kasts - en to tr translation catalogue (379 entries)

en: Streaming on metered connection not allowed
tr: Kısıtlı bağlantılarda akışa izin verilmiyor

en: No network connection
tr: Ağ bağlantısı yok

en: Invalid Media
tr: Geçersiz Ortam

en: Podcast downloads not allowed on metered connection
tr: Kısıtlı bağlantılarda pod yayını indirmelerine izin verilmiyor

[ctx: <name> and <name>]
en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

[ctx: <name(s)>, and <name>]
en: %1, and %2
tr: %1 ve %2

en: Podcast update error
tr: Pod yayını güncelleme hatası

en: Media download error
tr: Ortam indirme hatası

en: Update not allowed on metered connection
tr: Kısıtlı bağlantıda güncellemeye izin verilmiyor

en: Invalid media file
tr: Geçersiz ortam dosyası

en: Nothing found
tr: Bir şey bulunamadı

en: Error moving storage path
tr: Depolama yolu taşınırken hata

en: Error syncing feed and/or episode status
tr: Bölüm durumu ve/veya besleme eşzamanlanırken hata

en: Streaming not allowed on metered connection
tr: Kısıtla bağlantılarda akışa izin verilmiyor

en: Example KMediaSession Player
tr: Örnek KMediaSession Çaları

en: Select File…
tr: Dosya Seç…

en: Select Media File
tr: Ortam Dosyası Seç

en: OR
tr: VEYA

en: Open
tr: Aç

en: Play
tr: Çal

en: Pause
tr: Duraklat

en: Stop
tr: Durdur

en: Mute
tr: Sessize Al

en: Title: %1
tr: Başlık: %1

en: Artist: %1
tr: Sanatçı: %1

en: Album: %1
tr: Albüm: %1

en: Media status: %1
tr: Ortam durumu: %1

en: Playback status: %1
tr: Çalma durumu: %1

en: Error: %1
tr: Hata: %1

[ctx: Explanation for sleep inhibit during media playback]
en: Playing Media
tr: Ortam Çalınıyor

en: Podcast Application
tr: Pod Yayını Uygulaması

en: Adds a new podcast to subscriptions.
tr: Aboneliklere yeni bir pod yayını ekler.

en: Podcast URL
tr: Pod Yayını URL’si

en: Kasts
tr: Kastlar

en: Podcast Player
tr: Pod Yayını Çalar

en: © 2020–2024 KDE Community
tr: © 2020–2024 KDE Topluluğu

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: No filter
tr: Süzgeç yok

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Played episodes
tr: Çalınan bölümler

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Unplayed episodes
tr: Çalınmayan bölümler

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as "New"
tr: “Yeni” olarak imlenen bölümler

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as "New"
tr: “Yeni” olarak imlenmemiş bölümler

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes marked as Favorite
tr: Sık Kullanılan olarak imlenen bölümler

[ctx: @label:chooser Choice of filter for episode list]
en: Episodes not marked as Favorite
tr: Sık Kullanılan olarak imlenmemiş bölümler

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @label:chooser Choice of fields to search for string]
en: Podcast title
tr: Pod yayını başlığı

[ctx: @label:chooser Sort episodes by decreasing date]
en: Date: newer first
tr: Tarih: Önce en yeni

[ctx: @label:chooser Sort episodes by increasing date]
en: Date: older first
tr: Tarih: Önce en eski

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: descending
tr: Çalınmayan sayısı: Azalan

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of unplayed episodes]
en: Unplayed count: ascending
tr: Çalınmayan sayısı: Artan

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of new episodes]
en: New count: descending
tr: Yeni sayısı: Azalan

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of new episodes]
en: New count: ascending
tr: Yeni sayısı: Artan

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by decreasing number of favorites]
en: Favorite count: descending
tr: Sık kullanılan sayısı: Azalan

[ctx: @label:chooser Sort podcasts by increasing number of favorites]
en: Favorite count: ascending
tr: Sık kullanılan sayısı: Artan

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles alphabetically]
en: Podcast title: A → Z
tr: Pod yayını başlığı: A → Z

[ctx: @label:chooser Sort podcasts titles in reverse alphabetical order]
en: Podcast title: Z → A
tr: Pod yayını başlığı: Z → A

en: Add New Podcast
tr: Yeni Pod Yayını Ekle

en: Url:
tr: URL:

en: Add Podcast
tr: Pod Yayını Ekle

[ctx: @info:status]
en: Podcast updates are currently not allowed on metered connections
tr: Şu anda kısıtlı bağlantılar üzerinden pod yayını güncellemelerine izin verilmiyor

[ctx: @title:window]
en: Select Option
tr: Seçenek Seç

[ctx: @title:window]
en: Network not reachable
tr: Ağa Erişilemiyor

[ctx: @info:status]
en: It seems the network cannot be reached. If this is incorrect, this check can be disabled through: Settings > Network.
tr: Ağa erişilemiyor gibi görünüyor. Bu yanlışsa bu denetim, Ayarlar > Ağ sayfasından devre dışı bırakılabilir.

en: Don't Allow
tr: İzin Verme

en: Allow Once
tr: Bir Kez İzin Ver

en: Always Allow
tr: Her Zaman İzin Ver

en: Seek backward
tr: Geri sar

en: Seek forward
tr: İleri sar

en: Skip forward
tr: İleri atla

en: Playback rate:
tr: Çalma hızı:

[ctx: @action:button]
en: Show chapter list
tr: Fasıl listesini göster

[ctx: @action:button]
en: Show episode info
tr: Bölüm bilgisini göster

[ctx: @action:button]
en: Open sleep timer settings
tr: Uyku sayacı ayarlarını aç

[ctx: @action:button]
en: Open volume settings
tr: Ses düzeyi ayarlarını aç

[ctx: @action:button]
en: Toggle mute
tr: Sesi aç/kapat

[ctx: @action:button]
en: Show more
tr: Daha fazla göster

[ctx: @action:button]
en: Chapters
tr: Fasıllar

[ctx: @action:button]
en: Show Info
tr: Bilgi Göster

[ctx: @action:button]
en: Sleep Timer
tr: Uyku Sayacı

en: Chapters
tr: Fasıllar

en: No Track Title
tr: Parça Başlığı Yok

en: No track loaded
tr: Yüklenen parça yok

[ctx: @title of page allowing to search for new podcasts online]
en: Discover
tr: Keşfet

en: Search podcastindex.org
tr: podcastindex.org’da ara

en: Search
tr: Ara

en: Subscribe
tr: Abone Ol

en: Subscribed
tr: Abone Olundu

[ctx: @title of page with list of downloaded episodes]
en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Refresh All Podcasts
tr: Tüm Pod Yayınlarını Yenile

en: No downloads
tr: İndirme yok

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Incomplete Downloads
tr: Tamamlanmayan İndirmeler

en: Downloaded
tr: İndirildi

[ctx: @title]
en: Episode Details
tr: Bölüm Ayrıntıları

[ctx: @action:intoolbar Button to open an episode URL in browser]
en: Open in Browser
tr: Tarayıcıda Aç

[ctx: @action:intoolbar Button to start episode download]
en: Download
tr: İndir

[ctx: @action:intoolbar Button to cancel ongoing download of episode]
en: Cancel Download
tr: İndirmeyi İptal Et

[ctx: @action:intoolbar Button to pause the playback of the episode]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:intoolbar Button to start playback of the episode]
en: Play
tr: Çal

[ctx: @action:intoolbar Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
tr: Akışı Başlat

[ctx: @action:intoolbar Button to add an episode to the play queue]
en: Add to Queue
tr: Kuyruğa Ekle

[ctx: @action:intoolbar Button to remove an episode from the play queue]
en: Remove from Queue
tr: Kuyruktan Kaldır

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the downloaded episode audio file]
en: Delete Download
tr: İndirmeyi Sil

[ctx: @action:intoolbar Button to reset the play position of an episode to the start]
en: Reset Play Position
tr: Çalma Konumunu Sıfırla

[ctx: @action:intoolbar Button to mark eposide as not played]
en: Mark as Unplayed
tr: Çalındı Olarak İmle

[ctx: @action:intoolbar Button to mark episode as played]
en: Mark as Played
tr: Çalındı Olarak İmle

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove "New" Label
tr: “Yeni” Etiketini Kaldır

[ctx: @action:intoolbar]
en: Label as "New"
tr: “Yeni” Olarak İmle

[ctx: @action:intoolbar Button to remove the "favorite" property of a podcast episode]
en: Remove from Favorites
tr: Sık Kullanılanlardan Kaldır

[ctx: @action:intoolbar Button to add a podcast episode as favorite]
en: Add to Favorites
tr: Sık Kullanılanlara Ekle

[ctx: @action:intoolbar Button to open the podcast URL in browser]
en: Open Podcast
tr: Pod Yayını Aç

[ctx: @action:button]
en: Copy Episode Download URL
tr: Bölüm İndirme URL’sini Kopyala

[ctx: @info:status]
en: Link Copied
tr: Bağlantı Kopyalandı

[ctx: @title of page with list of podcast episodes]
en: Episodes
tr: Bölümler

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
tr: Ara

en: No episodes available
tr: Kullanılabilir bölüm yok

en: No errors logged
tr: Günlüklenen hata yok

en: Error code:
tr: Hata kodu:

[ctx: @title]
en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

[ctx: @action:button]
en: Clear All Errors
tr: Tüm Hataları Temizle

en: Show Error Log
tr: Hata Günlüğünü Göster

en: Podcast Details
tr: Pod Yayını Ayrıntıları

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
tr: %1 tarafından

en: Refresh Podcast
tr: Pod Yayınını Yenile

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Podcast URL:
tr: Pod Yayını URL’si:

en: Weblink:
tr: Web bağlantısı:

en: Subscribed since: %1
tr: Abonelik tarihi: %1

en: Last updated: %1
tr: Son güncelleme: %1

en: 1 Episode | %1 Episodes
tr[0]: 1 Bölüm
tr[1]: %1 Bölüm

en: 1 Unplayed | %1 Unplayed
tr[0]: 1 Çalınmayan
tr[1]: %1 Çalınmayan

en: Error (%1): %2
tr: Hata (%1): %2

en: Remove Podcast
tr: Pod Yayınını Kaldır

[ctx: @title of page with list of podcast subscriptions]
en: Subscriptions
tr: Abonelikler

[ctx: @action:intoolbar]
en: Refresh All Podcasts
tr: Tüm Pod Yayınlarını Yenile

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Podcast…
tr: Pod Yayını Ekle…

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort subscriptions]
en: Sort
tr: Sırala

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort subscriptions
tr: Aboneliklerin nasıl sıralanacağını seç

[ctx: @action:intoolbar]
en: Import Podcasts…
tr: Pod Yayınları İçe Aktar…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Export Podcasts…
tr: Pod Yayınlarını Dışa Aktar…

[ctx: @title:window]
en: Import Podcasts
tr: Pod Yayınları İçe Aktar

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: OPML Files (*.opml)
tr: OPML Dosyaları (*.opml)

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: XML Files (*.xml)
tr: XML Dosyaları (*.xml

[ctx: @label:listbox File filter option in file dialog]
en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

[ctx: @title:window]
en: Export Podcasts
tr: Pod Yayınlarını Dışa Aktar

[ctx: @info Placeholder message for empty podcast list]
en: No podcasts added yet
tr: Henüz bir pod yayını eklenmedi

[ctx: @info Placeholder message for podcast list when no podcast matches the search criteria]
en: No podcasts found
tr: Pod yayını bulunamadı

[ctx: @info:tipoftheday]
en: Get started by adding podcasts:
tr: Yeni pod yayınları ekleyerek başlayın:

[ctx: @action:button]
en: Search Online
tr: Çevrimiçi Ara

[ctx: @action:button]
en: Synchronize
tr: Eşzamanla

en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: @action:intoolbar]
en: Deselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

[ctx: @action:intoolbar]
en: Remove Podcast | Remove Podcasts
tr[0]: Pod Yayınını Kaldır
tr[1]: Pod Yayınlarını Kaldır

[ctx: @action:intoolbar Open view with more podcast details]
en: Podcast Details
tr: Pod Yayını Ayrıntıları

[ctx: @action:button Reset filters active on ListView]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: @info:status Name of the filter which is active on the ListView]
en: Active filter: %1
tr: Etkin süzgeç: %1

en: Played
tr: Çalındı

en: Read
tr: Okundu

en: New
tr: Yeni

en: Remove from Queue
tr: Kuyruktan Kaldır

en: Download
tr: İndir

en: Cancel Download
tr: İndirmeyi İptal Et

en: Delete Download
tr: İndirmeyi Sil

en: Add to Queue
tr: Kuyruğa Ekle

[ctx: @action:inmenu Action to start playback by streaming the episode rather than downloading it first]
en: Stream
tr: Akışı Başlat

[ctx: @action:intoolbar Open menu with options to sort episodes]
en: Sort
tr: Sırala

[ctx: @info:tooltip]
en: Select how to sort episodes
tr: Bölümlerin nasıl sıralanacağını seç

[ctx: @action:intoolbar Button to open menu to filter episodes based on their status (played, new, etc.)]
en: Filter
tr: Süz

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter episodes by status
tr: Bölümleri duruma göre süz

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Deselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: Mark as Played
tr: Çalındı Olarak İmle

en: Mark as Unplayed
tr: Çalınmadı Olarak İmle

en: Label as "New"
tr: “Yeni” Olarak İmle

en: Remove "New" Label
tr: “Yeni” Etiketini Kaldır

[ctx: context menu action]
en: Delete Download | Delete Downloads
tr[0]: İndimeyi Sil
tr[1]: İndirmeleri Sil

[ctx: @info Placeholder text in search box]
en: No search results
tr: Arama sonucu yok

[ctx: @action:intoolbar]
en: Advanced Search Options
tr: Gelişmiş Arama Seçenekleri

[ctx: @title:menu]
en: Search Preferences
tr: Arama Tercihleri

[ctx: @title:group Group of fields in which can be searched]
en: Search in:
tr: Şurada ara:

[ctx: @title of page showing the list queued items; this is the noun 'the queue', not the verb]
en: Queue
tr: Kuyruk

[ctx: @title of dialog with app settings]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: Number of Updated Podcasts]
en: Updated %2 of %1 Podcast | Updated %2 of %1 Podcasts
tr[0]: %2/%1 pod yayını güncellendi
tr[1]: %2/%1 pod yayını güncellendi

[ctx: Number of Moved Files]
en: Moved %2 of %1 File | Moved %2 of %1 Files
tr[0]: %2/%1 Dosya Taşındı
tr[1]: %2/%1 Dosya Taşındı

[ctx: @info:status]
en: Podcast downloads are currently not allowed on metered connections
tr: Şu anda kısıtlı bağlantılar üzerinden pod yayını indirmelerine izin verilmiyor

en: No Track Loaded
tr: Yüklenen parça yok

en: No Title
tr: Başlıksız

en: No podcast title
tr: Pod yayını başlığı yok

en: No chapters found
tr: Fasıl bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: Playback Rate Presets
tr: Çalma Hızı Önayarları

[ctx: @info Label for controls to add new playback rate preset]
en: New Preset:
tr: Yeni Önayar:

[ctx: @action:button Add new playback rate value to list]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new playback rate value to list
tr: Listeye yeni çalma listesi hızı değeri ekle

[ctx: @action:button]
en: Decrease playback rate
tr: Çalma hızını azalt

[ctx: @action:button]
en: Increase playback rate
tr: Çalma hızını artır

[ctx: @title:group List of custom playback rates]
en: Current Presets:
tr: Geçerli önayarlar:

[ctx: @title:window]
en: Select Playback Rate
tr: Çalma Hızını Seç

[ctx: @action:button]
en: Customize
tr: Özelleştir

[ctx: @info]
en: Queue is empty
tr: Kuyruk boş

[ctx: @info:progress]
en: 1 Episode | %1 Episodes
tr[0]: 1 Bölüm
tr[1]: %1 Bölüm

[ctx: @info:progress]
en: Time Left
tr: Kalan Süre

[ctx: @label:textbox Placeholder text for episode search field]
en: Search episodes…
tr: Bölümler ara…

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: @title Form header for settings related to app appearance]
en: Appearance
tr: Görünüş

[ctx: @label:listbox]
en: Color theme
tr: Renk teması

[ctx: @option:check]
en: Always show podcast titles in subscription view
tr: Abonelik görünümünde her zaman pod yayını başlıklarını göster

[ctx: @option:check]
en: Show episode image instead of podcast image in lists
tr: Listelerde pod yayını görseli yerine bölüm görselini göster

[ctx: @option:check]
en: Show podcast titles in episode lists
tr: Bölüm listelerinde pod yayını başlıklarını göster

[ctx: @title Title header for settings related to the tray icon]
en: Tray icon
tr: Tepsi Simgesi

[ctx: @option:check]
en: Show icon in system tray
tr: Sistem tepsisinde simge göster

[ctx: @option:check]
en: Minimize to tray instead of closing
tr: Kapatmak yerine sistem tepsisine küçült

[ctx: @label:listbox Label for selecting the color of the tray icon]
en: Tray icon type
tr: Tepsi simgesi türü

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Colorful
tr: Renkli

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Light
tr: Açık

[ctx: Label describing style of tray icon]
en: Dark
tr: Koyu

[ctx: @title Form header for settings related to text/fonts]
en: Text
tr: Metin

[ctx: @option:check]
en: Use system default
tr: Sistem öntanımlısını kullan

[ctx: @label:spinbox]
en: Font size
tr: Yazıtipi boyutu

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

[ctx: @title Form header for settings related to playback]
en: Playback settings
tr: Çalma Ayarları

[ctx: @label:listbox Label for setting to select audio playback backend]
en: Select audio backend
tr: Ses arka ucu seç

[ctx: @option:check Label for setting whether the total track time is shown or a countdown of the remaining play time]
en: Show time left instead of total track time
tr: Toplam parça süresi yerine kalan zamanı göster

[ctx: @option:check]
en: Adjust time left based on current playback speed
tr: Kalan zamanı geçerli çalma hızına bağlı olarak ayarla

[ctx: @option:check]
en: Prioritize streaming over downloading
tr: İndirme yerine akışa öncelik ver

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip forward interval (in seconds)
tr: İleri sarma aralığı (saniye)

[ctx: @label:spinbox]
en: Skip backward interval (in seconds)
tr: Geri sarma aralığı (saniye)

[ctx: @title Form header for settings related podcast updates]
en: Podcast update settings
tr: Pod Yayını Güncelleme Ayarları

[ctx: @label:listbox]
en: Automatically fetch podcast feeds
tr: Pod yayını güncellemelerini kendiliğinden getir

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Never
tr: Hiçbir zaman

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every hour | Every %1 hours
tr[0]: Her saat
tr[1]: Her %1 saat

[ctx: @item:inlistbox automatic podcast update interval]
en: Every day | Every %1 days
tr[0]: Her gün
tr[1]: Her %1 gün

[ctx: @option:check]
en: Fetch podcast updates on startup
tr: Başlangıçta pod yayını güncellemelerini getir

[ctx: @option:check]
en: Update existing episode data on refresh (slower)
tr: Yenilerken var olan bölüm verisini güncelle (daha yavaş)

[ctx: @option:check]
en: Automatically queue new episodes
tr: Yeni bölümleri kendiliğinden kuyruğa ekle

[ctx: @option:check]
en: Automatically download new episodes
tr: Yeni bölümleri kendiliğinden indir

[ctx: @title Form header for settings related to the queue]
en: Queue settings
tr: Kuyruk Ayarları

[ctx: @option:check]
en: Continue playing next episode after current one finishes
tr: Şu anda çalınan bittikten sonra sonraki bölümden çalmayı sürdür

[ctx: @option:check]
en: Reset play position after an episode is played
tr: Bir bölüm çalındıktan sonra çalma konumunu sıfırla

[ctx: @label:listbox]
en: Played episode behavior
tr: Çalınan bölüm davranışı

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Do not delete
tr: Silme

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete immediately
tr: Anında sil

[ctx: @item:inlistbox What to do with played episodes]
en: Delete at next startup
tr: Bir sonraki başlangıçta sil

[ctx: @label:spinbox]
en: Mark episodes as played when the given time is remaining (in seconds)
tr: Belirtilen süre kadar kalmışsa bölümleri çalındı olarak imle (saniye türünden)

[ctx: @title Form header for settings triggered by adding new podcasts]
en: When adding new podcasts
tr: Yeni pod yayınları eklerken

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as played
tr: Tüm bölümleri çalındı olarak imle

[ctx: @option:radio]
en: Mark most recent episodes as unplayed
tr: En son bölümleri çalınmadı olarak imle

[ctx: @option:radio]
en: Mark all episodes as unplayed
tr: Tüm bölümleri çalınmadı olarak imle

[ctx: @title Form header for settings related to network connections]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: @option:check]
en: Enable network connection checks
tr: Ağ bağlantısı denetimlerine izin ver

[ctx: @title Form header for settings related to metered connections]
en: On metered connections
tr: Kısıtlı bağlantılarda

[ctx: @option:check]
en: Allow podcast updates
tr: Pod yayını güncellemelerine izin ver

[ctx: @option:check]
en: Allow episode downloads
tr: Bölüm indirmeye izin ver

[ctx: @option:check]
en: Allow image downloads
tr: Görsel indirmeye izin ver

[ctx: @option:check]
en: Allow streaming
tr: Akışa izin ver

[ctx: @title Form header for settings related to network proxies]
en: Network Proxy
tr: Ağ Vekili

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: System Default
tr: Sistem Öntanımlısı

[ctx: @option:radio Network proxy selection]
en: No Proxy
tr: Vekil yok

[ctx: @label:textbox Hostname for proxy config]
en: Host
tr: Makine adı

[ctx: @label:spinbox Port for proxy config]
en: Port
tr: Kapı

[ctx: @label:textbox Username for proxy config]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: @label:textbox Password for proxy config]
en: Password
tr: Parola

[ctx: @action:button]
en: Apply
tr: Uygula

[ctx: @info:status Warning message related to app proxy settings]
en: Your system level or app level proxy settings might be ignored by the audio backend when streaming audio. The settings should still be honored by all other network related actions, including downloading episodes.
tr: Ses akışını sağlarken sistem veya uygulama düzeyi vekil ayarlarınız ses arka ucu tarafından yok sayılabilir. Ayar, bölümleri indirmek de içerilmek üzere, diğer ağ ile ilgili eylemler tarafından kabul görecektir.

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: General
tr: Genel

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Appearance
tr: Görünüş

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Storage
tr: Depolama

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: @title:menu Category in settings]
en: Synchronization
tr: Eşzamanlama

[ctx: @title Form header for settings related to storage paths]
en: Storage path
tr: Depolama Konumu

[ctx: @label showing path used for local storage]
en: Storage path
tr: Depolama konumu

[ctx: @action:button]
en: Select folder…
tr: Klasör Seç…

[ctx: @title of dialog box]
en: Select Storage Path
tr: Depolama Konumu Seç

[ctx: @option:check]
en: Use default path
tr: Öntanımlı konumu kullan

[ctx: @title Form header for section showing information about local storage]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @label showing the storage space used by local podcast downloads]
en: Podcast downloads
tr: Pod yayını indirmeleri

[ctx: @label Using <amount of bytes> of disk space]
en: Using %1 of disk space
tr: %1 disk alanı kullanılıyor

[ctx: @label showing the storage space used by the image cache]
en: Image cache
tr: Görsel önbelleği

[ctx: @action:button]
en: Clear Cache
tr: Önbelleği Temizle

[ctx: @label]
en: Account
tr: Hesap

[ctx: @info:status Shows which sync account and sync server the user is logged into]
en: Logged into account "%1" on server "%2"
tr: “%2” sunucusunda “%1” olarak oturum açıldı

[ctx: @info:status]
en: Syncing disabled
tr: Eşzamanlama devre dışı

[ctx: @action:button]
en: Logout
tr: Oturumu Kapat

[ctx: @action:button]
en: Login
tr: Oturum Aç

[ctx: @label]
en: Manually sync
tr: Elle eşzamanlama

[ctx: @action:button]
en: Sync Now
tr: Şimdi Eşzamanla

[ctx: @info:status]
en: Last full sync with server
tr: Sunucuyla son tam eşzamanlama

[ctx: @info:status]
en: Last quick upload to sync server
tr: Eşzamanlama sunucusuna son tez yükleme

[ctx: @title Form header for settings related to automatic syncing]
en: Automatic syncing
tr: Kendiliğinden Eşzamanlama

[ctx: @option:check]
en: Do full sync on startup
tr: Başlangıçta tam eşzamanlama yapma

[ctx: @option:check]
en: Do full sync when fetching podcasts
tr: Pod yayınlarını getirirken tam eşzamanlama yap

[ctx: @option:check]
en: Upload episode play positions on play/pause toggle
tr: Çal/Duraklat düğmesine bölüm çalma konumlarını yükle

[ctx: @title Form header for advanced settings related to syncing]
en: Advanced options
tr: Gelişmiş Seçenekler

[ctx: @label]
en: Fetch all episode states from server
tr: Sunucudan tüm bölüm durumlarını getir

[ctx: @action:button]
en: Fetch
tr: Getir

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server
tr: Tüm yerel bölüm durumlarını sunucuya it

[ctx: @action:button]
en: Push
tr: İt

[ctx: @label]
en: Push all local episode states to server?
tr: Tüm bölüm durumları sunucuya itilsin mi?

[ctx: @label]
en: Please note that pushing the playback state of all local episodes to the server might take a very long time and/or might overload the server. Also note that this action will overwrite all existing episode states on the server.
    
    Continue?
tr: Tüm yerel bölümlerin çalınma durumunu sunucuya yüklemek çok uzun zaman alabilir ve sunucuyu aşırı yükleyebilir. Bu işlem, sunucudaki bölümlerin çalınma durumunun da üzerine yazacaktır.
    
    Sürdürülsün mü?

[ctx: @label]
en: Select Sync Provider
tr: Eşzamanlama sağlayıcısı seç

[ctx: @label]
en: Synchronize with official gpodder.net server
tr: Resmi gpodder.net sunucusu ile eşzamanla

[ctx: @label]
en: Synchronize with GPodder Nextcloud app
tr: GPodder Nextcloud uygulamasıyla eşzamanla

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Login Credentials
tr: Eşzamanlama Oturum Açma Bilgileri

[ctx: @label]
en: Sync with GPodder Nextcloud app
tr: GPodder Nextcloud uygulamasıyla eşzamanla

[ctx: @label]
en: Sync with gpodder.net service
tr: gpodder.net hizmetiyle eşzamanla

[ctx: @label argument is a weblink]
en: Sync with a Nextcloud server that has the GPodder Sync app installed: %1.<br/>It is advised to manually create an app password for Kasts through the web interface and use those credentials.
tr: GPodder Sync uygulaması kurulu bir Nextcloud sunucusu ile eşzamanla: %1.<br/>Web arabiriminden Kastlar’a özel bir uygulama parolası oluşturulması ve onun kullanılması önerilir.

[ctx: @label argument is a weblink]
en: If you don't already have an account, you should first create one at %1
tr: Eğer bir hesabınız yoksa %1 adresinde bir tane oluşturmalısınız

[ctx: @label:textbox]
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @option:check]
en: Use custom server
tr: Özel sunucu kullan

[ctx: @label:textbox]
en: Hostname:
tr: Makine adı:

[ctx: @title]
en: Sync Device Settings
tr: Eşzamanlama Aygıt Ayarları

[ctx: @action:button]
en: Create a new device
tr: Yeni Bir Aygıt Oluştur

[ctx: @label:textbox]
en: Device Name:
tr: Aygıt adı:

[ctx: @label:textbox]
en: Device Description:
tr: Aygıt açıklaması:

[ctx: @label:listbox]
en: Device Type:
tr: Aygıt türü:

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: other
tr: Diğer

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: desktop
tr: Masaüstü

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: laptop
tr: Dizüstü

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: server
tr: Sunucu

[ctx: @item:inlistbox type of device]
en: mobile
tr: Taşınabilir

[ctx: @action:button]
en: Create Device
tr: Aygıt Oluştur

[ctx: @label]
en: or select an existing device
tr: veya var olan bir aygıtı seç

[ctx: @title of dialog box]
en: Device Sync Settings
tr: Aygıt Eşzamanlama Ayarları

[ctx: @label]
en: Should all podcast subscriptions on this gpodder.net account be synced across all devices?
    If you don't know what this means, you should probably select "Ok".
tr: Bu gpodder.net hesabındaki tüm pod yayını abonelikleri tüm aygıtlar arasında eşzamanlansın mı?
    Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız “Tamam”ı seçmeniz yararlı olabilir.

[ctx: @title of dialog box]
en: Sync Now?
tr: Şimdi Eşzamanla?

[ctx: @label]
en: Perform a first sync now?
tr: İlk eşzamanlama gerçekleştirilsin mi?

en: Sleep Timer
tr: Uyku Sayacı

en: Start
tr: Başlat

en: Status: Active
tr: Durum: Etkin

en: Status: Inactive
tr: Durum: Devre dışı

en: Remaining time: %1
tr: Kalan zaman: %1

en: Seconds
tr: Saniye

en: Minutes
tr: Dakika

en: Hours
tr: Saat

en: Sync Password Required
tr: Parola Eşzamanlaması Gerekiyor

en: The password for user "%1" on Nextcloud server "%2" could not be retrieved.
tr: “%2” Nextcloud sunucusundaki “%1” kullanıcısının parolası alınamadı.

en: The password for user "%1" on "gpodder.net" could not be retrieved.
tr: “gpodder.net” üzerindeki “%1” kullanıcısının parolası alınamadı.

en: Password:
tr: Parola:

en: Abort
tr: İptal Et

[ctx: Volume as a percentage]
en: %1%
tr: %​%1

en: Never
tr: Asla

[ctx: Suggested description for this device on gpodder sync service; argument is the hostname]
en: Kasts on %1
tr: %1 üzerinde Kastlar

en: Could not log into GPodder-nextcloud server
tr: GPodder-nextcloud sunucusuna oturum açılamadı

en: Could not log into GPodder server
tr: GPodder sunucusuna oturum açılamadı

en: I/O denied: Cannot save password.
tr: Girdi–Çıktı reddedildi: Parola kaydedilemiyor.

en: I/O denied: Cannot access password file.
tr: Girdi–Çıktı reddedildi: Parola dosyasına erişilemiyor.

en: Could not create GPodder device
tr: GPodder aygıtı oluşturulamadı

en: Could not retrieve synced device status
tr: Eşzamanlanmış aygıt durumu alınamadı

en: Could not retrieve subscriptions for device %1
tr: %1 aygıtı için abonelikler alınamadı

en: Could not upload subscriptions for device %1
tr: %1 aygıtı için abonelikler yüklenemedi

en: Could not retrieve subscription updates from server
tr: Sunucudan abonelik güncellemeleri alınamadı

en: Could not upload subscription changes to server
tr: Sunucuya abonelik değişiklikleri yüklenemedi

en: Could not retrieve episode updates from server
tr: Sunucudan bölüm güncellemeleri alınamadı

en: Could not upload episode updates to server
tr: Sunucuya bölüm değişiklikleri yüklenemedi

en: Internal data error
tr: İç veri hatası

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Start sync
tr: (Adım %1/%2) Eşzamanlama başlatılıyor

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote subscription updates
tr: (Adım %1/%2) Uzak konum abonelik güncellemeleri isteniyor

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local subscription updates
tr: (Adım %1/%2) Yerel abonelik güncellemeleri yükleniyor

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcast | (Step %3 of %4) Updated %2 of %1 podcasts
tr[0]: (Adım %3/%4) %2/%1 pod yayını güncellendi
tr[1]: (Adım %3/%4) %2/%1 pod yayını güncellendi

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Requesting remote episode updates
tr: (Adım %1/%2) Uzak bölüm güncellemeleri isteniyor

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Applying remote episode changes
tr: (Adım %1/%2) Uzak bölüm güncellemeleri uygulanıyor

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Uploading local episode updates
tr: (Adım %1/%2) Yerel bölüm güncellemeleri karşıya yükleniyor

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: (Step %1 of %2) Finished sync
tr: (Adım %1/%2) Eşzamanlama bitti

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync aborted
tr: Eşzamanlama iptal edildi

[ctx: Subscription/Episode sync progress step]
en: Sync finished with error
tr: Eşzamanlama hatalarla bitti

en: Downloading %1
tr: İndiriliyor: %1

en: Old location:
tr: Eski konum:

en: New location:
tr: Yeni konum:

en: Destination path not writable
tr: Hedef konumu yazılabilir değil

en: Operation aborted by user
tr: İşlem kullanıcı tarafından iptal edildi

en: An error occurred while copying data
tr: Veri kopyalanırken bir hata oluştu

[ctx: @info:tooltip]
en: Kasts
    Middle-click to play/pause
tr: Kastlar
    Çalmak/duraklatmak için orta tıklayın

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Backward
tr: Geri Sar

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
tr: Çal

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:inmenu]
en: Seek Forward
tr: İleri Sar

[ctx: @action:inmenu]
en: Skip Forward
tr: İleri Atla

[ctx: @action:inmenu]
en: Quit
tr: Çık
