katetextfilter - en to ar translation catalogue (15 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
ar: <title>نتيجة:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
ar: ليس مسموحًا لك تنفيذ تطبيقات خارجيّة اعتباطيّة. إن أردت فعل ذلك فراسل مدير النّظام.

en: Access Restrictions
ar: تقييد على النّفاذ

en: Text Filter
ar: رشّح النّصّ

en: Usage: textfilter COMMAND
ar: الاستخدام: textfilter الأمر

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
ar: <qt><p>الاستخدام: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>استبدل التّحديد بخرج أمر الصّدفة المحدّد.</p></qt>

en: &Filter Through Command...
ar: رشح &عبر أمر...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TextFilterWidget)
en: Dialog
ar: حواريّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
ar: أدخل الأمر لت&مرير النّصّ المحدّد عبره:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, newDoc)
en: Open results in a new document
ar: افتح النتائج في مستند جديد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
ar: انسخ النّتيجة إلى الحافظة تاركًا المستند غير معدّل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
ar: انسخ النّتيجة بدل لصقها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: If checked, an output from STDOUT and STDERR will be merged and no errors will be reported.
    Otherwise, STDERR will be displayed as a passive message.
ar: إن أُشّر، الخرج من STDOUT وSTDERR سيُدمجان ولن تُبلّغ عن أيّة أخطاء.
    وإلّا فسيُعرض STDERR كرسالة سلبيّة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
ar: ادمج STDOUT وSTDERR

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات
