kasts - en to it translation catalogue (378 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
it: La trasmissione su connessione a consumo non è consentita

en: No network connection
it: Nessuna connessione di rete

en: Invalid Media
it: Supporto non valido

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
it: Gli scaricamenti dei podcast non sono consentiti su connessioni a consumo

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
it: %1, e %2

en: Podcast update error
it: Errore di aggiornamento del podcast

en: Media download error
it: Errore di scaricamento del file multimediale

en: Update not allowed on metered connection
it: Aggiornamento non consentito su connessione a consumo

en: Invalid media file
it: File multimediale non valido

en: Nothing found
it: Non è stato trovato niente

en: Error moving storage path
it: Errore durante lo spostamento del percorso di archiviazione

en: Error syncing feed and/or episode status
it: Errore durante la sincronizzazione della fonte e/o dello stato dell'episodio

en: Streaming not allowed on metered connection
it: Trasmissione non consentita su connessione a consumo

en: Database error
it: Errore della banca dati

en: Example KMediaSession Player
it: Esempio lettore KMediaSession

en: Select File…
it: Seleziona file…

en: Select Media File
it: Seleziona file multimediale

en: OR
it: O

en: Open
it: Apri

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: Pausa

en: Stop
it: Ferma

en: Mute
it: Silenzia

en: Title: %1
it: Titolo: %1

en: Artist: %1
it: Artista: %1

en: Media status: %1
it: Stato del supporto: %1

en: Playback status: %1
it: Stato di riproduzione: %1

en: Error: %1
it: Errore: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
it: Riproduzione del supporto

en: Podcast Application
it: Applicazione podcast

en: Adds a new podcast to subscriptions.
it: Aggiungi un nuovo podcast alle sottoscrizioni.

en: Podcast URL
it: URL del podcast

en: Podcast Player
it: Lettore di podcast

en: © 2020–2025 KDE Community
it: © 2020-–2025 Comunità KDE

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
it: Nessun filtro

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
it: Episodi riprodotti

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
it: Episodi non riprodotti

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
it: Episodi marcati come «Nuovi»

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
it: Episodi non marcati come «Nuovi»

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
it: Episodi marcati come preferiti

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
it: Episodi non marcati come preferiti

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
it: Titolo del podcast

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
it: Data: prima i più recenti

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
it: Data: prima i più datati

[ctx: @info]
en: Unnamed chapter
it: Capitolo senza nome

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
it: Conteggio dei non riprodotti: decrescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
it: Conteggio dei non riprodotti: crescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
it: Conteggio dei nuovi: decrescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
it: Conteggio dei nuovi: crescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
it: Conteggio dei preferiti: decrescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
it: Conteggio dei preferiti: crescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
it: Titolo del podcast: A → Z

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
it: Titolo del podcast: Z → A

en: Add New Podcast
it: Aggiungi nuovo podcast

en: Add Podcast
it: Aggiungi podcast

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
it: Gli aggiornamenti dei podcast non sono attualmente consentiti sulle connessioni a consumo

[ctx: @title:window]
en: Select Option
it: Seleziona opzione

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
it: Rete non raggiungibile

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
it: Sembra che la rete non sia raggiungibile. Se non è corretto, questo controllo può essere disabilitato tramite: Impostazioni > Rete.

en: Don't Allow
it: Non consentire

en: Allow Once
it: Consenti solo una volta

en: Always Allow
it: Consenti sempre

en: Seek backward
it: Posizionamento all'indietro

en: Seek forward
it: Posizionamento in avanti

en: Skip forward
it: Salta in avanti

en: Playback rate:
it: Velocità di riproduzione:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
it: Mostra l'elenco dei capitoli

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
it: Mostra le informazioni sull'episodio

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
it: Apri le impostazioni del timer di sospensione

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
it: Apri le impostazioni del volume

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
it: Abilita/disabilita silenzio

[ctx: @action:button]
en: Show more
it: Mostra altro

[ctx: @action:button]
en: Chapters
it: Capitoli

[ctx: @action:button]
en: Show Info
it: Mostra informazioni

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
it: Timer di sospensione

en: Chapters
it: Capitoli

en: No Episode Title
it: Nessun titolo dell'episodio

en: No episode loaded
it: Nessun episodio caricato

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
it: Scopri

en: Search podcastindex.org
it: Cerca su podcastindex.org

en: Search
it: Cerca

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Subscribed
it: Sottoscritto

[ctx: @title of page with list of downloaded episodes]
en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Refresh All Podcasts
it: Aggiorna tutti i podcast

[ctx: @info:placeholder]
en: No downloads
it: Nessuno scaricamento

[ctx: @title:group Status of downloaded episodes]
en: Downloading
it: Scaricamento

[ctx: @title:group Status of downloaded episodes]
en: Incomplete Downloads
it: Scaricamenti incompleti

[ctx: @title:group Status of downloaded episodes]
en: Downloaded
it: Scaricato

[ctx: @title:group Status of downloaded episodes]
en: Queued
it: Accodato

[ctx: @title]
en: Episode Details
it: Dettagli dell'episodio

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
it: Apri nel browser

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
it: Scarica

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
it: Annulla lo scaricamento

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
it: Riproduci

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
it: Aggiungi alla coda

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
it: Rimuovi dalla coda

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
it: Elimina lo scaricamento

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
it: Ripristina posizione di riproduzione

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
it: Marca come non riprodotto

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
it: Marca come riprodotto

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
it: Rimuovi etichetta «Nuovo»

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
it: Etichetta come «Nuovo»

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
it: Rimuovi dai preferiti

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai preferiti

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
it: Apri podcast

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
it: Copia URL di scaricamento dell'episodio

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
it: Collegamento copiato

[ctx: @title of page with list of podcast episodes]
en: Episodes
it: Episodi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
it: Cerca

en: No episodes available
it: Nessun episodio disponibile

en: No errors logged
it: Nessun errore registrato

en: Error code:
it: Codice di errore:

[ctx: @title]
en: Error Log
it: Registro degli errori

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
it: Cancella tutti gli errori

en: Show Error Log
it: Mostra il registro degli errori

en: Podcast Details
it: Dettagli del podcast

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
it: di %1

en: Refresh Podcast
it: Aggiorna podcast

en: Show Details
it: Mostra i dettagli

en: Podcast URL:
it: URL del podcast:

en: Weblink:
it: Collegamento web:

en: Subscribed since: %1
it: Sottoscritto da: %1

en: Last updated: %1
it: Ultimo aggiornamento: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
it[0]: 1 episodio
it[1]: %1 episodi

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
it[0]: 1 non riprodotto
it[1]: %1 non riprodotti

en: Error (%1): %2
it: Errore (%1): %2

en: Remove Podcast
it: Rimuovi podcast

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
it: Nessun podcast aggiunto ancora

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
it: Nessun podcast trovato

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
it: Inizia aggiungendo podcast:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
it: Cerca in linea

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
it: Sincronizza

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
it[0]: Rimuovi podcast
it[1]: Rimuovi podcast

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
it: Dettagli del podcast

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
it: Aggiorna tutti i podcast

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
it: Aggiungi podcast...

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
it: Ordina

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
it: Seleziona come ordinare le sottoscrizioni

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
it: Importa podcast...

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
it: Esporta podcast...

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
it: Importa podcast

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
it: File OPML (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
it: File XML (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
it: Esporta podcast

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
it: Filtro attivo: %1

en: Played
it: Riprodotto

en: Read
it: Letto

en: New
it: Nuovo

en: Remove from Queue
it: Rimuovi dalla coda

en: Download
it: Scarica

en: Cancel Download
it: Annulla lo scaricamento

en: Delete Download
it: Elimina lo scaricamento

en: Add to Queue
it: Aggiungi alla coda

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
it: Riproduci

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
it: Ordina

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
it: Seleziona come ordinare gli episodi

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
it: Filtro

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
it: Filtra gli episodi per stato

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Mark as Played
it: Marca come riprodotto

en: Mark as Unplayed
it: Marca come non riprodotto

en: Label as "New"
it: Etichetta come «Nuovo»

en: Remove "New" Label
it: Rimuovi etichetta «Nuovo»

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
it[0]: Elimina lo scaricamento
it[1]: Elimina gli scaricamenti

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
it: Nessun risultato trovato

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
it: Opzioni avanzate di ricerca

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
it: Preferenze di ricerca

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
it: Cerca in:

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
it: Coda

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
it[0]: Aggiornato %2 di %1 podcast
it[1]: Aggiornati %2 di %1 podcast

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
it[0]: Spostato %2 di %1 file
it[1]: Spostati %2 di %1 file

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
it: Gli scaricamenti dei podcast non sono attualmente consentiti su connessioni a consumo

en: No Episode Loaded
it: Nessun episodio caricato

en: No Title
it: Nessun titolo

en: No podcast title
it: Nessun titolo del podcast

en: No chapters found
it: Nessun capitolo trovato

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
it: Preimpostazioni della velocità di riproduzione

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
it: Nuova preimpostazione:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
it: Aggiungi un nuovo valore della velocità di riproduzione all'elenco

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
it: Riduci la velocità di riproduzione

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
it: Aumenta la velocità di riproduzione

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
it: Preimpostazioni attuali:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
it: Seleziona la velocità di riproduzione

[ctx: @action:button]
en: Customize
it: Personalizza

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
it[0]: 1 episodio
it[1]: %1 episodi

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
it: Tempo rimanente

[ctx: @info]
en: Queue is empty
it: La coda è vuota

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
it: Cerca episodi…

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @label:listbox Label for selecting the type of GUI for the app (desktop, mobile or auto)]
en: Optimize interface for mobile/desktop usage
it: Ottimizzare l'interfaccia per l'utilizzo su dispositivi mobili/desktop

[ctx: @label]
en: This will require a restart of the app to take effect
it: Sarà necessario riavviare l'applicazione affinché abbia effetto

[ctx: Label for the GUI mode selection]
en: Auto
it: Automatico

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
it: Tema di colori

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
it: Mostra sempre i titoli dei podcast nella vista delle sottoscrizioni

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
it: Mostra l'immagine dell'episodio invece dell'immagine del podcast negli elenchi

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
it: Mostra i titoli dei podcast negli elenchi di episodi

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
it: Icona del vassoio di sistema

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
it: Mostra icona nel vassoio di sistema

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
it: Minimizza nel vassoio invece di chiudere

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
it: Tipo dell'icona nel vassoio di sistema

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
it: Colorato

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
it: Chiaro

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
it: Scuro

[ctx: @title Form header for settings related to text/fonts]
en: Text
it: Testo

[ctx: @option:check]
en: Use system default
it: Usare i valori predefiniti di sistema

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
it: Dimensione del carattere

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
it: Registro degli errori

[ctx: @action:button]
en: Clear All
it: Cancella tutto

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
it: Impostazioni di riproduzione

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
it: Seleziona il motore audio

[ctx: @option:check Label for setting whether the total episode time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Show time left instead of total episode time
it: Mostra il tempo rimanente invece del tempo totale dell'episodio

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
it: Regola il tempo rimanente in base alla velocità di riproduzione attuale

[ctx: @option:check]
en: Prefer streaming over downloading
it: Preferisci la trasmissione allo scaricamento

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
it: Intervallo di salto in avanti (in secondi)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
it: Intervallo di salto all'indietro (in secondi)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
it: Impostazioni di aggiornamento dei podcast

[ctx: @label:listbox]
en: Periodically retrieve podcast feeds
it: Recupera periodicamente le fonti dei podcast

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
it: Mai

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
it[0]: Ogni ora
it[1]: Ogni %1 ore

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
it[0]: Ogni giorno
it[1]: Ogni %1 giorni

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
it: Recupera gli aggiornamenti dei podcast all'avvio

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
it: Aggiorna i dati degli episodi esistenti all'aggiornamento (più lento)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
it: Accoda automaticamente i nuovi episodi

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
it: Scarica automaticamente i nuovi episodi

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
it: Impostazioni delle code

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
it: Continua a riprodurre il prossimo episodio al termine di quello attuale

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
it: Ripristina la posizione di riproduzione dopo la riproduzione di un episodio

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
it: Comportamento per gli episodi riprodotti

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
it: Non eliminare

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
it: Elimina immediatamente

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
it: Elimina al prossimo avvio

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
it: Marca gli episodi come riprodotti quando rimane il tempo specificato (in secondi)

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
it: Quando si aggiungono nuovi podcast

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
it: Marca tutti gli episodi riprodotti

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
it: Marca gli episodi più recenti come non riprodotti

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
it: Marca tutti gli episodi come non riprodotti

[ctx: @title Form header for download related settings]
en: Downloads
it: Scaricamenti

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum number of parallel episode downloads
it: Numero massimo di scaricamenti di episodi paralleli

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
it: Rete

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
it: Abilita i controlli della connessione di rete

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
it: Su connessioni a consumo

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
it: Consenti gli aggiornamenti dei podcast

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
it: Consenti gli scaricamenti degli episodi

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
it: Consenti gli scaricamenti delle immagini

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
it: Consenti la trasmissione

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
it: Proxy di rete

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
it: Impostazioni predefinite di sistema

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
it: Nessun proxy

[ctx: @label:spinbox Port for proxy config]
en: Port
it: Porta

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
it: Utente

[ctx: @action:button]
en: Apply
it: Applica

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
it: Le impostazioni proxy a livello di sistema o a livello di applicazione potrebbero essere ignorate dal motore audio durante la trasmissione dell'audio. Le impostazioni dovrebbero comunque essere rispettate da tutte le altre azioni relative alla rete, incluso lo scaricamento degli episodi.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
it: Archiviazione

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
it: Rete

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
it: Sincronizzazione

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About Kasts
it: Informazioni su Kasts

[ctx: @title:group]
en: About
it: Informazioni

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About KDE
it: Informazioni su KDE

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
it: Percorso di archiviazione

[ctx: @option:check]
en: Use default path
it: Usa il percorso predefinito

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
it: Percorso di archiviazione

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
it: Seleziona la cartella…

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
it: Seleziona il percorso di archiviazione

[ctx: @title Form header for section showing information about local storage]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
it: Scaricamenti dei podcast

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
it: %1 dello spazio su disco utilizzato

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
it: Cache delle immagini

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
it: Pulisci cache

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
it: Accesso effettuato all'account «%1» sul server «%2»

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
it: Sincronizzazione disabilitata

[ctx: @action:button]
en: Logout
it: Chiudi sessione

[ctx: @action:button]
en: Login
it: Accesso

[ctx: @label]
en: Manually sync
it: Sincronizza manualmente

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
it: Sincronizza ora

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
it: Ultima sincronizzazione completa con il server

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
it: Ultimo caricamento rapido sul server di sincronizzazione

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
it: Sincronizzazione automatica

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
it: Esegui la sincronizzazione completa all'avvio

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
it: Esegui la sincronizzazione completa durante il recupero dei podcast

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
it: Carica le posizioni di riproduzione dell'episodio durante l'attivazione/disattivazione della riproduzione/pausa

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
it: Recupera tutti gli stati degli episodi dal server

[ctx: @action:button]
en: Fetch
it: Recupera

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
it: Invia tutti gli stati degli episodi locali al server

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
it: Vuoi inviare tutti gli stati degli episodi locali al server?

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
it: Si noti che l'invio dello stato di riproduzione di tutti gli episodi locali sul server potrebbe richiedere molto tempo e/o potrebbe sovraccaricare il server. Nota inoltre che questa azione sovrascriverà tutti gli stati degli episodi esistenti sul server.
    
    Vuoi continuare?

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
it: Seleziona il fornitore di sincronizzazione

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
it: Sincronizzazione con il server ufficiale gpodder.net

[ctx: @label]
en: GPodder Nextcloud
it: GPodder di Nextcloud

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
it: Sincronizza con l'applicazione GPodder di Nextcloud

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
it: Sincronizza la credenziali di accesso

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
it: Sincronizza con l'applicazione GPodder di Nextcloud

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
it: Sincronizza con il servizio gpodder.net

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
it: Sincronizza con un server Nextcloud su cui è installata l'applicazione GPodder Sync: %1.<br/>Si consiglia di creare manualmente una password per l'applicazione per Kasts tramite l'interfaccia web e utilizzare tali credenziali.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
it: Se non hai già un account, dovresti prima crearne uno su %1

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
it: Nome utente:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
it: Usa server personalizzato

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
it: Nome host:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
it: Sincronizza le impostazioni del dispositivo

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
it: Crea un nuovo dispositivo

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
it: Nome del dispositivo:

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
it: Descrizione del dispositivo:

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
it: Tipo di dispositivo:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
it: altro

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: laptop
it: portatile

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: mobile
it: cellulare

[ctx: @action:button]
en: Create Device
it: Crea dispositivo

[ctx: @label]
en: or select an existing device
it: o seleziona un dispositivo esistente

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
it: Impostazioni di sincronizzazione del dispositivo

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
it: Tutte le sottoscrizioni ai podcast su questo account gpodder.net devono essere sincronizzate su tutti i dispositivi?
    Se non sai cosa significa, probabilmente dovresti selezionare «Ok».

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
it: Vuoi sincronizzare ora?

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
it: Vuoi eseguire una prima sincronizzazione ora?

en: Sleep Timer
it: Timer di sospensione

en: Start
it: Avvia

en: Status: Active
it: Stato: attivo

en: Status: Inactive
it: Stato: inattivo

en: Remaining time: %1
it: Tempo rimanente: %1

en: Seconds
it: Secondi

en: Minutes
it: Minuti

en: Hours
it: Ore

en: Sync Password Required
it: Password di sincronizzazione richiesta

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
it: Impossibile recuperare la password per l'utente «%1» sul server Nextcloud «%2».

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
it: Impossibile recuperare la password per l'utente «%1» su «gpodder.net».

en: Abort
it: Interrompi

en: Never
it: Mai

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
it: Kasts su %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
it: Impossibile accedere al server GPodder-nextcloud

en: Could not log into GPodder server
it: Impossibile accedere al server GPodder

en: I/O denied: Cannot save password.
it: I/O negato: impossibile salvare la password.

en: I/O denied: Cannot access password file.
it: I/O negato: impossibile accedere al file delle password.

en: Could not create GPodder device
it: Impossibile creare il dispositivo GPodder

en: Could not retrieve synced device status
it: Impossibile recuperare lo stato del dispositivo sincronizzato

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
it: Impossibile recuperare le sottoscrizioni per il dispositivo %1

en: Could not upload subscriptions for device %1
it: Impossibile caricare le sottoscrizioni per il dispositivo %1

en: Could not retrieve subscription updates from server
it: Impossibile recuperare gli aggiornamenti delle sottoscrizioni dal server

en: Could not upload subscription changes to server
it: Impossibile caricare le modifiche alla sottoscrizione sul server

en: Could not retrieve episode updates from server
it: Impossibile recuperare gli aggiornamenti degli episodi dal server

en: Could not upload episode updates to server
it: Impossibile caricare gli aggiornamenti degli episodi sul server

en: Internal data error
it: Errore dati interno

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
it: (Passaggio %1 di %2) Avvia la sincronizzazione

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
it: (Passaggio %1 di %2) Richiesta di aggiornamenti remoti delle sottoscrizioni

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
it: (Passaggio %1 di %2) Caricamento degli aggiornamenti delle sottoscrizioni locali

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
it[0]: (Passaggio %3 di %4) Aggiornato %2 di %1 podcast
it[1]: (Passaggio %3 di %4) Aggiornati %2 di %1 podcast

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
it: (Passaggio %1 di %2) Richiesta di aggiornamenti degli episodi remoti

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
it: (Passaggio %1 di %2) Applicazione delle modifiche agli episodi remoti

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
it: (Passaggio %1 di %2) Caricamento aggiornamenti degli episodi locali

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
it: (Passaggio %1 di %2) Sincronizzazione terminata

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
it: Sincronizzazione interrotta

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
it: Sincronizzazione terminata con un errore

en: Downloading %1
it: Scaricamento di %1

en: Old location:
it: Vecchia posizione:

en: New location:
it: Nuova posizione:

en: Destination path not writable
it: Percorso di destinazione non scrivibile

en: Operation aborted by user
it: L'operazione interrotta dall'utente

en: An error occurred while copying data
it: Si è verificato un errore durante la copia dei dati

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
it: Kasts
    Clic centrale per riproduzione/pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
it: Posizionamento all'indietro

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
it: Posizionamento in avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
it: Salta in avanti

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
it: Esci
