming  sur connexion a consumo non permittite

en: No network connection
ia: Necun connexion de rete

en: Invalid Media
ia: Multimedia invalide

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
ia: Discargamentos de Podcast non permittite sur connexiones a consumo

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
ia: %1 e %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
ia: %1, e %2

en: Podcast update error
ia: Error de actualisation de podcast

en: Media download error
ia: Error de discargamento de Medios

en: Update not allowed on metered connection
ia: Actualisation non permittite sur connexion a consumo

en: Invalid media file
ia: File d medios invalide

en: Nothing found
ia: Il trovava nulle

en: Error moving storage path
ia: Error movente file de immagazinage

en: Error syncing feed and/or episode status
ia: Error synchronisante fluxo (syndication) e/o stato de episodio

en: Streaming not allowed on metered connection
ia: Streaming non permittite sur connexion a consumo

en: Database error
ia: Error de base de datos

en: Example KMediaSession Player
ia: Exemplo Reproductor de KMediaSession

en: Select File…
ia: Selige File…

en: Select Media File
ia: Selige file de Multimedia

en: Open
ia: Aperi

en: Play
ia: Reproduce

en: Pause
ia: Pausa

en: Stop
ia: Stoppa

en: Mute
ia: Surdina

en: Title: %1
ia: Titulo: %1

en: Artist: %1
ia: Artista:%1

en: Media status: %1
ia: Stato de multimedia: %1

en: Playback status: %1
ia: Stato de reproductor: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
ia: Reproducente multimedia

en: Podcast Application
ia: Application de Podcast

en: Adds a new podcast to subscriptions.
ia: Adde nove podcast a subscriptiones.

en: Podcast URL
ia: URL de Podcast

en: Podcast Player
ia: Reproductor de Podcast

en: © 2020–2025 KDE Community
ia: © 2020–2025 Communitate de KDE

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
ia: Necun filtro

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
ia: Episodios reproducite

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
ia: Episodios non reproducite

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
ia: Episodios marcate comno "Nove"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
ia: Episodios non marcate como "Nove"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
ia: Episodios marcate como Favorite

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
ia: Episodios nonmarcate como Favorite

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
ia: Titulo de Podcast

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
ia: Data: plus nove prime

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
ia: Data: plus vetere prime

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
ia: Computo non reproducite: descendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
ia: Computo non reproducite: ascendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
ia: Nove Computo : descendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
ia: Nove Computo : ascendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
ia: Computo de Favorite : descendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
ia: Nove Computo de Favorite : ascendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
ia: Titulo de Podcast : A → Z

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
ia: Titulo de Podcast : Z→ A

en: Add New Podcast
ia: Adde Nove Podcast

en: Add Podcast
ia: Adde Podcast...

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
ia: Actualisationjes de Podcast es currentemente non permittite sur connexiones a consumo

[ctx: @title:window]
en: Select Option
ia: Selige Option

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
ia: Rete non attingibile

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
ia: Il sembla que le rete non pote esser attingite. Si isto es incorrecte, iste verifica pote esser dishabilitate per: Preferentias> Rete.

en: Don't Allow
ia: Non Permitte

en: Allow Once
ia: Permitte un Vice

en: Always Allow
ia: Monstra sempre

en: Seek backward
ia: Cerca de retro

en: Seek forward
ia: Cerca in avante

en: Skip forward
ia: Salta avante

en: Playback rate:
ia: Rata de reproduction :

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
ia: Monstra lista de capitulo

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
ia: Monstra info de episodio

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
ia: Aperi preferentias de temporisator de dormir

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
ia: Aperi preferentias de volumine

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
ia: Commuta Surdina

[ctx: @action:button]
en: Show more
ia: Monstra  plus

[ctx: @action:button]
en: Chapters
ia: Capitulos

[ctx: @action:button]
en: Show Info
ia: Monstra info

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
ia: Temporisator de dormir

en: Chapters
ia: Capitulos

en: No Track Title
ia: Nulle Titulo de tracia

en: No track loaded
ia: Nulle tracia cargate

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
ia: Discover (Discoperi)

en: Search podcastindex.org
ia: Cerca podcastindex.org

en: Search
ia: Cerca

en: Subscribed
ia: Subscribite

[ctx: @title of page with list of downloaded episodes]
en: Downloads
ia: Discargamentos

en: Refresh All Podcasts
ia: Refresca Omne Podcastes

[ctx: @info:placeholder]
en: No downloads
ia: Nulle discargamentos

en: Downloading
ia: Discargante

en: Incomplete Downloads
ia: Discarmanetos incomplete

en: Downloaded
ia: Discargate

[ctx: @title]
en: Episode Details
ia: Detalios de episodio

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
ia: Aperi con navigator

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
ia: Discarga

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
ia: Cancella Discargamento

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
ia: Fluxo

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
ia: Adde a cauda

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
ia: Remove ex cauda

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
ia: Dele Discargamento

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
ia: Reassigna Position de Reproducer

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
ia: Marca como NonReproducite

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
ia: Marca como Reproducite

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
ia: Remove etiquetta de "Nove"

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
ia: Etiquetta como "Nove"

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
ia: Remove ex favoritos

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
ia: Adde a favoritos

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
ia: Aperi Podcast

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
ia: Copia URL de Discargamento de Epidosio

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
ia: Ligamine copiate

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ia: Cerca

en: No episodes available
ia: Nulle episodio disponibile

en: No errors logged
ia: Nulle errores registrate

en: Error code:
ia: Codice de error:

[ctx: @title]
en: Error Log
ia: Registro de Error

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
ia: Netta omne errores

en: Show Error Log
ia: Monstra registro de error

en: Podcast Details
ia: Detalios de Podcast

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
ia: per %1

en: Refresh Podcast
ia: Refresca Podcast

en: Show Details
ia: Monstra Detalios

en: Podcast URL:
ia: URL de Podcast:

en: Weblink:
ia: Weblink (Ligamine de web):

en: Subscribed since: %1
ia: Subscribite depost : %1

en: Last updated: %1
ia: Ultime actualisation: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
ia[0]: 1 Episodio
ia[1]: %1 Episodios

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
ia[0]: 1 NonReproducite
ia[1]: %1 NonReproducite

en: Error (%1): %2
ia: Error: (%1): %2

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
ia: Subscriptiones

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
ia: Refresca Omne Podcastes

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
ia: Adde Podcast...

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
ia: Ordina

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
ia: Selige como ordinar subscriptiones

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
ia: Importa Podcastes...

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
ia: Exporta Podcastes...

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
ia: Importa Podcastes

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
ia: Files OPML  (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
ia: Files XML  (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
ia: Omne files (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
ia: Exporta Podcastes

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
ia: Ancora necun Podcast addite

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
ia: Necun podcast trovate

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
ia: Initia per adder podcastes:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
ia: Cerca  in linea

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
ia: Synchronisa

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
ia: Selige toto

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
ia: De-selectiona toto

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
ia[0]: Remove Podcast
ia[1]: Remove Podcastes

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
ia: Detalios de Podcast

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
ia: Reinitialisa

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
ia: Filtro active: %1

en: Played
ia: Reproducite

en: Read
ia: Legite

en: New
ia: Nove

en: Remove from Queue
ia: Remove ex cauda

en: Download
ia: Discarga

en: Cancel Download
ia: Cancella Discargamento

en: Delete Download
ia: Dele Discargamento

en: Add to Queue
ia: Adde a cauda

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
ia: Fluxo

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
ia: Ordina

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
ia: Selige como ordinar episodios

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
ia: Filtro

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
ia: Filtra episodioe per stato

en: Select All
ia: Selige toto

en: Deselect All
ia: De-selectiona toto

en: Mark as Played
ia: Marca como Reproducite

en: Mark as Unplayed
ia: Marca como NonReproducite

en: Label as "New"
ia: Etiquetta como "Nove"

en: Remove "New" Label
ia: Remove etiquetta de "Nove"

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
ia[0]: Dele Discargamento
ia[1]: Dele Discargamentos

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
ia: Necun exitos de cerca

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
ia: Optiones de cerca avantiate

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
ia: Preferentias de Cerca

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
ia: Cerca  in

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
ia: Cauda

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
ia[0]: Actualisate %2 de %1 Podcast
ia[1]: Actualisate %2 de %1 Podcastes

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
ia[0]: Movite %2 de %1 file
ia[1]: Movite %2 de %1 files

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
ia: Discargamentos de Podcast es currentemente non permittite sur connexiones a consumo

en: No Track Loaded
ia: Nulle tracia cargate

en: No Title
ia: Necun titulo

en: No podcast title
ia: Nulle Titulo de Podcast

en: No chapters found
ia: Nulle capitulos trovate

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
ia: Preregulation de Rata de reproduction

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
ia: Nove preregulation

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
ia: Adde

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
ia: Adde nove valor de rata de reproduction a lista

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
ia: Diminue rata de reproduction

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
ia: Augmenta rata de reproduction

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
ia: Preregulationes currente:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
ia: Selige rata de reproduction

[ctx: @action:button]
en: Customize
ia: Personalisa

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
ia[0]: 1 Episodio
ia[1]: %1 Episodios

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
ia: Tempore lassate

[ctx: @info]
en: Queue is empty
ia: Cauda es vacue

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
ia: Cerca episodios...

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
ia: Apparentia

[ctx: @label:listbox Label for selecting the type of GUI for the app (desktop, mobile or auto)]
en: Optimize interface for mobile/desktop usage
ia: Optimisa interfacie peruso de mobile/scriptorio

[ctx: @label]
en: This will require a restart of the app to take effect
ia: Istorequirera un restartar delappper haber effecto

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Desktop
ia: Scriptorio

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
ia: Thema de color

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
ia: Monstra sempre titulos de podcast in vista de subscriptiones

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
ia: Monstra imagine de episodio in loco de imagine de podcast in listas

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
ia: Monstra titulos de podcast in listas de episodio

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
ia: Icone de tabuliero

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
ia: Monstra le icone in le tabuliero de systema

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
ia: Minimisa a tabulieroin loco de clauder

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
ia: Typo de icone de tabuliero

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
ia: Colorate

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
ia: Legier

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
ia: Obscur

[ctx: @title Form header for settings related to text/fonts]
en: Text
ia: Texto

[ctx: @option:check]
en: Use system default
ia: Usa le predefinite de systema

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
ia: Dimension de font

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
ia: Registro de Error

[ctx: @action:button]
en: Clear All
ia: Netta toto

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
ia: Preferentias de reproducer

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
ia: Selige retro-administration audio

[ctx: @option:check Label for setting whether the total track time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Show time left instead of total track time
ia: Monstra tempore lassate in loco de tempore de tracia total

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
ia: Adapta Tempore lassate basate sur velocitate currente de reproduction

[ctx: @option:check]
en: Prefer streaming over downloading
ia: Prefere Streaming sur discargar

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
ia: Salta intervallo avante (in secundas)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
ia: Salta intervallo de retro (in secundas)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
ia: Preferentias de actualisation de podcast

[ctx: @label:listbox]
en: Periodically retrieve podcast feeds
ia: Automaticamente recupera syndicationes de podcast

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
ia: Jammais

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
ia[0]: Cata hora
ia[1]: Cata %1 horas

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
ia[0]: Cata die
ia[1]: Cata %1 dies

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
ia: Trova actualisationes de podcast quando starta

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
ia: Actualisa datos de episodio existente quando on refresca (plus lente)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
ia: Automaticamente pon in cauda nove episodios

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
ia: Automaticamente discarga nove episodios

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
ia: Preferentias de cauda

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
ia: Continua reproducente proxime episodio post que le currente termina

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
ia: Reassigna Position post que un episodio es reproducite

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
ia: Comportmento de episodio reproducite

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
ia: Non dele

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
ia: Dele immediatemente

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
ia: Dele al proxime startar

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
ia: Marca episodio como reproducite quando le date tempore es remanente (in secundas)

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
ia: Quando on adde nove podcastes

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
ia: Marca tote episodios como reproducite

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
ia: Marka episodios plus recente como non reproducite

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
ia: Marca tote episodios comom non reproducite

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
ia: Rete

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
ia: HAbilita verificas sur connexion de rete

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
ia: Sur connexiones a consumo

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
ia: Permitte actualisationes de podcast

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
ia: Permitte discargamentos de episodio

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
ia: Permitte discargamentos de imagine

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
ia: Permitte streaming

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
ia: Proxy de rete

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
ia: Predefinite de systema

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
ia: necun proxy

[ctx: @label:textbox Hostname for proxy config]
en: Host
ia: Hospite

[ctx: @label:spinbox Port for proxy config]
en: Port
ia: Porto

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
ia: Usator

[ctx: @label:textbox Password for proxy config]
en: Password
ia: Contrasigno

[ctx: @action:button]
en: Apply
ia: Applica

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
ia: Tu preferentias de proxy  de nivello de systema o de nivello de app poterea esser ignorate per le retro administration de audio quando on face streaming audio. Le preferentias deberea esser ancora honorate per omne altere actiones in relation con le rete, includente episodios de discargamentos.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
ia: Apparentia

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
ia: Immagazinage

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
ia: Rete

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
ia: Synchronisation

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About Kasts
ia: A proposito de Kasts

[ctx: @title:group]
en: About
ia: A proposito

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About KDE
ia: A proposito de KDE

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
ia: Percurso de immagazinage:

[ctx: @option:check]
en: Use default path
ia: Usa percurso predefinite

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
ia: Percurso de immagazinage:

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
ia: Selige dossier…

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
ia: Selige percurso de immagazinage

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
ia: Discargamentos de Podcast

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
ia: Usante %1 de spatio de disco

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
ia: Cache de Imagine

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
ia: Netta Cache

[ctx: @label]
en: Account
ia: Conto

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
ia: Accedite in conto "%1" sur servitor "%2"

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
ia: Synchronisar dishabilitate

[ctx: @action:button]
en: Logout
ia: Clausura de session

[ctx: @action:button]
en: Login
ia: Accesso de identification

[ctx: @label]
en: Manually sync
ia: Synchronisar manualmente

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
ia: Synchronisa nunc

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
ia: Ultime synchronisation complete con servitor

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
ia: Ultime incargar rapide a servitor de synchronisation

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
ia: Synchronisar automatic

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
ia: Face synchronisation complete al startar

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
ia: Face complete synhronisation quando trova podcastes

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
ia: Incarga positiones de reproducer episodio quando commutar reproduce/pausa

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
ia: Optiones avantiate

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
ia: Trova omne statos de episodio ab le servitor

[ctx: @action:button]
en: Fetch
ia: Reporta

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
ia: Pulsa omne statos local de episodio a servitor

[ctx: @action:button]
en: Push
ia: Preme

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
ia: Pulsa omne statos local de episodio a servitor?

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
ia: Pro favor tu nota que pulsar le stato de reproduction de omne episodios local al servitor pote prender un tempore multe longe e/o poterea supercargar le servitor. Anque tu nota que iste action superscribera omne statos de episodio existente sur le servitor.
    
    Tu continua?

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
ia: Selectiona Fornitor de Synchronisation

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
ia: Synchronisa con le servitor official de gpodder.net

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
ia: Synchronisa con app de GPodder Nextcloud

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
ia: Synchronisa credentiales de accesso

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
ia: Synchronisa con app de GPodder Nextcloud

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
ia: Synchronisa con servicio de gpodder.net

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
ia: Synchronisa con un servitor de Nextcloud que ha le app de synchronisare de GPodder installate: %1.<br/> Il es consiliabile crear manualmente un contrasigno de app per Kasts per leinterfacie web e usar illos credentiales.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
ia: Si tu non ha ja un conto, tu prime deberea crear un a %1

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
ia: Nomine de usator:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ia: Contrasigno:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
ia: Usa servitor personalisate

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
ia: Nomine de Hospite:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
ia: Preferentias de Dispositivo de Synchronisation

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
ia: Crea un nove dispositivo

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
ia: Nomine de dispositivo:

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
ia: Description de Dispositivo:

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
ia: Typo de dispositivo:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
ia: altere

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: desktop
ia: scriptorio

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: laptop
ia: Laptop

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: server
ia: servitor

[ctx: @action:button]
en: Create Device
ia: Crea Dispositivo

[ctx: @label]
en: or select an existing device
ia: o selectiona un dispositivo existente

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
ia: Preferentias de Synchronisar de Dispositivo

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
ia: Esque omne subscriptiones de podcast sur iste conto de gpodder.net deberea esser synchronisate trans omne dispoditivos?
    Si tu non sape cosa isto significa, tu propbabilemente debe seliger "Ok".

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
ia: Synchronisa nunc?

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
ia: Executa un prime synchronisation nunc?

en: Sleep Timer
ia: Temporisator de dormir

en: Start
ia: Initia

en: Status: Active
ia: Stato: Active

en: Status: Inactive
ia: Stato: Inactive

en: Remaining time: %1
ia: Tempore remanente: %1

en: Seconds
ia: Secundas

en: Minutes
ia: Minutas

en: Hours
ia: Horas

en: Sync Password Required
ia: Synchronisae Contrasigno requirite

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
ia: Le contrasigno per usator "%1" sur servitor de Nextcloud "%2" non poteva esser recuperate.

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
ia: Le contrasigno per usator "%1" sur "gpodder.net" non poteva esser recuperate.

en: Password:
ia: Contrasigno:

en: Abort
ia: Aborta

en: Never
ia: Jammais

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
ia: Kasts sur %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
ia: Non poteva acceder a servitor de GPodder-Nextcloud

en: Could not log into GPodder server
ia: Non poteva acceder a servitor de GPodder

en: I/O denied: Cannot save password.
ia: I/O refusate: Non poteva salveguardar contrasigno

en: I/O denied: Cannot access password file.
ia: I/O refusate: Non poteva acceder a file de contrasigno

en: Could not create GPodder device
ia: Non poteva crear dispositivo de GPodder

en: Could not retrieve synced device status
ia: On non pote recuperar stato de dispositivo synchronisate

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
ia: On non pote recuperar subscriptiones per dispositivo %1

en: Could not upload subscriptions for device %1
ia: On non pote incargar subscriptiones per dispositivo %1

en: Could not retrieve subscription updates from server
ia: Il non pote recuperar actualisationes de subscription ab le servitor

en: Could not upload subscription changes to server
ia: Il non pote incargar cambios de subscription al servitor

en: Could not retrieve episode updates from server
ia: Il non pote recuperar actualisationes de episodio ab le servitor

en: Could not upload episode updates to server
ia: Il non pote incargar actualisationes de episodio al servitor

en: Internal data error
ia: Error de datos interne

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
ia: (Passo %1 de %2) Initia Synchronisar

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
ia: (Passo %1 de %2) Requirente actualisationes de subscription remote

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
ia: (Passo %1 de  %2) Incargante actualisationes de subscription local

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
ia[0]: (Passo %3 de %4) Actualisate %2 de %1 podcast
ia[1]: (Passo %3 de %4) Actualisate %2 de %1 podcastes

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
ia: (Passo %1 de %2) Requirente actualisationes de episodio remote

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
ia: (Passo %1 de %2) Applicante cambios de episodio remote

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
ia: (Passo %1 de  %2) Incargante actualisationes de episodio local

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
ia: (Passo %1 de %2) Synchronisation terminate

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
ia: Synchronisation Abortate

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
ia: Synchronisation  terminate con error

en: Downloading %1
ia: Discargante %1

en: Old location:
ia: Vetere Location:

en: New location:
ia: Nove Location:

en: Destination path not writable
ia: Percurso de destination non scribibile

en: Operation aborted by user
ia: Operation abortate per usator

en: An error occurred while copying data
ia: Un error occurreva durante que on copiava datos

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
ia: Kasts
    Pulsa in le medie per sonar/pausar

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
ia: Cerca de retro

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
ia: Cerca avante

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
ia: Salta avante

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
ia: Quita
