kate - en to ar translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
ar: أظهر معاينة لأسماء الألوان المعروفة

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
ar: أظهر أيضًا منتقي الألوان لأسماء الألوان المعروفة (مثل SkyBlue). 
    طالع https://www.w3.org/tr/svg11/types.html#colorkeywords لقائمة الألوان.

en: Place preview after text color
ar: ضع المعاينة بعد لون النص

en: Hex color matching
ar: مطابقة الألوان الستة عشر

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
ar: 12 خانة (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
ar: 9 خانات (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
ar: 8 خانات (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
ar: 6 خانات (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
ar: 3 خانات (#RGB)

en: Color Picker
ar: منتق الألوان

en: Color Picker Settings
ar: إعدادات منتق الألوان

en: Select Color (Hex output)
ar: حدد لون (خرج ستة عشر)

en: View Color [Read only]
ar: اعرض لون [قراءة فقط]
