desktop files - en to sv translation catalogue (372 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
sv: Strömning är inte tillåten för uppmätt anslutning

en: No network connection
sv: Ingen nätverksanslutning

en: Invalid Media
sv: Ogiltigt media

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
sv: Nerladdningar av poddsändningar tillåts inte för uppmätt anslutning

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
sv: %1 och %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
sv: %1 och %2

en: Podcast update error
sv: Uppdateringsfel för poddradioprogram

en: Media download error
sv: Fel vid nerladdning av media

en: Update not allowed on metered connection
sv: Uppdatering tillåts inte för uppmätt anslutning

en: Invalid media file
sv: Ogiltig mediafil

en: Nothing found
sv: Ingenting hittades

en: Error moving storage path
sv: Fel vid förflyttning av lagringssökväg

en: Error syncing feed and/or episode status
sv: Fel vid synkronisering av kanal och/eller avsnittsstatus

en: Streaming not allowed on metered connection
sv: Strömning tillåts inte för uppmätt anslutning

en: Example KMediaSession Player
sv: Exempel KMediaSession-spelare

en: Select File…
sv: Välj fil…

en: Select Media File
sv: Välj mediefil

en: OR
sv: ELLER

en: Open
sv: Öppna

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Stop
sv: Stoppa

en: Mute
sv: Tysta

en: Title: %1
sv: Titel: %1

en: Media status: %1
sv: Mediestatus: %1

en: Playback status: %1
sv: Uppspelningsstatus: %1

en: Error: %1
sv: Fel: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
sv: Spelar media

en: Podcast Application
sv: Poddradioprogram

en: Adds a new podcast to subscriptions.
sv: Lägger till ett nytt poddradioprogram i prenumerationerna.

en: Podcast URL
sv: Poddradiowebbadress

en: Podcast Player
sv: Poddspelare

en: © 2020–2024 KDE Community
sv: © 2020-2024 KDE-gemenskapen

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
sv: Inget filter

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
sv: Spelade avsnitt

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
sv: Ospelade avsnitt

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
sv: Avsnitt markerade som "Nya"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
sv: Avsnitt som inte är markerade som "Nya"

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
sv: Avsnitt markerade som favoriter

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
sv: Avsnitt som inte är markerade som favoriter

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
sv: Poddradiotitel

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
sv: Datum: nyare först

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
sv: Datum: äldre först

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
sv: Antal ospelade: fallande

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
sv: Antal ospelade: stigande

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
sv: Antal nya: fallande

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
sv: Antal nya: stigande

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
sv: Antal favoriter: fallande

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
sv: Antal favoriter: stigande

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
sv: Poddradiotitel: A → Z

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
sv: Poddradiotitel: Z → A

en: Add New Podcast
sv: Lägg till nytt poddradioprogram

en: Url:
sv: Webbadress:

en: Add Podcast
sv: Lägg till poddradioprogram

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
sv: Uppdateringar av poddsändningar tillåts inte för uppmätta anslutningar

[ctx: @title:window]
en: Select Option
sv: Välj alternativ

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
sv: Nätverket kan inte nås

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
sv: Det verkar som om nätverket inte kan nås. Om det är felaktigt kan kontrollen stängas av med Inställningar > Nätverk.

en: Don't Allow
sv: Tillåt inte

en: Allow Once
sv: Tillåt en gång

en: Always Allow
sv: Tillåt alltid

en: Seek backward
sv: Sök bakåt

en: Seek forward
sv: Sök framåt

en: Skip forward
sv: Hoppa framåt

en: Playback rate:
sv: Uppspelningshastighet:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
sv: Visa kapitellista

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
sv: Visa avsnittsinformation

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
sv: Öppna sovtidsinställningar

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
sv: Öppna volyminställningarna

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
sv: Ändra tyst

[ctx: @action:button]
en: Show more
sv: Visa fler

[ctx: @action:button]
en: Chapters
sv: Kapitel

[ctx: @action:button]
en: Show Info
sv: Visa information

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
sv: Sovtid

en: Chapters
sv: Kapitel

en: No Track Title
sv: Ingen spårtitel

en: No track loaded
sv: Inget spår inläst

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
sv: Upptäck

en: Search podcastindex.org
sv: Sök på podcastindex.org

en: Search
sv: Sök

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribed
sv: Prenumererar

[ctx: @title of page with list of downloaded episodes]
en: Downloads
sv: Nerladdningar

en: Refresh All Podcasts
sv: Uppdatera alla poddradioprogram

en: No downloads
sv: Inga nerladdningar

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Incomplete Downloads
sv: Ofullständiga nerladdningar

en: Downloaded
sv: Nerladdat

[ctx: @title]
en: Episode Details
sv: Information om avsnitt

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
sv: Ladda ner

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
sv: Avbryt nerladdning

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
sv: Ström

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
sv: Lägg till i kö

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
sv: Ta bort från kö

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
sv: Ta bort nerladdning

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
sv: Nollställ uppspelningsposition

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
sv: Markera som ospelad

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
sv: Markera som spelad

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
sv: Ta bort beteckningen "ny"

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
sv: Beteckna som "ny"

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
sv: Öppna poddradioprogram

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
sv: Kopiera webbadress för nerladdning av avsnitt

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
sv: Länk kopierad

[ctx: @title of page with list of podcast episodes]
en: Episodes
sv: Avsnitt

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
sv: Sök

en: No episodes available
sv: Inga avsnitt tillgängliga

en: No errors logged
sv: Inga fel loggade

en: Error code:
sv: Felkod:

[ctx: @title]
en: Error Log
sv: Fellogg

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
sv: Rensa alla fel

en: Show Error Log
sv: Visa fellogg

en: Podcast Details
sv: Information om poddradioprogram

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
sv: av %1

en: Refresh Podcast
sv: Uppdatera poddradioprogram

en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

en: Podcast URL:
sv: Poddradiowebbadress:

en: Weblink:
sv: Webblänk:

en: Subscribed since: %1
sv: Prenumerant sedan: %1

en: Last updated: %1
sv: senaste uppdatering: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
sv[0]: 1 avsnitt
sv[1]: %1 avsnitt

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
sv[0]: 1 ospelat
sv[1]: %1 ospelade

en: Error (%1): %2
sv: Fel (%1): %2

en: Remove Podcast
sv: Ta bort poddradioprogram

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
sv: Uppdatera alla poddradioprogram

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
sv: Lägg till poddradioprogram…

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
sv: Sortera

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
sv: Välj hur prenumerationer sorteras

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
sv: Importera poddradioprogram…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
sv: Exportera poddradioprogram…

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
sv: Importera poddradioprogram

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
sv: OPML-filer (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
sv: XML-filer (*.xml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
sv: Exportera poddradioprogram

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
sv: Inga poddradioprogram tillagda ännu

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
sv: Inga poddradioprogram hittades

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
sv: Kom igång genom att lägga till poddradioprogram:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
sv: Sök på nätet

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
sv[0]: Ta bort poddradioprogram
sv[1]: Ta bort poddradioprogram

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
sv: Information om poddradioprogram

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
sv: Nollställ

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
sv: Aktivt filter: %1

en: Played
sv: Spelad

en: Read
sv: Läs

en: New
sv: Ny

en: Remove from Queue
sv: Ta bort från kö

en: Download
sv: Ladda ner

en: Cancel Download
sv: Avbryt nerladdning

en: Delete Download
sv: Ta bort nerladdning

en: Add to Queue
sv: Lägg till i kö

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
sv: Ström

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
sv: Sortera

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
sv: Välj hur avsnitt sorteras

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
sv: Filtrera

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
sv: Filtrera avsnitt enligt status

en: Select All
sv: Markera alla

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Mark as Played
sv: Markera som spelad

en: Mark as Unplayed
sv: Markera som ospelad

en: Label as "New"
sv: Beteckna som "ny"

en: Remove "New" Label
sv: Ta bort beteckningen "ny"

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
sv[0]: Ta bort nerladdning
sv[1]: Ta bort nerladdningar

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
sv: Inga sökresultat

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
sv: Avancerade sökalternativ

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
sv: Sökinställningar

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
sv: Sök i:

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
sv: Kö

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
sv[0]: Uppdaterade %2 av %1 poddradioprogram
sv[1]: Uppdaterade %2 av %1 poddradioprogram

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
sv[0]: Flyttade %2 av %1 fil
sv[1]: Flyttade %2 av %1 filer

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
sv: Nerladdningar av poddsändningar tillåts för närvarande inte för uppmätta anslutningar

en: No Track Loaded
sv: Inget spår inläst

en: No Title
sv: Ingen titel

en: No podcast title
sv: Ingen poddradiotitel

en: No chapters found
sv: Inga kapitel hittades

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
sv: Förinställningar av uppspelningshastighet

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
sv: Ny förinställning:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
sv: Lägg till ett nytt värde på uppspelningshastighet i listan

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
sv: Minska uppspelningshastighet

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
sv: Öka uppspelningshastighet

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
sv: Aktuella förinställningar:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
sv: Välj uppspelningshastighet

[ctx: @action:button]
en: Customize
sv: Anpassa

[ctx: @info]
en: Queue is empty
sv: Kön är tom

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
sv[0]: 1 avsnitt
sv[1]: %1 avsnitt

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
sv: Återstående tid

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
sv: Sök efter avsnitt…

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About
sv: Om

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
sv: Färgtema

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
sv: Visa alltid poddsändningarnas titlar i prenumerationsvyn

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
sv: Visa avsnittsbild istället för podsändningsbild i listor

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
sv: Visa alltid poddsändningarnas titlar i prenumerationsvyn

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
sv: Systembrickans ikon

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
sv: Visa ikon i systembrickan

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
sv: Minimera till systembrickan istället för att stänga

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
sv: Systembrickans ikontyp

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
sv: Färgrik

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
sv: Ljus

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
sv: Mörk

[ctx: @option:check]
en: Use system default
sv: Använd systemstandard

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
sv: Teckenstorlek

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
sv: Fellogg

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
sv: Uppspelningsinställningar

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
sv: Välj ljudgränssnitt

[ctx: @option:check Label for setting whether the total track time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Show time left instead of total track time
sv: Visa återstående tid istället för total spårtid

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
sv: Justera återstående tid baserat på nuvarande uppspelningshastighet

[ctx: @option:check]
en: Prioritize streaming over downloading
sv: Prioritera strömning över nerladdning

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
sv: Intervall för framåthopp (i sekunder)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
sv: Intervall för bakåthopp (i sekunder)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
sv: Uppdateringsinställningar för poddsändningar

[ctx: @label:listbox]
en: Automatically fetch podcast feeds
sv: Hämta automatiskt poddsändningskanaler

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
sv[0]: Varje timme
sv[1]: Efter %1 timmar

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
sv[0]: Varje dag
sv[1]: Efter %1 dagar

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
sv: Hämta uppdateringar av poddsändningar vid start

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
sv: Uppdatera befintlig avsnittsinformation vid uppdatering (långsammare)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
sv: Köa automatiskt nya avsnitt

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
sv: Ladda automatiskt ner nya avsnitt

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
sv: Köinställningar

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
sv: Fortsätt att spela upp nästa avsnitt när det pågående är slut

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
sv: Nollställ uppspelningsposition efter ett avsnitt har spelats

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
sv: Beteende för spelade avsnitt

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
sv: Ta inte bort

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
sv: Ta bort omedelbart

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
sv: Ta bort vid nästa start

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
sv: Markera avsnitt som spelade när angiven tid återstår (i sekunder)

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
sv: När nya poddsändningar läggs till

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
sv: Markera alla avsnitt som spelade

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
sv: Markera de senaste avsnitten som ospelade

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
sv: Markera alla avsnitten som ospelade

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
sv: Aktivera kontroller av nätverksanslutning

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
sv: För uppmätta anslutningar

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
sv: Tillåt uppdateringar av poddsändningar

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
sv: Tillåt nerladdningar av avsnitt

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
sv: Tillåt nerladdningar av bilder

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
sv: Tillåt strömning

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
sv: Nätverksproxy

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
sv: Systemstandard

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
sv: Ingen proxy

[ctx: @label:textbox Hostname for proxy config]
en: Host
sv: Värddator

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
sv: Användare

[ctx: @label:textbox Password for proxy config]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: @action:button]
en: Apply
sv: Verkställ

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
sv: Proxyinställningar på systemnivå eller programnivå kan ignoreras av ljudgränssnittet när ljud strömmas. Inställningarna ska fortfarande respekteras av alla andra nätverksrelaterade åtgärder, inklusive nerladdning av avsnitt.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
sv: Synkronisering

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
sv: Lagringssökväg

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
sv: Lagringssökväg

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
sv: Välj katalog…

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
sv: Välj lagringssökväg

[ctx: @option:check]
en: Use default path
sv: Använda standardsökväg

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
sv: Nerladdningar av poddsändningar

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
sv: Använder %1 av diskutrymmet

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
sv: Bildcache

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
sv: Rensa cache

[ctx: @label]
en: Account
sv: Konto

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
sv: Inloggad med konto "%1" på server "%2"

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
sv: Synkronisering inaktiverad

[ctx: @action:button]
en: Logout
sv: Logga ut

[ctx: @action:button]
en: Login
sv: Logga in

[ctx: @label]
en: Manually sync
sv: Manuell synkronisering

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
sv: Synkronisera nu

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
sv: Senaste fullständiga synkronisering med server

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
sv: Senaste snabbuppdatering till synkroniseringsserver

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
sv: Automatisk synkronisering

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
sv: Utför fullständig synkronisering vid start

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
sv: Utför fullständig synkronisering när poddsändningar hämtas

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
sv: Ladda upp uppspelningsposition för avsnitt vid ändring mellan spela och paus

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
sv: Hämta alla avsnittstillstånd från servern

[ctx: @action:button]
en: Fetch
sv: Hämta

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
sv: Skicka alla lokala avsnittstillstånd till servern

[ctx: @action:button]
en: Push
sv: Skicka

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
sv: Skicka alla lokala avsnittstillstånd till servern?

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
sv: Observera att det kan ta mycket lång tid och/eller överlasta servern att skicka uppspelningsstatus för alla lokala avsnitt till den. Observera också att åtgärden skriver över status för alla befintliga avsnitt på servern.
    
    Fortsätt?

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
sv: Välj synkroniseringsleverantör

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
sv: Synkronisera med officiell gpodder.net servern

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
sv: Synkronisera med GPodder Nextcloud-applikationen

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
sv: Synkronisera inloggningsinformation

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
sv: Synkronisera med GPodder Nextcloud-applikationen

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
sv: Synkronisera med gpodder.net tjänsten

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
sv: Synkronisera med Nextcloud-server som har GPodder Sync-applikationen installerad: %1.<br/>Det rekommenderas att manuellt skapa ett applikationslösenord för Kast via webbgränssnittet och använda den behörighetsinformationen.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
sv: Om du inte redan har ett konto, kan du först skapa ett på %1

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
sv: Använd egen server

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
sv: Värddatornamn:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
sv: Enhetens synkroniseringsinställningar

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
sv: Skapa en ny enhet

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
sv: Enhetsnamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
sv: Enhetsbeskrivning:

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
sv: Enhetstyp:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
sv: annan

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: desktop
sv: skrivbordsdator

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: laptop
sv: bärbar dator

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: mobile
sv: mobil

[ctx: @action:button]
en: Create Device
sv: Skapa enhet

[ctx: @label]
en: or select an existing device
sv: eller välj en befintlig enhet

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
sv: Enhetens synkroniseringsinställningar

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
sv: Ska alla prenumerationer av poddsändningar på det här gpodder.net-kontot synkroniseras för alla enheter?
    Om du inte vet vad det betyder, bör du troligtvis välja "Ok".

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
sv: Synkronisera nu?

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
sv: Utför första synkronisering nu?

en: Sleep Timer
sv: Sovtid

en: Start
sv: Starta

en: Status: Active
sv: Status: aktiv

en: Status: Inactive
sv: Status: inaktiv

en: Remaining time: %1
sv: Återstående tid: %1

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Minutes
sv: Minuter

en: Hours
sv: Timmar

en: Sync Password Required
sv: Lösenord krävs för synkronisering

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
sv: Lösenordet för användaren "%1" på Nextcloud-servern "%2" kunde inte hämtas.

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
sv: Lösenordet för användaren "%1" på "gpodder.net" kunde inte hämtas.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Abort
sv: Avbryt

[ctx: Volume as a percentage]
en: %1%
sv: %1 %

en: Never
sv: Aldrig

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
sv: Kasts på %1

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
sv: Kunde inte logga in på GPodder-nextcloud-server

en: Could not log into GPodder server
sv: Kunde inte logga in på GPodder-server

en: I/O denied: Cannot save password.
sv: In- och utmatning nekas: Kan inte spara lösenord.

en: I/O denied: Cannot access password file.
sv: In- och utmatning nekas: Kan inte komma åt lösenordsfil.

en: Could not create GPodder device
sv: Kunde inte skapa GPodder-enhet

en: Could not retrieve synced device status
sv: Kunde inte hämta synkroniserad enhetsstatus

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
sv: Kunde inte hämta prenumerationer för enhet %1

en: Could not upload subscriptions for device %1
sv: Kunde inte ladda upp prenumerationer för enhet %1

en: Could not retrieve subscription updates from server
sv: Kunde inte hämta prenumerationsuppdateringar från server

en: Could not upload subscription changes to server
sv: Kunde inte ladda upp prenumerationsuppdateringar till server

en: Could not retrieve episode updates from server
sv: Kunde inte hämta avsnittsuppdateringar från server

en: Could not upload episode updates to server
sv: Kunde inte ladda upp avsnittsuppdateringar till server

en: Internal data error
sv: Internt datafel

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
sv: (Steg %1 av %2) Starta synkronisering

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
sv: (Steg %1 av %2) Begär uppdateringar av fjärrprenumeration

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
sv: (Steg %1 av %2) Laddar upp lokala prenumerationsuppdateringar

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
sv[0]: (Steg %3 av %4) Uppdaterade %2 av %1 poddradioprogram
sv[1]: (Steg %3 av %4) Uppdaterade %2 av %1 poddradioprogram

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
sv: (Steg %1 av %2) Begär uppdateringar av fjärravsnitt

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
sv: (Steg %1 av %2) Verkställer uppdateringar av fjärravsnitt

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
sv: (Steg %1 av %2) Laddar upp lokala avsnittsuppdateringar

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
sv: (Steg %1 av %2) Avslutade synkronisering

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
sv: Synkronisering avbruten

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
sv: Synkronisering avslutades med fel

en: Downloading %1
sv: Laddar ner %1

en: Old location:
sv: Tidigare plats:

en: New location:
sv: Ny plats:

en: Destination path not writable
sv: Målsökvägen ej skrivbar

en: Operation aborted by user
sv: Åtgärden avbröts av användaren

en: An error occurred while copying data
sv: Ett fel uppstod vid kopiering av data

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
sv: Kasts
    Mittenklicka för att spela eller pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
sv: Sök bakåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
sv: Sök framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
sv: Hoppa framåt

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
sv: Avsluta
