kasts - en to pt translation catalogue (275 entries)

en: No connection or streaming on metered connection not allowed
pt: Não existe nenhuma ligação ou a transmissão em ligações móveis limitadas não é permitida

en: Invalid Media
pt: Conteúdo Inválido

en: Podcast downloads not allowed due to user setting
pt: As transferências dos 'podcasts' não são permitidas pela configuração do utilizador

en: Downloading %1
pt: A obter o %1

en: Error moving storage path
pt: Erro ao mover o local de armazenamento

en: OR
pt: OU

en: Open
pt: Abrir

en: Play
pt: Reproduzir

en: Pause
pt: Pausa

en: Stop
pt: Parar

en: Mute
pt: Silenciar

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
pt: A Tocar Música

en: Podcast Application
pt: Aplicação de 'Podcasts'

en: Adds a new podcast to subscriptions.
pt: Adiciona um novo 'podcast' às subscrições.

en: Podcast URL
pt: URL do 'Podcast'

en: Podcast Player
pt: Leitor de 'Podcasts'

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
pt: Episódios marcados como "Novos"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
pt: Episódios não marcados como "Novos"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
pt: Episódios Marcados como Favoritos

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
pt: Episódios não marcados como Favoritos

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
pt: Título

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
pt: Descrição

en: Add New Podcast
pt: Adicionar um Novo 'Podcast'

en: Url:
pt: URL:

en: Add Podcast
pt: Adicionar um 'Podcast'

en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
pt: A actualizações de 'podcasts' não são permitidas de momento em redes com 'plafonds'

en: Select Option
pt: Seleccionar a Opção

en: Don't Allow
pt: Não Permitir

en: Allow Once
pt: Permitir Uma Vez

en: Always Allow
pt: Permitir Sempre

[ctx: @action:button]
en: Chapters
pt: Capítulos

[ctx: @action:button]
en: Show Info
pt: Mostrar as Informações

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
pt: Alarme

en: Chapters
pt: Capítulos

en: No Track Title
pt: Nenhum Título da Faixa

en: Search podcastindex.org
pt: Procurar no podcastindex.org

en: Search
pt: Procurar

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Subscribed
pt: Subscrita

en: Downloads
pt: Transferências

en: Refresh All Podcasts
pt: Actualizar Todos os 'Podcasts'

en: Downloading
pt: A Transferir

en: Incomplete Downloads
pt: Transferências Incompletas

en: Downloaded
pt: Transferidas

[ctx: @title]
en: Episode Details
pt: Detalhes do Episódio

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
pt: Abrir no Navegador

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
pt: Obter

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
pt: Cancelar a Transferência

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
pt: Transmitir

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
pt: Adicionar à Fila

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
pt: Remover da Fila

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
pt: Apagar a Transferência

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
pt: Repor a Posição de Reprodução

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
pt: Marcar como Não Reproduzido

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
pt: Marcar como Reproduzido

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
pt: Remover a Marca "Novo"

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
pt: Marcar como "Novo"

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
pt: Remover dos Favoritos

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
pt: Adicionar aos Favoritos

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
pt: Abrir o 'Podcast'

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
pt: Copiar o URL de Transferência do Episódio

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
pt: Ligação Copiada

en: Episode List
pt: Lista de Episódios

[ctx: @title]
en: Error Log
pt: Registo de Erros

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
pt: Limpar Todos os Erros

en: Show Error Log
pt: Mostrar o Registo de Erros

en: Podcast Details
pt: Detalhes do 'Podcast'

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
pt: de %1

en: Refresh Podcast
pt: Actualizar o 'Podcast'

en: Show Details
pt: Mostrar os Detalhes

en: Podcast URL:
pt: URL do 'Podcast':

en: Weblink:
pt: Ligação Web:

en: Subscribed since: %1
pt: Subscrito desde: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
pt[0]: 1 Episódio
pt[1]: %1 Episódios

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
pt[0]: 1 não Reproduzido
pt[1]: %1 não Reproduzidos

en: Error (%1): %2
pt: Erro (%1): %2

en: Remove Podcast
pt: Remover o 'Podcast'

[ctx: @title Podcast subscription list page title]
en: Subscriptions
pt: Subscrições

[ctx: @action:intoolbar Open the podcast discover page]
en: Discover
pt: Descobrir

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
pt: Actualizar Todos os 'Podcasts'

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
pt: Importar 'Podcasts'

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
pt: Ficheiros OPML (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
pt: Ficheiros XML (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
pt: Todos os Ficheiros (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
pt: Exportar os 'Podcasts'

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
pt: Nenhum 'podcast' ainda adicionado

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
pt: Comece por adicionar 'podcasts':

[ctx: @action:button]
en: Search Online
pt: Procurar 'Online'

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Settings
pt: Configuração

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
pt: Deseleccionar Tudo

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
pt[0]: Remover o 'Podcast'
pt[1]: Remover os 'Podcasts'

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
pt: Detalhes do 'Podcast'

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
pt: Reiniciar

en: Played
pt: Reproduzido

en: Read
pt: Lido

en: New
pt: Novo

en: Remove from Queue
pt: Remover da Fila

en: Download
pt: Obter

en: Cancel Download
pt: Cancelar a Transferência

en: Delete Download
pt: Apagar a Transferência

en: Add to Queue
pt: Adicionar à Fila

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
pt: Transmitir

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
pt: Filtrar

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Deselect All
pt: Deseleccionar Tudo

en: Mark as Played
pt: Marcar como Reproduzido

en: Mark as Unplayed
pt: Marcar como Não Reproduzido

en: Label as "New"
pt: Marcar como "Novo"

en: Remove "New" Label
pt: Remover a Marca "Novo"

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
pt[0]: Apagar a Transferência
pt[1]: Apagar as Transferências

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
pt: Opções de Pesquisa Avançadas

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
pt: Preferências da Pesquisa

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
pt: Procurar em:

en: Queue
pt: Fila

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Episodes
pt: Episódios

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
pt[0]: Foi Actualizado %2 de %1 'Podcast'
pt[1]: Foram Actualizados %2 de %1 'Podcasts'

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
pt[0]: Foi Movido %2 de %1 Ficheiro
pt[1]: Foram Movidos %2 de %1 Ficheiros

en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
pt: As transferências de 'podcasts' não são permitidas de momento em redes com 'plafonds'

en: No Track Loaded
pt: Nenhuma Faixa Carregada

en: No Title
pt: Sem Título

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
pt: Predefinições da Taxa de Reprodução

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
pt: Nova Predefinição:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
pt: Adicionar um novo valor da taxa de reprodução à lista

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
pt: Predefinições Actuais:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
pt: Seleccionar a Taxa de Reprodução

[ctx: @action:button]
en: Customize
pt: Personalizar

[ctx: @title:column Page showing the list queued items]
en: Queue
pt: Fila

[ctx: @info]
en: Queue is empty
pt: A fila está vazia

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
pt[0]: 1 Episódio
pt[1]: %1 Episódios

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
pt: Tempo Restante

en: About
pt: Acerca

en: General Settings
pt: Configuração Geral

en: Appearance
pt: Aparência

en: Always show podcast titles in subscription view
pt: Mostrar sempre os títulos dos 'podcasts' na área de subscrições

en: Show icon in system tray
pt: Mostrar o ícone na bandeja do sistema

en: Minimize to tray instead of closing
pt: Minimizar para a bandeja em vez de fechar

[ctx: Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
pt: Tipo do ícone da bandeja

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
pt: Colorido

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
pt: Claro

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
pt: Escuro

en: Playback settings
pt: Configuração da reprodução

en: Show time left instead of total track time
pt: Mostrar o tempo restante em vez do tempo total da faixa

en: Adjust time left based on current playback speed
pt: Ajustar o tempo restante com base na velocidade de reprodução actual

en: Prioritize streaming over downloading
pt: Preferir a transmissão à transferência

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
pt: Intervalo de avanço (em segundos)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
pt: Intervalo de recuo (em segundos)

en: Queue settings
pt: Configuração da fila

en: Continue playing next episode after current one finishes
pt: Continuar a reproduzir o episódio seguinte após o fim do actual

[ctx: Label for settings related to podcast updates]
en: Update Settings:
pt: Configuração da Actualização:

en: Automatically fetch podcast updates on startup
pt: Obter automaticamente as actualizações dos 'podcasts' no arranque

en: Update existing episode data on refresh (slower)
pt: Actualizar os dados existentes do episódio ao actualizar (mais lento)

en: Automatically queue new episodes
pt: Colocar automaticamente episódios novos em espera

en: Automatically download new episodes
pt: Transferir automaticamente novos episódios

en: Played episode behavior
pt: Comportamento do episódio reproduzido

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
pt: Marcar os episódios como reproduzidos quando só faltar o tempo indicado (em segundos)

en: Reset play position after an episode is played
pt: Repor a posição de reprodução após iniciar um episódio

en: When adding new podcasts
pt: Ao adicionar novos 'podcasts'

en: Mark all episodes as played
pt: Marcar todos os episódios como reproduzidos

en: Mark most recent episodes as unplayed
pt: Marcar os episódios mais recentes como não-reproduzidos

en: Mark all episodes as unplayed
pt: Marcar todos os episódios como não-reproduzidos

en: Article
pt: Artigo

en: Font size
pt: Tamanho da letra

en: Font size:
pt: Tamanho da letra:

en: Use system default
pt: Usar a predefinição do sistema

en: Network Settings
pt: Configuração da Rede

en: On metered connections
pt: Em ligações com 'plafond'

en: Allow podcast updates
pt: Permitir as actualizações dos 'podcasts'

en: Allow episode downloads
pt: Permitir as transferências dos episódios

en: Allow image downloads
pt: Permitir as transferências das imagens

en: Allow streaming
pt: Permitir a transmissão

en: General
pt: Geral

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Network
pt: Rede

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Error Log
pt: Registo de Erros

en: Storage Settings
pt: Configuração do Armazenamento

en: Storage path
pt: Local de armazenamento

en: Select Storage Path
pt: Seleccionar o Local de Armazenamento

en: Use default path
pt: Usar a localização predefinida

en: Information
pt: Informação

en: Podcast downloads
pt: Transferências dos 'podcasts'

[ctx: Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
pt: A usar %1 de espaço em disco

en: Image cache
pt: 'Cache' de imagens

en: Clear Cache
pt: Limpar a 'Cache'

en: Synchronization Settings
pt: Configuração da Sincronização

en: Account
pt: Conta

en: Logged into account "%1" on server "%2"
pt: Autenticado com a conta "%1" no servidor "%2"

en: Syncing disabled
pt: Sincronização desactivada

en: Logout
pt: Encerrar

en: Login
pt: Entrar

en: Manually sync
pt: Sincronização manual

en: Sync Now
pt: Sincronizar Agora

en: Last full sync with server
pt: Última sincronização completa com o servidor

en: Last quick upload to sync server
pt: Último envio rápido para o servidor de sincronização

en: Automatic syncing
pt: Sincronização automática

en: Do full sync on startup
pt: Fazer uma sincronização completa no arranque

en: Do full sync when fetching podcasts
pt: Fazer uma sincronização completa ao obter os 'podcasts'

en: Upload episode play positions on play/pause toggle
pt: Actualizar as posições de reprodução dos episódios ao mudar entre tocar/pausa

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Fetch all episode states from server
pt: Obter todos dados de todas as peguntas do servidor

en: Fetch
pt: Obter

en: Push all local episode states to server
pt: Enviar as actualizações dos estados dos episódios locais para o servidor

en: Push
pt: Enviar

en: Push all local episode states to server?
pt: Enviar todos os eventos actualizados para o servidor da pizzaria.

en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
pt: Lembre-se por favor que mexer no estado de reprodução de todos os episódios locais para o servior, o que poderá ver  Estão cientes que passar o estado de reprodução de todas a biblioteca acrescia de uma grandequantidade para o servidor que poderão ocuprar um endereço para fazer exercício ou repare que este serviço irá subtitiuir o afecnionamemto dac cálculos para o servidor de imagens pode parecer num akltito - como o servidor que aparce a 25 min do fim  esó me apetecia desligar todos os dados na servidor.
    
    Deseja continuar?

en: Select Sync Provider
pt: Seleccionar o Fornecedor de Sincronização

en: Synchronize with official gpodder.net server
pt: Sincronizar com o servidor 'gpodder.net' oficial

en: GPodder Nextcloud
pt: GPodder na Nextcloud

en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
pt: Sincronizar com a aplicação Nextcloud do GPodder

en: Sync Login Credentials
pt: Sincronizar as Credenciais

en: Sync with GPodder Nextcloud app
pt: Sincronizar com a aplicação Nextcloud do GPodder

en: Sync with gpodder.net service
pt: Sincronizar com o serviço gpodder.net

[ctx: argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
pt: Sincroniza-se com um servidor de Nextcloud que tem a aplicação GPodder instalada: %1.<br/>Aconselha-se a criação manual de uma senha da aplicação para o Kasts através da interface Web e a utilização dessas credenciais.

[ctx: argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
pt: Se não tiver já uma conta, deverá criar primeiro uma em %1

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Password:
pt: Senha:

en: Use custom server
pt: Usar um servidor personalizado

en: Hostname:
pt: Máquina:

en: Sync Device Settings
pt: Configuração da Sincronização do Dispositivo

en: Create a new device
pt: Criar um novo dispositivo

en: Device Name:
pt: Nome do Dispositivo:

en: Device Description:
pt: Descrição do Dispositivo:

en: Device Type:
pt: Tipo do Dispositivo:

en: other
pt: outro

en: desktop
pt: computador

en: laptop
pt: portátil

en: server
pt: servidor

en: mobile
pt: telemóvel

en: Create Device
pt: Criar um Dispositivo

en: or select an existing device
pt: ou seleccione um dispositivo existente

en: Device Sync Settings
pt: Configuração da Sincronização do Dispositivo

en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
pt: Deseja que todas as subscrições de 'podcasts' nesta conta do gpodder.net estejam sincronizadas entre todos os dispositivos?
    Se não souber o que isto significa, o melhor é seleccionar "Ok".

en: Sync Now?
pt: Sincronizar Agora?

en: Perform a first sync now?
pt: Deseja efectuar agora uma primeira sincronização?

en: Sleep Timer
pt: Alarme

en: Start
pt: Iniciar

en: Status: Active
pt: Estado: Activo

en: Status: Inactive
pt: Estado: Inactivo

en: Seconds
pt: Segundos

en: Minutes
pt: Minutos

en: Hours
pt: Horas

en: Sync Password Required
pt: Necessária a Senha de Sincronização

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
pt: Não foi possível obter a senha do utilizador "%1" no servidor Nextcloud "%2".

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
pt: Não foi possível obter a senha do utilizador "%1" no "gpodder.net".

en: Abort
pt: Interromper

en: Old location:
pt: Localização antiga:

en: New location:
pt: Localização nova:

en: Destination path not writable
pt: Não é possível escrever na localização de destino

en: Operation aborted by user
pt: A operação foi interrompida pelo utilizador

en: An error occurred while copying data
pt: Ocorreu um erro na cópia dos dados

en: Never
pt: Nunca

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
pt: Kasts no %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
pt: Não foi possível autenticar-se no servidor GPodder-nextcloud

en: Could not log into GPodder server
pt: Não foi possível autenticar-se no servidor GPodder

en: Could not create GPodder device
pt: Não foi possível criar um dispositivo GPOdder

en: Could not retrieve synced device status
pt: Não foi possível obter o estado de sincronização do dispositivo

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
pt: Não foi possível obter as subscrições do dispositivo %1

en: Could not upload subscriptions for device %1
pt: Não foi possível enviar as subscrições para o dispositivo %1

en: Could not retrieve subscription updates from server
pt: Não foi possível obter as actualizações das subscrições do servidor

en: Could not upload subscription changes to server
pt: Não foi possível enviar as actualizações das subscrições para o servidor

en: Could not retrieve episode updates from server
pt: Não foi possível obter as actualizações dos episódios no servidor

en: Could not upload episode updates to server
pt: Não foi possível enviar as actualizações dos episódios para o servidor

en: Internal data error
pt: Erro de dados interno

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
pt: Recuar

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
pt: Avançar

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
pt: Seguinte

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
pt: Sair
