kasts - en to nl translation catalogue (348 entries)

en: No connection or streaming on metered connection not allowed
nl: Geen verbinding of streaming op bemeterde verbinding toegestaan

en: Invalid Media
nl: Ongeldig medium

en: Podcast downloads not allowed due to user setting
nl: Downloaden van Podcast is niet toegestaan vanwege een gebruikersinstelling

en: Downloading %1
nl: Bezig met downloaden van %1

en: Podcast update error
nl: Fout bij bijwerken van podcast

en: Media download error
nl: Mediadownloadfout

en: Update not allowed on metered connection
nl: Bijwerken is niet toegestaan op bemeterde verbinding

en: Invalid media file
nl: Ongeldig mediumbestand

en: Nothing found
nl: Niets gevonden

en: Error moving storage path
nl: Fout bij verplaatsen van opslagpad

en: Error syncing feed and/or episode status
nl: Fout bij synchroniseren van feed en/of status van episode

en: Connection or streaming not allowed on metered connection
nl: Geen verbinding of streaming niet toegestaan op bemeterde verbinding

en: Example KMediaSession Player
nl: Voorbeeld KMediaSession-speler

en: Select File…
nl: Bestand selecteren…

en: Select Media File
nl: Mediabestand selecteren

en: OR
nl: OF

en: Open
nl: Openen

en: Play
nl: Afspelen

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Stop
nl: Stoppen

en: Mute
nl: Dempen

en: Title: %1
nl: Titel: %1

en: Artist: %1
nl: Artiest: %1

en: Media status: %1
nl: Medium-status: %1

en: Playback status: %1
nl: Afspeel-status:  %1

en: Error: %1
nl: Fout: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
nl: Medium wordt afgespeeld

en: Podcast Application
nl: Podcastprogramma

en: Adds a new podcast to subscriptions.
nl: Voegt een niewe podcast toe aan inschrijvingen.

en: Podcast URL
nl: Podcast-URL

en: Podcast Player
nl: Podcastafspeler

en: © 2020–2023 KDE Community
nl: © 2020-2023 De KDE gemeenschap

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
nl: Geen filter

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
nl: Afgespeelde episoden

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
nl: Niet-afgespeelde episoden

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
nl: Episoden gemarkeerd als "Nieuw"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
nl: Episoden niet gemarkeerd als "Nieuw"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
nl: Episoden gemarkeerd als Favoriet

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
nl: Episoden niet gemarkeerd als Favoriet

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
nl: Titel

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
nl: Podcasttitel

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
nl: Datum: nieuwere eerst

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
nl: Datum: oudere eerst

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
nl: Aantal niet-afgespeelde: aflopend

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
nl: Aantal niet-afgespeelde: oplopend

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
nl: Aantal nieuw: aflopend

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
nl: Aantal nieuw: oplopend

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
nl: Aantal favorieten: aflopend

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
nl: Aantal favorieten: oplopend

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
nl: Podcasttitel: A → Z

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
nl: Podcasttitel: Z → A

en: Add New Podcast
nl: Nieuwe podcast toevoegen

en: Url:
nl: URL:

en: Add Podcast
nl: Podcast toevoegen

en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
nl: Bijwerken van Podcast is nu niet toegestaan op bemeterde verbindingen

en: Select Option
nl: Optie selecteren

en: Don't Allow
nl: Niet toestaan

en: Allow Once
nl: Eenmalig toestaan

en: Always Allow
nl: Altijd toestaan

en: Seek backward
nl: Achterwaarts zoeken

en: Seek forward
nl: Voorwaarts zoeken

en: Skip forward
nl: Ga vooruit

en: Playback rate:
nl: Afspeelsnelheid:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
nl: Lijst met hoofdstukken tonen

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
nl: Informatie over episode tonen

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
nl: Timerinstellingen voor slapen openen

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
nl: Volume-instellingen openen

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
nl: Dempen omschakelen

[ctx: @action:button]
en: Show more
nl: Meer tonen

[ctx: @action:button]
en: Chapters
nl: Hoofdstukken

[ctx: @action:button]
en: Show Info
nl: Informatie tonen

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
nl: Timer voor slapen

en: Chapters
nl: Hoofdstukken

en: No Track Title
nl: Geen tracktitel

en: No track loaded
nl: Geen track geladen

en: Discover
nl: Ontdekken

en: Search podcastindex.org
nl: podcastindex.org doorzoeken

en: Search
nl: Zoeken

en: Subscribe
nl: Inschrijven

en: Subscribed
nl: Ingeschreven

en: Refresh All Podcasts
nl: Alle Podcasts verversen

en: No downloads
nl: Geen downloads

en: Downloading
nl: Bezig met downloaden

en: Incomplete Downloads
nl: Onvolledige downloads

en: Downloaded
nl: Gedownload

[ctx: @title]
en: Episode Details
nl: Episodedetails

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
nl: In browser openen

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
nl: Downloaden

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
nl: Download annuleren

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
nl: Pauzeren

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
nl: Afspelen

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
nl: Aan wachtrij toevoegen

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
nl: Uit wachtrij verwijderen

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
nl: Download verwijderen

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
nl: Afspeelpositie resetten

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
nl: Als niet-afgespeeld markeren

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
nl: Als afgespeeld markeren

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
nl: Label "nieuw" verwijderen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
nl: Als "nieuw" labelen

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
nl: Uit Favorieten verwijderen

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
nl: Aan Favorieten toevoegen

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
nl: Podcast openen

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
nl: URL van downloaden van episode kopiëren

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
nl: Koppeling gekopieerd

en: Episode List
nl: Lijst met episoden

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
nl: Zoeken

en: No episodes available
nl: Geen episoden beschikbaar

en: No errors logged
nl: Geen gelogde fouten

en: Error code:
nl: Foutcode:

[ctx: @title]
en: Error Log
nl: Foutenlog

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
nl: Alle fouten wissen

en: Show Error Log
nl: Foutenlog tonen

en: Podcast Details
nl: Podcast-details

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
nl: door %1

en: Refresh Podcast
nl: Podcast vernieuwen

en: Show Details
nl: Details tonen

en: Podcast URL:
nl: Podcast-URL:

en: Weblink:
nl: Webkoppeling:

en: Subscribed since: %1
nl: Ingeschreven sinds: %1

en: Last updated: %1
nl: Laatst bijgewerkt: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
nl[0]: 1 episode
nl[1]: %1 episoden

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
nl[0]: 1 niet-afgespeeld
nl[1]: %1 niet-afgespeeld

en: Error (%1): %2
nl: Fout (%1): %2

en: Remove Podcast
nl: Podcast verwijderen

[ctx: @title Podcast subscription list page title]
en: Subscriptions
nl: Inschrijvingen

[ctx: @action:intoolbar Open the podcast discover page]
en: Discover
nl: Ontdekken

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
nl: Alle Podcasts verversen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
nl: Podcast toevoegen…

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
nl: Sorteren

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
nl: Hoe inschrijvingen te sorteren selecteren

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
nl: Podcasts importeren…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
nl: Podcasts exporteren…

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
nl: Podcasts importeren

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
nl: OPML-bestanden (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
nl: XML-bestanden (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
nl: Alle bestanden (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
nl: Podcasts exporteren

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
nl: Nog geen podcasts toegevoegd

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
nl: Geen podcasts gevonden

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
nl: Begin met het toevoegen van podcasts:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
nl: Online zoeken

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
nl: Synchroniseren

en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
nl: Alles selecteren

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
nl: Alles deselecteren

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
nl[0]: Podcast verwijderen
nl[1]: Podcast verwijderen

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
nl: Podcast-details

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
nl: Actief filter: %1

en: Played
nl: Afgespeeld

en: Read
nl: Gelezen

en: New
nl: Nieuw

en: Remove from Queue
nl: Uit wachtrij verwijderen

en: Download
nl: Downloaden

en: Cancel Download
nl: Download annuleren

en: Delete Download
nl: Download verwijderen

en: Add to Queue
nl: Aan wachtrij toevoegen

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
nl: Sorteren

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
nl: Hoe episoden sorteren selecteren

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
nl: Episoden filteren op status

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Deselect All
nl: Alles deselecteren

en: Mark as Played
nl: Als afgespeeld markeren

en: Mark as Unplayed
nl: Als niet-afgespeeld markeren

en: Label as "New"
nl: Als "nieuw" labelen

en: Remove "New" Label
nl: Label "nieuw" verwijderen

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
nl[0]: Download verwijderen
nl[1]: Downloads verwijderen

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
nl: Geen zoekresultaten

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
nl: Geavanceerde zoekopties

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
nl: Zoekvoorkeuren

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
nl: Zoeken in:

en: Queue
nl: In wachtrij zetten

en: Subscriptions
nl: Inschrijvingen

en: Episodes
nl: Episoden

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
nl[0]: %2 van %1 podcast bijgewerkt
nl[1]: %2 van %1 podcasts bijgewerkt

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
nl[0]: Verplaatst %2 van %1 bestand
nl[1]: Verplaatst %2 van %1 bestanden

en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
nl: Downloaden van Podcast is nu niet toegestaan op bemeterde verbindingen

en: No Track Loaded
nl: Geen track geladen

en: No Title
nl: Geen titel

en: No podcast title
nl: Geen podcasttitel

en: No chapters found
nl: Geen hoofdstukken gevonden.

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
nl: Voorinstellingen afspeelsnelheid

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
nl: Nieuwe voorinstelling:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
nl: Nieuwe waarde van afspeelsnelheid toevoegen aan de lijst

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
nl: Afspeelsnelheid verlagen

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
nl: Afspeelsnelheid verhogen

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
nl: Huidige voorinstellingen:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
nl: Afspeelsnelheid selecteren

[ctx: @action:button]
en: Customize
nl: Aanpassen

[ctx: @title:column Page showing the list queued items]
en: Queue
nl: Wachtrij

[ctx: @info]
en: Queue is empty
nl: Wachtrij is leeg

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
nl[0]: 1 episode
nl[1]: %1 episoden

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
nl: Resterende tijd

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
nl: Episoden zoeken…

en: About
nl: Info over

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Always show podcast titles in subscription view
nl: Altijd podcasttitels in inschrijvingenweergave tonen

en: Show icon in system tray
nl: Pictogram in systeemvak tonen

en: Minimize to tray instead of closing
nl: Minimaliseren in systeemvak in plaats van sluiten

[ctx: Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
nl: Type systeemvakpictogram

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
nl: Kleurrijk

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
nl: Licht

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
nl: Donker

en: Playback settings
nl: Afspeelinstellingen

[ctx: Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
nl: Audio-backend selecteren

[ctx: Label for settings related to the play time, e.g. whether the total track time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Play time:
nl: Afspeeltijd:

en: Show time left instead of total track time
nl: Resterende tijd tonen in plaats van tijdduur track

en: Adjust time left based on current playback speed
nl: resterende tijd aanpassen op basis van de huidige afspeelsnelheid

en: Prioritize streaming over downloading
nl: Streaming prioriteit geven boven downloaden

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
nl: Interval voorwaarts overslaan (in seconden)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
nl: Interval achterwaarts overslaan (in seconden)

en: Queue settings
nl: Instellingen voor wachtrijen

en: Continue playing next episode after current one finishes
nl: Doorgaan met afspelen van de volgende episode nadat de huidige eindigt

[ctx: Label for settings related to podcast updates]
en: Update Settings:
nl: Instellingen bijwerken:

en: Automatically fetch podcast updates on startup
nl: Automatisch bijgewerkte podcast bij opstarten ophalen

en: Update existing episode data on refresh (slower)
nl: Bestaande gegevens over episode bijwerken bij hernieuwen (langzamer)

en: Automatically queue new episodes
nl: Nieuwe episodes automatisch in de wachtrij zetten

en: Automatically download new episodes
nl: Nieuwe episodes automatisch downloaden

en: Played episode behavior
nl: Gedrag van afgespeelde episoden

en: Do not delete
nl: Niet verwijderen

en: Delete immediately
nl: Onmiddellijk verwijderen

en: Delete at next startup
nl: Bij volgende start verwijderen

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
nl: Episoden als afgespeeld markeren bij de gegeven resterende tijd (in seconden)

en: Reset play position after an episode is played
nl: Afspeelpositie resetten nadat een episode is afgespeeld

en: When adding new podcasts
nl: Bij toevoegen van nieuwe podcasts

en: Mark all episodes as played
nl: Alle episoden als afgespeeld markeren

en: Mark most recent episodes as unplayed
nl: Meest recente episoden als niet-afgespeeld markeren

en: Mark all episodes as unplayed
nl: Alle episoden als niet-afgespeeld markeren

en: Article
nl: Artikel

en: Font size
nl: Tekengrootte

en: Font size:
nl: Tekengrootte:

en: Use system default
nl: Systeemstandaard gebruiken

en: Network Settings
nl: Netwerkinstellingen

en: On metered connections
nl: Op bemeterde verbindingen

en: Allow podcast updates
nl: Bijwerken van Podcast is toegestaan

en: Allow episode downloads
nl: Downloaden van episode is toegestaan

en: Allow image downloads
nl: Downloaden van afbeeldingen is toegestaan

en: Allow streaming
nl: Streaming toestaan

en: General
nl: Algemeen

en: Storage
nl: Opslag

en: Network
nl: Netwerk

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Error Log
nl: Fouten log

en: Storage Settings
nl: Opslaginstellingen

en: Storage path
nl: Opslagpad

en: Select Folder…
nl: Map selecteren…

en: Select Storage Path
nl: Opslagpad selecteren

en: Use default path
nl: Standaard pad gebruiken

en: Information
nl: Informatie

en: Podcast downloads
nl: Downloads van podcasts

[ctx: Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
nl: %1 van schijfruimte wordt gebruikt

en: Image cache
nl: Afbeeldingscache

en: Clear Cache
nl: Cache wissen

en: Synchronization Settings
nl: Synchronisatie-instellingen

en: Logged into account "%1" on server "%2"
nl: Aangemeld met account "%1" op server "%2"

en: Syncing disabled
nl: Synchroniseren uitgeschakeld

en: Logout
nl: Afmelden

en: Login
nl: Aanmelden

en: Manually sync
nl: Handmatige synchronisatie

en: Sync Now
nl: Nu synchroniseren

en: Last full sync with server
nl: Laatste volledige synchronisatie met server

en: Last quick upload to sync server
nl: Laatste snelle upload naar synchronisatieserver

en: Automatic syncing
nl: Automatische synchronisatie

en: Do full sync on startup
nl: Volledige synchronisatie bij opstarten doen

en: Do full sync when fetching podcasts
nl: Volledige synchronisatie bij ophalen van podcasts doen

en: Upload episode play positions on play/pause toggle
nl: Episode afspeelposities uploaden bij omschakelen van afspelen/pauzeren

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Fetch all episode states from server
nl: Alle statussen van episodes ophalen uit server

en: Fetch
nl: Ophalen

en: Push all local episode states to server
nl: Alle lokale statussen van episodes naar server overbrengen

en: Push all local episode states to server?
nl: Alle lokale statussen van episodes naar server overbrengen?

en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
nl: Merk op dat overbrengen van de afspeelstatus van alle lokale episodes naar de server erg lang kan duren en/of de server kan overladen. Merk ook op dat deze actie alle bestaande statussen van episodes op de server overschrijft.
    
    Doorgaan?

en: Select Sync Provider
nl: Synchronisatieleverancier selecteren

en: Synchronize with official gpodder.net server
nl: Synchroniseren met officiële server gpodder.net

en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
nl: Synchroniseren met GPodder Nextcloud-app

en: Sync Login Credentials
nl: Aanmeldgegevens voor synchronisatie

en: Sync with GPodder Nextcloud app
nl: Synchroniseren met GPodder Nextcloud-app

en: Sync with gpodder.net service
nl: Synchroniseren met service gpodder.net

[ctx: argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
nl: Synchroniseren met een Nextcloud-server die de GPodder Synchronisatie-app heeft geïnstalleerd: %1.<br/>Het wordt geadviseerd om handmatig een app-wachtwoord voor Kasts aan te maken via het webinterface en deze aanmeldgegevens te gebruiken.

[ctx: argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
nl: Als u niet al een account hebt, zou u er eerst een op %1 moeten aanmaken

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Use custom server
nl: Aangepaste server gebruiken

en: Hostname:
nl: Hostnaam:

en: Sync Device Settings
nl: Instellingen voor synchronisatie-apparaat

en: Create a new device
nl: Een nieuw apparaat aanmaken

en: Device Name:
nl: Apparaatnaam:

en: Device Description:
nl: Apparaatbeschrijving:

en: Device Type:
nl: Apparaattype:

en: other
nl: overig

en: desktop
nl: bureaublad

en: mobile
nl: mobiel

en: Create Device
nl: Apparaat aanmaken

en: or select an existing device
nl: of een bestaand apparaat selecteren

en: Device Sync Settings
nl: Instellingen voor apparaatsynchonisatie

en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
nl: Zouden alle podcast inschrijvingen op dit gpodder.net account gesynchroniseerd moeten worden over alle apparaten?
    Als u niet weet wat dat betekent, zult u waarschijnlijk "Ok" moeten selecteren.

en: Sync Now?
nl: Nu synchroniseren?

en: Perform a first sync now?
nl: Nu een eerste synchronisatie uitvoeren?

en: Sleep Timer
nl: Timer voor slapen

en: Start
nl: Begin

en: Status: Active
nl: Status: actief

en: Status: Inactive
nl: Status: inactief

en: Remaining time: %1
nl: Resterende tijd: %1

en: Seconds
nl: Seconden

en: Minutes
nl: Minuten

en: Hours
nl: Uren

en: Sync Password Required
nl: Wachtwoord voor synchronisatie vereist

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
nl: Het wachtwoord voor gebruiker "%1" op Nextcloud server "%2" kon niet opgehaald worden.

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
nl: Het wachtwoord voor gebruiker "%1" op "gpodder.net" kon niet opgehaald worden.

en: Abort
nl: Afbreken

en: Old location:
nl: Oude locatie:

en: New location:
nl: Nieuwe locatie:

en: Destination path not writable
nl: Bestemmingspad is niet te beschrijven

en: Operation aborted by user
nl: Bewerking afgebroken door gebruiker

en: An error occurred while copying data
nl: Er deed zich een fout voor tijdens het kopiëren van gegevens

en: Never
nl: Nooit

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
nl: Kasts op %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
nl: Aanmelden op GPodder-nextcloud-server lukt niet

en: Could not log into GPodder server
nl: Aanmelden op GPodder-server lukt niet

en: I/O denied: Cannot save password.
nl: I/O afgewezen: kan wachtwoord niet opslaan.

en: I/O denied: Cannot access password file.
nl: I/O afgewezen: heb geen toegang tot wachtwoordbestand.

en: Could not create GPodder device
nl: Kon GPodder-apparaat niet aanmaken

en: Could not retrieve synced device status
nl: Kon gesynchroniseerde apparaatstatus niet ophalen

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
nl: Kon inschrijvingen voor apparaat %1 niet ophalen

en: Could not upload subscriptions for device %1
nl: Kon inschrijvingen voor apparaat %1 niet uploaden

en: Could not retrieve subscription updates from server
nl: Kon inschrijvingsupdates niet ophalen uit server

en: Could not upload subscription changes to server
nl: Kon inschrijvingsupdates niet uploaden naar server

en: Could not retrieve episode updates from server
nl: Kon episode-updates niet ophalen uit server

en: Could not upload episode updates to server
nl: Kon episode-updates niet uploaden naar server

en: Internal data error
nl: Interne gegevensfout

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
nl: (Stap %1 van %2) synchronisatie starten

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
nl: (Stap %1 van %2) updates van inschrijvingen op afstand worden opgevraagd

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
nl: (Stap %1 van %2 updates van ) lokale inschrijvingen worden geüpload

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
nl[0]: (Stap %3 van %4) bijgewerkt %2 van %1 podcast
nl[1]: (Stap %3 van %4) bijgewerkt %2 van %1 podcasts

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
nl: (Stap %1 van %2) updates van episodes op afstand worden opgevraagd

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
nl: (Stap %1 van %2) wijzigingen van episodes op afstand worden toegepast

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
nl: (Stap %1 van %2 updates van lokale episodes worden geüpload

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
nl: (Stap %1 van %2) synchronisatie is beëindigd

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
nl: Synchronisatie afgebroken

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
nl: Synchronisatie beëindigd met fout

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
nl: Achterwaarts zoeken

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
nl: Afspelen

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
nl: Pauzeren

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
nl: Voorwaarts zoeken

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
nl: Vooruit springen

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
nl: Afsluiten
