katesymbolviewer - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: Show Functions
ar: أظهر الدّوال

en: Functions
ar: الدّوال

en: Show Macros
ar: أظهر الماكروهات

en: Show Structures
ar: أظهر البنى

en: Macros
ar: الماكروهات

en: Structures
ar: البنى

en: Show Subroutines
ar: أظهر الرّوتينات الفرعيّة

en: Show Modules
ar: أظهر الوحدات

en: Subroutines
ar: الرّوتينات الفرعيّة

en: Modules
ar: الوحدات

en: Show Uses
ar: أظهر الاستخدامات

en: Show Pragmas
ar: أظهر تعليمات Pragma

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Pragmas
ar: تعليمات Pragma

en: Namespaces
ar: نطاقات الأسماء

en: Defines
ar: التّعريفات

en: Classes
ar: الأصناف

en: SymbolViewer
ar: عارض الرّموز

en: Tree Mode
ar: وضع الشّجرة

en: Expand Tree
ar: وسع الشجرة

en: Show Sorted
ar: أظهر المفروزة

en: Show Parameters
ar: أظهر المعاملات

en: Symbol List
ar: قائمة الرّموز

en: Filter...
ar: رشّح...

[ctx: @title:column]
en: Symbols
ar: الرّموز

[ctx: @title:column]
en: Position
ar: الموضع

en: Sorry, not supported yet!
ar: آسفون. غير مدعومة بعد

en: File type: %1
ar: نوع الملف: %1

en: Display functions parameters
ar: اعرض معاملات الدّالة

en: Automatically expand nodes in tree mode
ar: وسّع العقد آليًّا في وضع الشّجرة

en: Always display symbols in tree mode
ar: اعرض الرّموز في وضع الشّجرة دائمًا

en: Always sort symbols
ar: افرز الرّموز دائمًا

en: Parser Options
ar: خيارات المحلّل

en: Symbol Viewer
ar: عارض الرّموز

en: Symbol Viewer Configuration Page
ar: صفحة ضبط عارض الرّموز

en: Show Methods
ar: أظهر دوال الأصناف

en: Show Classes
ar: أظهر الأصناف

en: Globals
ar: العموميّات

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: Show Tags
ar: أظهر الوسوم

en: Show Params
ar: أظهر المعاملات

en: Show Variables
ar: أظهر المتغيّرات

en: Show Templates
ar: أظهر القوالب

en: Params
ar: المعاملات

en: Variables
ar: المتغيّرات

en: Templates
ar: القوالب
