kasts - en to pt_BR translation catalogue (365 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
pt_BR: Não é permitido fazer fluxo em conexão limitada

en: No network connection
pt_BR: Sem conexão de rede

en: Invalid Media
pt_BR: Mídia inválida

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
pt_BR: Downloads de podcast não são permitidos em conexão limitada

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
pt_BR: %1 e %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
pt_BR: %1 e %2

en: Podcast update error
pt_BR: Erro de atualização do podcast

en: Media download error
pt_BR: Erro de download de mídia

en: Update not allowed on metered connection
pt_BR: Atualização não permitida em conexão com limite de dados

en: Invalid media file
pt_BR: Arquivo de mídia inválida

en: Nothing found
pt_BR: Nada encontrado

en: Error moving storage path
pt_BR: Erro ao mover o local de armazenamento

en: Error syncing feed and/or episode status
pt_BR: Erro ao sincronizar o fonte e/ou o status do episódio

en: Streaming not allowed on metered connection
pt_BR: Fluxo não permitido em conexão com limite de dados

en: Example KMediaSession Player
pt_BR: Exemplo de reprodutor KMediaSession

en: Select File…
pt_BR: Selecione o arquivo...

en: Select Media File
pt_BR: Selecione o arquivo de mídia

en: OR
pt_BR: OU

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Title: %1
pt_BR: Título: %1

en: Artist: %1
pt_BR: Artista: %1

en: Album: %1
pt_BR: Álbum: %1

en: Media status: %1
pt_BR: Status da mídia: %1

en: Playback status: %1
pt_BR: Status de reprodução: %1

en: Error: %1
pt_BR: Erro: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
pt_BR: Reproduzindo mídia

en: Podcast Application
pt_BR: Aplicativo de podcast

en: Adds a new podcast to subscriptions.
pt_BR: Adiciona um novo podcast às assinaturas.

en: Podcast URL
pt_BR: URL do podcast

en: Podcast Player
pt_BR: Reprodutor de podcast

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
pt_BR: Sem filtro

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
pt_BR: Episódios reproduzidos

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
pt_BR: Episódios não reproduzidos

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
pt_BR: Episódios marcados como "Novo"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
pt_BR: Episódios não marcados como "Novo"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
pt_BR: Episódios marcados como favorito

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
pt_BR: Episódios não marcados como favorito

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
pt_BR: Título do podcast

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
pt_BR: Data: mais recente primeiro

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
pt_BR: Data: mais antigo primeiro

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
pt_BR: Contagem não reproduzida: decrescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
pt_BR: Contagem não reproduzida: crescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
pt_BR: Nova contagem: decrescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
pt_BR: Nova contagem: crescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
pt_BR: Contagem favorita: descendente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
pt_BR: Contagem favorita: crescente

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
pt_BR: Título do podcast: A → Z

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
pt_BR: Título do podcast: Z → A

en: Add New Podcast
pt_BR: Adicionar novo podcast

en: Url:
pt_BR: URL:

en: Add Podcast
pt_BR: Adicionar podcast

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
pt_BR: As atualizações de podcast não são permitidas atualmente em conexões limitadas

[ctx: @title:window]
en: Select Option
pt_BR: Selecionar opção

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
pt_BR: Rede não encontrada

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
pt_BR: Parece que a rede não pode ser encontrada. Se isso estiver incorreto, essa verificação pode ser desabilitada por meio de: Configurações > Rede.

en: Don't Allow
pt_BR: Não permitir

en: Allow Once
pt_BR: Permitir uma vez

en: Always Allow
pt_BR: Sempre permitir

en: Seek backward
pt_BR: Voltar

en: Seek forward
pt_BR: Avançar

en: Skip forward
pt_BR: Pular

en: Playback rate:
pt_BR: Taxa de reprodução:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
pt_BR: Mostrar lista de capítulos

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
pt_BR: Exibir informações sobre o episódio

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
pt_BR: Abrir as configurações do temporizador de sono

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
pt_BR: Abrir configurações de volume

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
pt_BR: Ativar mudo

[ctx: @action:button]
en: Show more
pt_BR: Mostre mais

[ctx: @action:button]
en: Chapters
pt_BR: Capítulos

[ctx: @action:button]
en: Show Info
pt_BR: Mostrar informações

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
pt_BR: Temporizador de sono

en: Chapters
pt_BR: Capítulos

en: No Track Title
pt_BR: Título de faixa indisponível

en: No track loaded
pt_BR: Nenhuma faixa carregada

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
pt_BR: Descobrir

en: Search podcastindex.org
pt_BR: Procurar no podcastindex.org

en: Search
pt_BR: Procurar

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: Subscribed
pt_BR: Assinante

en: Refresh All Podcasts
pt_BR: Atualizar todos os podcasts

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: Incomplete Downloads
pt_BR: Downloads incompleto

en: Downloaded
pt_BR: Baixado

[ctx: @title]
en: Episode Details
pt_BR: Detalhes do episódio

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
pt_BR: Abrir no navegador

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
pt_BR: Cancelar download

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
pt_BR: Fluxo

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
pt_BR: Adicionar à fila

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
pt_BR: Remover da fila

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
pt_BR: Excluir download

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
pt_BR: Redefinir posição de reprodução

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
pt_BR: Marcar como não reproduzido

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
pt_BR: Marcar como reproduzido

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
pt_BR: Remover rótulo "Novo"

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
pt_BR: Rotular como “Novo”

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
pt_BR: Remover dos favoritos

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
pt_BR: Adicionar aos favoritos

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
pt_BR: Abrir podcast

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
pt_BR: Copiar URL de download do episódio

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
pt_BR: Link copiado

[ctx: @title of page with list of podcast episodes]
en: Episodes
pt_BR: Episódios

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: No episodes available
pt_BR: Nenhum episódio disponível

en: No errors logged
pt_BR: Nenhum erro registrado

en: Error code:
pt_BR: Código de erro:

[ctx: @title]
en: Error Log
pt_BR: Registro de erros

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
pt_BR: Limpar todos os erros

en: Show Error Log
pt_BR: Mostrar registro de erros

en: Podcast Details
pt_BR: Detalhes do podcast

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
pt_BR: por %1

en: Refresh Podcast
pt_BR: Atualizar podcast

en: Show Details
pt_BR: Mostrar detalhes

en: Podcast URL:
pt_BR: URL do podcast:

en: Weblink:
pt_BR: Link da web:

en: Subscribed since: %1
pt_BR: Inscrito desde: %1

en: Last updated: %1
pt_BR: Última atualização: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
pt_BR[0]: 1 Episódio
pt_BR[1]: %1 Episódios

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
pt_BR[0]: 1 Não reproduzido
pt_BR[1]: %1 Não reproduzido

en: Error (%1): %2
pt_BR: Erro (%1): %2

en: Remove Podcast
pt_BR: Remover podcast

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
pt_BR: Assinaturas

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
pt_BR: Atualizar todos os podcasts

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
pt_BR: Adicionar podcast...

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
pt_BR: Ordenar

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
pt_BR: Selecione como ordenar as assinaturas

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
pt_BR: Importar podcasts...

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
pt_BR: Exportar podcasts...

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
pt_BR: Importar podcasts

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
pt_BR: Arquivos OPML (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
pt_BR: Arquivos XML (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
pt_BR: Todos os arquivos (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
pt_BR: Exportar podcasts

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
pt_BR: Nenhum podcast adicionado ainda

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
pt_BR: Nenhum podcast encontrado

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
pt_BR: Comece adicionando novo podcast:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
pt_BR: Pesquisar online

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
pt_BR: Sincronizar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
pt_BR: Selecione tudo

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar tudo

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
pt_BR[0]: Remover podcast
pt_BR[1]: Remover podcasts

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
pt_BR: Detalhes do podcast

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
pt_BR: Redefinir

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
pt_BR: Filtro ativo: %1

en: Played
pt_BR: Reproduzido

en: Read
pt_BR: Lido

en: New
pt_BR: Novo

en: Remove from Queue
pt_BR: Remover da fila

en: Cancel Download
pt_BR: Cancelar download

en: Delete Download
pt_BR: Excluir download

en: Add to Queue
pt_BR: Adicionar à fila

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
pt_BR: Fluxo

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
pt_BR: Ordenar

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
pt_BR: Selecione como ordenar os episódios

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
pt_BR: Filtro

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
pt_BR: Filtrar episódios por status

en: Select All
pt_BR: Selecione tudo

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar tudo

en: Mark as Played
pt_BR: Marcar como reproduzido

en: Mark as Unplayed
pt_BR: Marcar como não reproduzido

en: Label as "New"
pt_BR: Rotular como “Novo”

en: Remove "New" Label
pt_BR: Remover rótulo "Novo"

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
pt_BR[0]: Excluir download
pt_BR[1]: Nenhum downloads

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
pt_BR: Nenhum resultado obtido

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
pt_BR: Opções avançadas de pesquisa

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
pt_BR: Preferências de pesquisa

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
pt_BR: Pesquisar em:

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
pt_BR: Fila

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
pt_BR[0]: Atualizando %2 de %1 podcast
pt_BR[1]: Atualizando %2 de %1 podcasts

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
pt_BR[0]: Movido %2 de %1 arquivo
pt_BR[1]: Movido %2 de %1 arquivos

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
pt_BR: Atualmente, os downloads de podcast não são permitidos em conexões limitadas

en: No Track Loaded
pt_BR: Nenhuma faixa carregada

en: No Title
pt_BR: Nenhuma título

en: No podcast title
pt_BR: Nenhum título de podcast

en: No chapters found
pt_BR: Nenhum capítulo encontrado

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
pt_BR: Predefinições de taxa de reprodução

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
pt_BR: Nova predefinição:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
pt_BR: Adicionar novo valor de taxa de reprodução à lista

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
pt_BR: Diminuir a taxa de reprodução

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
pt_BR: Aumentar a taxa de reprodução

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
pt_BR: Predefinições atuais:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
pt_BR: Selecionar taxa de reprodução

[ctx: @action:button]
en: Customize
pt_BR: Personalizar

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
pt_BR[0]: 1 Episodio
pt_BR[1]: %1 Episódios

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
pt_BR: Tempo restante

[ctx: @info]
en: Queue is empty
pt_BR: A fila está vazia

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
pt_BR: Pesquisar episódios...

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
pt_BR: Aparência

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
pt_BR: Tema de cores

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
pt_BR: Sempre mostrar títulos de podcast na visualização de assinatura

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
pt_BR: Mostrar a imagem do episódio em vez da imagem do podcast nas listas

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
pt_BR: Mostrar títulos de podcast em listas de episódios

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
pt_BR: Ícone da bandeja

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
pt_BR: Mostrar ícone na bandeja do sistema

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
pt_BR: Minimizar para a bandeja de ícones em vez de fechar

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
pt_BR: Tipo de ícone da bandeja

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
pt_BR: Colorido

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
pt_BR: Claro

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
pt_BR: Escuro

[ctx: @title Form header for settings related to text/fonts]
en: Text
pt_BR: Texto

[ctx: @option:check]
en: Use system default
pt_BR: Usar o padrão do sistema

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
pt_BR: Registro de erros

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
pt_BR: Configurações de reprodução

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
pt_BR: Selecione infraestrutura de áudio

[ctx: @option:check Label for setting whether the total track time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Show time left instead of total track time
pt_BR: Mostrar o tempo restante em vez do tempo total da trilha

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
pt_BR: Ajuste o tempo restante com base na velocidade de reprodução atual

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
pt_BR: Intervalo de avanço (em segundos)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
pt_BR: Intervalo de retrocesso (em segundos)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
pt_BR: Configurações de atualização do podcast

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
pt_BR[0]: A cada hora
pt_BR[1]: A cada %1 horas

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
pt_BR[0]: A cada dia
pt_BR[1]: A cada %1 dias

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
pt_BR: Obter atualizações de podcast na inicialização

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
pt_BR: Atualizar dados de episódios existentes na atualização (mais lento)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
pt_BR: Colocar novos episódios na fila automaticamente

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
pt_BR: Baixar automaticamente novos episódios

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
pt_BR: Configuração de fila

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
pt_BR: Continuar a reproduzir o episódio seguinte depois de terminar o atual

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
pt_BR: Repor a posição de reprodução depois de um episódio ser reproduzido

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
pt_BR: Comportamento do episódio reproduzido

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
pt_BR: Não excluir

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
pt_BR: Excluir imediatamente

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
pt_BR: Excluir na próxima inicialização

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
pt_BR: Marcar episódios como reproduzidos quando o tempo dado é restante (em segundos)

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
pt_BR: Quando adicionar novos podcasts

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
pt_BR: Marcar todos os episódios como reproduzidos

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
pt_BR: Marcar os episódios mais recentes como não reproduzidos

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
pt_BR: Marcar todos os episódios como não reproduzidos

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
pt_BR: Rede

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
pt_BR: Habilitar verificações de conexão de rede

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
pt_BR: Em conexões medidas

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
pt_BR: Permitir atualizações de podcast

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
pt_BR: Permitir downloads de episódios

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
pt_BR: Permitir downloads de imagem

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
pt_BR: Permitir fluxo

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
pt_BR: Proxy de rede

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
pt_BR: Padrão do sistema

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
pt_BR: Sem proxy

[ctx: @label:textbox Hostname for proxy config]
en: Host
pt_BR: Máquina

[ctx: @label:spinbox Port for proxy config]
en: Port
pt_BR: Porta

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
pt_BR: Usuário

[ctx: @label:textbox Password for proxy config]
en: Password
pt_BR: Senha

[ctx: @action:button]
en: Apply
pt_BR: Aplicar

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
pt_BR: As configurações de proxy do seu sistema ou do aplicativo podem não funcionar durante o fluxo de áudio. Mas elas devem funcionar normalmente para outras ações da rede, como baixar episódios.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
pt_BR: Aparência

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
pt_BR: Armazenamento

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
pt_BR: Rede

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
pt_BR: Sincronização

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
pt_BR: Local de armazenamento

[ctx: @option:check]
en: Use default path
pt_BR: Usar caminho padrão

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
pt_BR: Local de armazenamento

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
pt_BR: Selecionar diretório

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
pt_BR: Selecionar local do diretório

[ctx: @title Form header for section showing information about local storage]
en: Information
pt_BR: Informação

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
pt_BR: Downloads de podcast

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
pt_BR: Usando %1 de espaço em disco

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
pt_BR: Cache de imagem

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
pt_BR: Limpar cache

[ctx: @label]
en: Account
pt_BR: Conta

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
pt_BR: Conectando à conta "%1" no servidor "%2"

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
pt_BR: Sincronização desabilitada

[ctx: @action:button]
en: Logout
pt_BR: Encerrar

[ctx: @action:button]
en: Login
pt_BR: Inicializar

[ctx: @label]
en: Manually sync
pt_BR: Sincronizar manual

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
pt_BR: Sincronizar agora

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
pt_BR: Última sincronização completa com o servidor

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
pt_BR: Último upload rápido para o servidor de sincronização

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
pt_BR: Sincronização automática

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
pt_BR: Sincronizar tudo ao iniciar

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
pt_BR: Sincronizar tudo ao buscar podcasts

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
pt_BR: Lembrar onde você parou ao dar iniciar/pausar

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
pt_BR: Opções avançadas

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
pt_BR: Atualizar a lista de episódios do servidor

[ctx: @action:button]
en: Fetch
pt_BR: Atualizar

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
pt_BR: Enviar as informações dos episódios para o servidor

[ctx: @action:button]
en: Push
pt_BR: Enviar

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
pt_BR: Enviar as informações dos episódios para o servidor?

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
pt_BR: Observe que enviar o estado de reprodução de todos os episódios locais para o servidor pode levar muito tempo e/ou sobrecarregar o servidor. Observe também que essa ação substituirá todos os estados de episódios existentes no servidor.
    
    Continuar?

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
pt_BR: Selecione o provedor de sincronização

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
pt_BR: Sincronize com o servidor oficial gpodder.net

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
pt_BR: Sincronize com o aplicativo GPodder Nextcloud

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
pt_BR: Sincronizar credenciais de login

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
pt_BR: Sincronizar com o app GPodder Nextcloud

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
pt_BR: Sincronizar com o serviço gpodder.net

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
pt_BR: Sincronize com um servidor Nextcloud que tenha o aplicativo GPodder Sync instalado: %1.<br/> É recomendável criar manualmente uma senha de aplicativo para o Kasts por meio da interface da Web e usar essas credenciais.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
pt_BR: Se ainda não tiver uma conta, deverá primeiro criar uma em %1

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
pt_BR: Usuário:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
pt_BR: Senha:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
pt_BR: Usar servidor personalizado

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
pt_BR: Nome da máquina:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
pt_BR: Sincronizar configurações do dispositivo

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
pt_BR: Criar um novo dispositivo

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
pt_BR: Nome do dispositivo

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
pt_BR: Descrição do dispositivo

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
pt_BR: Tipo de dispositivo

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
pt_BR: Outro

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: desktop
pt_BR: Área de trabalho

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: server
pt_BR: Servidor

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: mobile
pt_BR: móvel

[ctx: @action:button]
en: Create Device
pt_BR: Criar dispositivo

[ctx: @label]
en: or select an existing device
pt_BR: ou selecione um dispositivo existente

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
pt_BR: Configurações de sincronização do dispositivo

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
pt_BR: Todas as assinaturas de podcast nesta conta gpodder.net devem ser sincronizadas em todos os dispositivos?Se você não sabe o que isso significa, provavelmente deve selecionar “Ok”.

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
pt_BR: Sincronizar agora?

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
pt_BR: Realizar a primeira sincronização agora?

en: Sleep Timer
pt_BR: Temporizador de sono

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Status: Active
pt_BR: Status: Ativado

en: Status: Inactive
pt_BR: Status: Desativado

en: Remaining time: %1
pt_BR: Tempo restante: %1

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Sync Password Required
pt_BR: Necessário senha de sincronização

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
pt_BR: A senha do usuário "%1" no servidor Nextcloud "%2" não pôde serrecuperada.

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
pt_BR: A senha do usuário "%1" em "gpodder.net" não pôde ser recuperada.

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
pt_BR: Kasts em %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
pt_BR: Não foi possível efetuar login no servidor GPodder-nextcloud

en: Could not log into GPodder server
pt_BR: Não foi possível efetuar login no servidor GPodder

en: I/O denied: Cannot save password.
pt_BR: Erro de entrada/saída: Não foi possível salvar a senha.

en: I/O denied: Cannot access password file.
pt_BR: Erro de entrada/saída: Não foi possível acessar o arquivo de senha.

en: Could not create GPodder device
pt_BR: Não foi possível criar o dispositivo GPodder

en: Could not retrieve synced device status
pt_BR: Não foi possível recuperar o status do dispositivo sincronizado

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
pt_BR: Não foi possível recuperar as assinaturas do dispositivo %1

en: Could not upload subscriptions for device %1
pt_BR: Não foi possível carregar assinaturas para o dispositivo %1

en: Could not retrieve subscription updates from server
pt_BR: Não foi possível recuperar atualizações de assinatura do servidor

en: Could not upload subscription changes to server
pt_BR: Não foi possível fazer upload das alterações de assinatura para o servidor

en: Could not retrieve episode updates from server
pt_BR: Não foi possível recuperar atualizações de episódios do servidor

en: Could not upload episode updates to server
pt_BR: Não foi possível carregar atualizações de episódios no servidor

en: Internal data error
pt_BR: Erro de dados interno

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Iniciar sincronização

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Solicitando atualizações de assinatura remota

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Enviando atualizações de assinatura local

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
pt_BR[0]: (Etapa %3 de %4) Podcast %2 de %1 atualizado
pt_BR[1]: (Etapa %3 de %4) Podcasts %2 de %1 atualizados

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Solicitando atualizações de episódios remotos

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Aplicando alterações de episódios remotos

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Enviando atualizações de episódios local

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
pt_BR: (Etapa %1 de %2) Sincronização concluída

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
pt_BR: Sincronização cancelada

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
pt_BR: Sincronização concluída com erro

en: Downloading %1
pt_BR: Baixando %1

en: Old location:
pt_BR: Localização antiga:

en: New location:
pt_BR: Nova localização:

en: Destination path not writable
pt_BR: Caminho de destino não gravável

en: Operation aborted by user
pt_BR: Operação abortada pelo usuário

en: An error occurred while copying data
pt_BR: Ocorreu um erro ao copiar dados

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
pt_BR: Kasts
    Clique com o botão do meio para reproduzir/pausar

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
pt_BR: Voltar

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
pt_BR: Reproduzir

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
pt_BR: Avançar

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
pt_BR: Pular

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
pt_BR: Sair
